Sponsorlar

Sponsorlar

47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Tarihleri Belli Oldu

47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 24 Nisan-1 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

İstanbul’dan başlayıp Alanya’da son bulacak yarışlarda bisikletçiler, 28 Nisan tarihinde Fethiye’de olacak. Cunmhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, yeni turistik beldelerin katılımı ile yapılacak. 24 Nisan’da İstanbul Sultanahmet Meydanı’ndan başlayacak olan yarışlara bu yıl ilk defa Tekirova, Manavgat ve Side güzergahları eklendi. 176 bisikletçinin bin 387 kilometre mesafede pedal çevireceği yarışlara 22 ülkeden sporcu katılıyor. Fethiye Gençlik ve Spor Müdürü Mehmet Ilgar, Fethiye’nin bu yıl da tur güzergahında yer aldığını söyledi. Bisikletçilerin 28 Nisan’da Fethiye’de olacağını belirten Ilgar, “İlçemizin tanıtımına katkı koyacak bu yarışlarda misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayacağız.” dedi.

İSTANBUL – Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleştirilen toplantıya İstanbul Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, Spor A.Ş. Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin, Genç­lik ve Spor il Müdürü Tamer Taşpınar, Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Bisiklet Federasyo­nu Asbaşkanı Abdurrahman Açıkalın, Bisiklet Federasyonu Genel Sek­reteri Bekir Gezer ve Bisiklet Fede­rasyonu Yarış Organizasyonundan Sorumlu Asbaşkan Aydın Ayhan Gü­neş katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Baş­kan Vekili Göksel Gümüşdağ, kentte bulunan bisiklet yollarının hızla artan bir yayılışla bin kilometre sınırını aşacağını söyledi. Gümüşdağ ayrıca, is­tanbul etabında belediyenin özel ar­mağanları olacağını ifade ederken, “4 bin 500′ü aşan lisanlı sporcu sayımız­la Türk sporuna hizmet vermekteyiz. Olimpiyatlardaki madalya alan spor­cuları mızın başarısı, spora olan kat­kımızı artan bir heyecanla sürdürme­mize neden oluyor. Lisanslı sporcu sayımıza bir de bisiklet takımı kura­rak katkıda bulunmak istiyoruz. Spor A.Ş. Genel Müdürümüzle bu konuyu konuşup şekillendireceğiz” dedi.

İstanbul Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu da yaptığı konuşmada halkın 24 Ni­san günü büyük bir organizasyona tanık olacağını ifade ederek, İstan­bullulardan birkaç saatliğine kapana­cak Bağdat Caddesi trafiği için duyar­lı olacaklarını umduğunu söyledi. Bakoğlu, köprü trafiğinin akışının sağla­nacağını, sadece 5-10 dakikalık bir kapanış olacağını, Asya’dan Avru­pa’ya geçişin ise engelsiz devam edeceğini söyledi. Bakoğlu, 24 Ni-san’a kadar halkın bisiklet organizas­yonu için zaman zaman bilgilendirile­ceğini de sözlerine ekledi.

Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu da yaptığı konuşmada, 2015′e kadar dünya şampiyonaları­nın yapılacağı ülkelerin ve kentlerin belli olduğunu ifade etti. Müftüoğlu, yakında organize edilecek Dünya Bi­siklet Federasyonu’nun Avrupa kong­resinde, dünya şampiyonasını 2016 yılından başlayarak alabilmek için başvuruda bulunacaklarını söyledi. Müftüoğlu, ilk kez bir yol yarışında kı­talararası heyecanın yaşanacağı kentin İstanbul olması nedeniyle ayrı­ca bir gurur vesilesi yaşadıklarını söy­ledi. Emin Müftüoğlu, 22 ülkeden 176 sporcunun bugüne kadar başvurdu­ğunu ifade ederek, “Eskiden takım bulabilmek için Avrupa’nın ayağına gidiyorduk, şimdi onlar girebilmek için bize başvuruda bulunuyor. Talep de fazla olduğu için elemek zorunda ka­lıyoruz.

Bakın organizasyonda nereden nereye gelmişiz. Bu da Türkiye’nin büyük organizasyonlara ne nedenli büyük bir imza attığının belgesidir. Emeği geçen herkese teşekkür ede­riz” ifadelerini kullandı.Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı ve Yarış Direktörü Abdurrahman Açıka-lın, 24 Nisan’da yapılacak İstanbul etabının sorunsuz geçeceğini vurgulayarak, İstanbul halkının büyük bir spor olayına tanıklık edeceğini söyle­di. Birkaç saatliğine kapanacak Bağ dat Caddesi’nin trafiğinin içinde İstan­bul halkından anlayış beklediklerini söyledi.

Açıkalın, 24 Nisan‘da başla­yacak ve 1 Mayıs‘ta sona erecek 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için keşif gezilerine devam ettik­lerini, özellikle Ege ve Akdeniz bölge­sinde yolların iyileştirme çalışmaları­nın sürdüğünü ve organizasyon gü­nüne kadar da sorunlu hiçbir yolun kalmayacağını ifade etti. Açıkalın, ilk kez köprüden geçecek kıtalararası bir yol yarışı için başta istanbul Büyük şehir Belediyesi, istanbul Valiliği, İs tanbul İl Müdürlüğü ve İstanbul Emni­yet Müdüriüğü’ne gösterdikleri anla yıştan ötürü teşekkür etti.

Tur 2011 etapları sırasıyla;

 1. Etap       24 Nisan         İstanbul  “Europe to Asia”          121 km
 2. Etap       25 Nisan         Kuşadası  -  Turgutreis                 181 km
 3. Etap       26 Nisan         Bodrum – Marmaris                      166 km
 4. Etap       27 Nisan         Marmaris – Pamukkale                209 km
 5. Etap       28 Nisan         Denizli  – Fethiye                            221 km
 6. Etap       29 Nisan         Fethiye - Finike                              194 km
 7. Etap       30 Nisan         Tekirova – Manavgat                    135 km
 8. Etap        1 Mayıs          Side – Alanya                                    160 km

Incoming search terms:

1 Yorum “47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Tarihleri Belli Oldu”

1 Yorum

 1. muhammed kasapoğlu diyor ki:

  prolog veya zamana karşısı olmayan bir tur, ilginç!Tırmanışlara kadar herkes birinci o zaman, tuhaf olmayacak mı.

Yorum Yap