Sponsorlar

Sponsorlar

“Yollar Artık BİSİM”

İzmir Dört Gözle Beklediği Yeni Bisikletlerine Kavuştu
İzmirlilerin dört gözle beklediği kent bisikletleri çok yakında yollarla buluşuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve 40 kilometrelik sahil şeridi boyunca kiralık bisikletlerle sağlıklı ve çevreci bir ulaşım imkanı sağlayacak sistemin açılışı 18 Ocak Cumartesi günü yapılacak. Kısaca BİSİM olarak adlandırılacak sistemin sloganı: “Yollar artık BİSİM”.
izmir-bisiklet-kiralama
Sağlıklı ve çevreci ulaşım aracı bisikletin kent içi kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Bisiklet Kenti İzmir” projesi için artık geri sayım başladı. Mavişehir ile İnciraltı Öğrenci Yurtları arasında kalan güzergahta bisiklet kiralama sistemini sağlayacak özel park yerleri ve kioskların kurulumu tamamlandı. İnciraltı-Alsancak Limanı arasındaki bölgeyi kapsayan ilk etabın açılışı 18 Ocak Cumartesi günü yapılacak. Toplam 15 istasyonu kapsayan güzergahtaki Üçkuyular İskelesi ve Pasaport istasyonları ise halen devam kıyı düzenleme çalışmalarının tamamlanmasının ardından hizmete girecek. İzmirlilerin bisiklet keyfi, yaklaşık 1 ay sonra 29 istasyonun tamamını kapsayacak şekilde Mavişehir’e kadar uzanacak.
izmir-bisiklet-duraklari
29 adet olan Duraklar ise şöyle;
 1. İnciraltı
 2. Kent Ormanı
 3. Üçkuyular İskele
 4. Adnan Saygun
 5. Göztepe İskele
 6. Susuzdede
 7. Köprü
 8. Karantina
 9. Karataş
 10. Konak İskele
 11. Pasaport
 12. Vasıfçınar
 13. Ali Çetinkaya
 14. Alsancak
 15. Liman
 16. Alsancak Garı
 17. Meles
 18. Bayraklı İskele
 19. Bayraklı Nikah Salonu
 20. Turan
 21. Alaybey
 22. Karşıyaka İskele
 23. Yunuslar
 24. Evlendirme Dairesi
 25. Bostanlı İskele
 26. Bostanlı Odağı
 27. Bostanlı Spor Tesisleri
 28. Barınak
 29. Mavişehir
izmir-yeni-bisikletlerine-kavustu
311 BİSİKLET HAZIR
İzmir Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İZULAŞ A.Ş. tarafından işletilecek sisteme kısaca BİSİM adı verildi. “Yollar artık BİSİM” sloganıyla hizmet verilecek sistem kapsamında 311 bisiklet, 29 bisiklet kiralama istasyonu ve 439 özel kilitli park yeri ile hizmet verilecek. Sahil şeridinde oluşturulan bisiklet yolları dikey bağlantı hatları ile desteklenerek bisiklet kullanıcılarının toplu ulaşıma entegrasyonu kolaylaştırılacak. Bisikletseverler 40 kilometrelik sahil şeridi boyunca kesintisiz ulaşıma kavuşacak.
izmir-yeni-bisiklet-kiralama-sistemi
ABONE KARTI DA VAR
BİSİM’den her kesimden insanın yararlanabilmesi amacıyla kiralama ücretleri mümkün olduğu kadar düşük tutulacak. Bisiklet kiralama ücreti ilk 1 saat için 2 TL olarak belirlendi. Sonraki her saat için ise 1 TL ödenecek. Kiralama noktalarında bulunan kiosklardaki pos cihazlarından kredi kartıyla ve park yerlerinden üyelik kartıyla bisiklet kiralanabilecek. Bisiklet kullanım sonunda herhangi bir istasyona iade edildiğinde, kullanım süresi üzerinden belirlenecek bedel kredi kartından tahsil edilecek. Sisteme üye olan kullanıcılar ise dolum yaptırdıkları abone kartıyla kiralama yapabilecek. Bilgilendirme panoları sayesinde de hangi istasyonda uygun bisiklet ile boş park yeri bulunduğu bilgisine ulaşılabilecek.
izmir-abone-kartli-bisiklet-kiralama
40 KİLOMETRE KESİNTİSİZ BİSİKLET KEYFİ
Projelendirilen 40 kilometrelik iç körfez kıyı şeridi bisiklet yolları, Sasalı Doğal Yaşam Parkı’ndan Mavişehir Balıkçı Barınağı’na kadar mevcut bisiklet yolunu takip ederek buradan Karşıyaka Sahili Rekreasyon Alanı içerisinde rehabilite edilerek Alaybey Tersanesi’ne ulaşacak. Alaybey Tersanesi’nden Bayraklı’ya kadar banliyö hattı ile Altınyol arasında devam eden bisiklet yolu güzergahı, Bayraklı Nikah Dairesi öncesinde tekrar kıyı şeridi rekreasyon alanına inecek. Bayraklı Vapur İskelesi ve Turgut Özal Rekreasyon Alanı’nı kat eden güzergah, Alsancak Limanı’ndan sonra Kordon’a çıkıp buradan M.Kemal Sahil Bulvarı’nı takip eden kesintisiz parkurla Fahrettin Altay Vapur İskelesi’ne ve Bakü Bulvarı üzerinden İnciraltı Kent Ormanı’na ve Rekreasyon Alanı’na ulaşacak.
yollar-artik-bisim
İzmir Dört Gözle Beklediği Yeni Bisikletlerine Kavuştu – See more at: http://www.magazinizmir.com/foto-galeri/yasam/izmir-dort-gozle-bekledigi-yeni-bisikletlerine-kavustu/izmir-yeni-bisiklet_0#sthash.G9fwnrbO.dpuf

Incoming search terms:

Yorum Yok ““Yollar Artık BİSİM””

Yorum Yap