Sponsorlar

Sponsorlar

İstanbul’luların Bisiklet Yolları

İstanbul’da bisiklet kullananların sayısı her geçen gün artıyor. Gruplar kuruluyor, bisiklet bir sosyalleşme aracına dönüşüyor.

istanbul-bisiklet-yollari

Bisiklet çocukluk hayallerinin hep başrolündedir. Çoğu anne-baba da bunu bildiği için “Karne notunu yükselt, istediğin kırmızı bisiklet senin” der, çocuğuna. Kaçımız mahallede bisikleti olan arkadaşımızın arkasından imrenerek bakmadık? Fakat büyüdükçe bisikletle ilişkimiz azalıyor, araya mesafe giriyor. Kimileri için ise yaş ilerlese de bisiklet tutkusu devam ediyor. İstanbullu havayı güzel gördüğü an sahilde, bisiklet yollarında vakit geçiriyor, tutkusunu yaşıyor. Bisikleti ulaşım aracı olarak kullananlar da yok değil. Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz: “İstanbul’da yapılan bir ankete göre yüzde 34 bisiklet sahipliği var. 14 milyonluk İstanbul’da 4 milyon civarında kişinin bisikleti olduğunu gösteriyor. Bunların büyük bir çoğunluğunun çocuk bisikleti olduğunu düşünürsek, 2.5 milyon bisiklet potansiyeli var. Bisikletlerin trafiğe kazandırılması halinde İstanbul’un çehresinde büyük değişim yaşanır” diyor. Bisiklet daha çok turizm, spor, eğlence, gezi amaçlı tercih ediliyor. İstanbul’da mevcut bisiklet yolları toplam 82.1 km. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bisiklet yollarını 1.050 kilometreye çıkarmayı planlıyor.

istanbul-bisiklet-yollari-1

EN ÇOK BİSİKLETLİ YEŞİLKÖY’DE
İstanbul’ da en çok bisiklet kullanımının olduğu beş ilçe Yeşilköy, Kadıköy, Bakırköy, Maltepe, Kartal olarak sıralanıyor. Suyabatmaz “Yeşilköy bisiklet kullanımının istenirse ne kadar kolay olabileceğini gösteren bir ilçe. Yeşilköy’e gittiğinizde ister gelir düzeyi yüksek, ister düşük olsun herkesin bisiklet kullandığını görürsünüz” diyor. Kadıköy’de Fenerbahçe çevresi ve Bağdat Caddesi’nde de bisiklet kullanıcısı çok. Adalar’da da yaşam bisikletle sürüyor. Suyabatmaz, bisiklet yolları ile ilgili talebini şöyle dile getiriyor: “Adalar’da bisikletle yaşam olabiliyorsa neden İstanbul’un ilçelerinde adacıklar yapılıp bisikletli yaşam alanları oluşturulmasın?”

istanbul-bisiklet-yollari-3

SOSYAL MEDYADA HABERLEŞİYORLAR
İstanbul’ da son üç yılda yeni bisiklet grupları oluşmuş durumda. İki yıl önce kurulan Küçükçekmece Bisiklet Grubu da onlardan biri. İlk tura beş kişiyle başlayan grup, iki yıl içinde 1450 kişiye ulaşmış. Sosyal medya aracılığıyla sesini duyuran grubun kurucularından Burak Yetkin (Reklamcı-36) “Bir bisiklet turuna katıldıktan sonra ilçemizde neden bir grubumuz olmasın diye düşündük ve Soner Kanar ile Facebook aracılığıyla grubu kurduk. Şu an tura 70 kişi katılıyor. Her yaştan, her statüden bisikletsever etkinliklere katılıyor. İstanbul’da iki yıl önce biz de dahil üç-dört bisiklet grubu vardı. Şu an 30 gruba çıktı, ilgi çok fazla” diyor. Gruplar bir tur ya da etkinlik yapılacaksa sosyal medya aracılığıyla iletişime de geçiyorlar. 30 yıldır bisiklet kullandığını söyleyen Yetkin, hayatından memnun: “Bisikletle gezdiğinde gittiğiniz yeri görür, hayatın içinde olur, o yeri yaşarsın! Eğer aileme üç gün ayırıyorsam, illa bir gün bisiklete özel zaman ayırırım. Son üç yılda bir bilinç de oluştu artık. Hobiden çıktı, bir ulaşım aracı olarak görülüyor bisiklet. Bu grupla birlikte sosyal bir platform, hatta bir hizmet grubu olduk. Kilolu gelen zayıflıyor, ben yaşlıyım kullanamam diyen bizden iyi bisiklet binmeye başlıyor. Engellisinden teyzesine herkes seviyor.”

