Sponsorlar

Sponsorlar

2014 Yılının En İyi Dağ Bisikletleri

2014 yılında seçilen en iyi 8 dağ bisikleti. En havalı dağ bisikletine sahip olmak için size yol gösterici olabileceğini düşünüyoruz.

Büyük Jantlar ve akılcı kadrolar daha iyi bisiklet anlamına geliyor.

1 – Norco Sight Carbon 7.1

İlk bakışta 27,5 inçlik jantın tuhaf bir ölçü olduğu düşünüldü. Bisiklet orta ölçekli tekerlekleri ile beklendiği gibi hızlı ve çabuk bir o kadar da eğlenceli sürüş sağlıyor. Kompakt kadrosu olan bisiklet kayaların üzerinde tırmanmak için çok uygun. İniş testlerinde ise teknik bir probleme rastlanılmadığı gibi, dayanıklı Maxxis lastikleri ile test inişini başarıyla tamamladı. “Biz bu bisikleti alırdık”

En-iyi-dag-bisikleti-1

2 – Giant Trance Advanced 27.5 1

Kimler Almalı : Enduro hayalleri kuranlar ve XC yarışçılar için uygun.

Trance kağıt üzerinde gelişmiş Norco Sight Carbon’a  çok benziyor olsada, iki bisiklet daha farklı olamazdı.Trance’ın tırmanma modunda (XC yarışlarında) çok olduğu teçhizat açısından çok iyi olduğu hissediliyor. 5,5 inçlil süspansüyon ile konfor sağlıyor. Ancak blok inişlerde süspansiyon görevini çok iyi yapıyor olsada, pürüzlü arazide ektisi azalıyor. Bisiklet piyasadaki en iyi performans bileşenleri olan Shimano XT ile donatılmıştır. Bisiklet hızlı, hafif ancak tam performans için belki biraz zarif.

En-iyi-dag-bisikleti-2

3 – Ibis Ripley 29

Kimler Almalı : Kolay sürüş isteyenler için.

Biz yıllardır bu süspansüyon tasarımının geleceğini tahmin ettik ve beklediğimize değdi. İki verimli paketin bu firmanın ürettiğini düşünüyoruz. Güzel bir kadro ve harika eksantrik miller. Bisiklet adeta bir kaya paletten oluşuyor. 29 inç janttan ve arka tekerlekle birlikte çerçevenin kalınlığı 4,7 inçten oluşuyor. Testte ise iletilen darbelerde en yumuşak ve dayanıklı olduğu görüldü.

Bir test sürücüsünün dediği ise şöyle, peluş üzerinde oturur gibi dağ bisikletinizi hergün her yerde kullanabilirsiniz.

En-iyi-dag-bisikleti-3

4 – Specialized S-Works Epic 29

Kimler Almalı : Kazanmayı amaç edinmişler için.

Ducati Superbike 899 dan sonra Specialized XC konusunda şampiyon olan bisikletini yenileme konusunda zorlanacağı düşünüldü.
Ancak 2014 Epic gerçekten her zamankinden daha iyi. Titreşimleri azaltmak ve yukarıya iletilen darbeler konusunda specialized kadar hiç bir bisikletin iyi olduğu iddia edilemez. 29 inçlik karbon tekerleri çok hafif. Jant tasarımı konusunda da kendini yenilemiş. Specialized kadrosunu çatlama ve kırılma sorunlarına karşı geniş ve uzun olarak tasarlanmış.

En-iyi-dag-bisikleti-4

5 – Intense Carbine 29

Kimler almalı: Uzun yollarda dağ bisikleti keyfi yapanlar için.

Carbine süspansiyon konusunda istikrar gösterdiği görülüyor. Yapılan iniş testlerinde kızakla kayar gibi inişler sağlandığı gözlemlenmiş. Rockshox çatal ile test edildiğinde ise pürüzsüz ve peluş üzerinde oturuyor hissi veriyor. Daha önceki yıllarda 29 inç olan jantları sayesinde bir kamyon sürüyor gibi his verdiği söylensede. Yeni süspansiyon sistemi konusunda bi test sürücüsünün yaptığı yorum ise şöyle ” Artık değil” Bu bisiklet sayesinde artık uzun yol mu ya da kısa yolda mı kullanmalıyım konusunda tereddütünüz kalmayacak.

En-iyi-dag-bisikleti-5

6 – Jamis Nemesis 650 Pro

Kimler almalı: Hızlı ve akıcı bisiklet arayanlar için.

Jamis nemesis 27,5 inçlik tekerlerini diğer bir marka daha yaptığı için çokta ilginç bir özellik olmadığı düşünülüyor. Çok şekilli bir karbon kadroya sahip olması çokta etkili bir özellik olduğu düşünülmüyor. Yüksek değerli ve uzun ömürlü markaların ürünlerini kullanan bisiklette SRAM X7 / X9 aktarıcılar ile Fox marka çatal ile tasarım epey iyi bir hale gelmiş. Bazı test sürüşleri yapılırken, bisikletin daha hafif olması gerektiği düşünülmüş, ancak çarpma ve düşüşler için sağlam olduğu görülünce bu ağırlığın sebebi daha net anlaşıldığı dile getiriliyor.

En-iyi-dag-bisikleti-6

7 – Borealis Yampa XX1

Kimler almalı: Karda ve kumda bisiklet sürmeyi sevenler için.

Bir karbon bisiklet ile kumlu bir alana girene kadar herşey sorunsuz olabiliyor. Ancak gevşek yüzeylerde bu bisiklet gerçekten tüy gibi kayıyor.
Bisiklette 1×11 SRAM XO1 aktarma organları bulunuyor. Jantlarda ise Yampas Karbon tercih edilmiş. Bisikletin tek eleştirilen kısmı ise arka tekerleğin ağır bir kütle halinde olması. Bisikletin hızlı salınım yapmasının bu ağırlıktan dolayı zorlaştığı görülüyor.

borealis-yampa-xx1

Incoming search terms:

Yorum Yok “2014 Yılının En İyi Dağ Bisikletleri”

Yorum Yap