istanbul-bisiklet-yollari-4

İBB İstanbul geneli mevcut bisiklet yolları
Avrupa Yakası: 25.4 km.
1-
İstanbul Cad./Küçükçekmece Atatürk Köşkü arası 0.67 km
2-
Florya Sahil-Polat Otel 4.66 km
3-
Kennedy Cad./ Bakırköy İskele-Yenikapı 7.97 km
4-
Ekrem Kurt Bulvarı/Taşhan Kavşağı-
Zeytinburnu Aktarma Merkezi 3.2 km
5-
Beşiktaş-Sarıyer sahili 8.9 km

Anadolu Yakası: 56.7 km.
1- Bostancı Vapur İskelesi-İDO 41 km
2-
Bostancı-Fenerbahçe 4 km
3-
Aydos Yahya Kemal Beyatlı Caddesi 1.70 km
4-
Sancaktepe Mimar Sinan Bulvarı 3 km
5-
Maltepe Dolgu Alanı 7 km

İBB uygulamaya hazırlanan bisiklet yolları
Avrupa Yakası 20.00 km.
1-İstanbul Cad./Küçükçekmece Gölü kenarı 1.1 km
2-İstanbul Cad. (Sahil)/Atatürk Köşkü önü 0.7 km
3-Florya Cad. 3.7 km
4.-Yeşilköy Demiryolu Cad./Bakırköy İskele Polat Otel Önü 5.4 km
5-10. Yıl Cad./Topkapı Aktarma Merkezi 3.5 km
6-Kennedy Cad./Yenikapı- Sirkeci 5.6 km

Anadolu Yakası 18.00 km.
1-Bostancı Bölgesi (Cami Sok, Kasadar Sok, Çetin Emeç Bulvarı-İDO İskele önü) 1.2 km
2-Bostancı-Dalyan Sahili mevcut bisiklet yolu 5.2 km
3-Göztepe Sahil-Bağdat Caddesi-Kızıltoprak-Söğütlüçeşme bağlantısı 4.6 km
4-Kadıköy Rıhtım-Kızıltoprak-Kalamış-Dalyan sahili bağlantısı 7 km

Çevre düzenleme, bölge ve kent parkı, rekreasyon alanları kapsamında projelendirilmiş, yapım aşamasındaki bisiklet yolları
Anadolu/Avrupa yakası: 54 bin 858 metre
Uygulama projeleri tamamlanan bisiklet yolları: 92 bin 858 metre
Planlanan toplam mesafe: 273 bin 980 metre
Bisiklet yollarındaki toplam hedef: 1.050 km

istanbul-bisiklet-yollari-5

İstanbul’ daki kiralama noktaları çoğalıyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSPARK aracılığıyla mevcut bisiklet yollarının 50 km’lik kısmında Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi uyguluyor. Kadıköy-Kartal sahilinde 16.5 km’lik hat üzerinde 10 istasyon bulunuyor. 100 bisikletle başlatılan uygulamaya ilgi büyük. Bir yıl içinde bisiklet kiralama sayısı 50 bine ulaşmış. Sistemden kredi kartı veya abonelikle yararlanabiliyorsunuz. Abonman kartla günlük, haftalık, aylık, yıllık olarak bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Bisiklete bir saatliğine 2 TL, iki saat için 3 TL, günlük 25 TL ödeniyor. 07.00- 24.00 saatleri arasında yedi gün boyunca bisiklet kiralanabiliyor. Yakın zamanda Florya-Yeşilköy ve Tarihi Yarımada, Zeytinburnu-Eminönü güzergahında da sistem hayata geçecek. Avcılar ve Küçükçekmece sahil yolunda da sistemin hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar tamamlandı.

Otobüsle taşıyabilirsiniz
Bisikletinizi, bisiklet taşıma aparatına yerleştirerek toplu taşıma araçlarından yararlanabiliyorsunuz. İstanbul’da bisiklet taşıma aparatı olan 20 İETT otobüsü mevcut. Yakın zamanda bu sayı 50′ye çıkacak. Mevcut otobüslerin güzergahları şöyle: Tuzla-Pendik-Kartal-Bostancı-Üsküdar- Beykoz-Kadıköy; Yeşilköy-Eminönü- Küçükçekmece ve Sarıyer-Kabataş- Beşiktaş-Emirgan-Rumeli Kavağı-İstinye Dereiçi-Tarabya-Zekeriyaköy.

İşte İstanbul’un Bisiklet Yolları Haritası

istanbul-bisiklet-yollari-2

Alıntı-sabah.com.tr

Incoming search terms:

1 Yorum “İstanbul’luların Bisiklet Yolları”

1 Yorum

  1. ibrahim yıldız diyor ki:

    Türkiye’de yayalara yol yok.Bisiklete nasıl olsun. Otomobiller kaldırımda, ağaçlar kaldırım ortasında…

Yorum Yap