Sponsorlar

Sponsorlar

Bisiklet ile Dünya Turuna Çıkan Türk Bisikletçi

Ankara’da yaşayan Gürkan Genç, başkentte ve diğer büyük kentlerde bisikletin artık bir ulaşım aracı olarak görülmesi ve bisiklet yollarının yapılmasına dikkat çekmek amacıyla ana sponsoru olan Atılım Üniversitesi yardımı ile çıktığı yolculukta, yaklaşık 12 bin 500 km yol kat ederken, yolculuğu sırasında da birçok ilki gerçekleştirdi.

Bisiklet ile dünya gezisiyle ilgili olarak AA muhabirine açıklamalar yapan Gürkan Genç, Ankara’dan  başladığı bisiklet yolculuğunda şimdiye kadar Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Çin, Moğolistan, Güney Kore’yi geride bıraktığını söyledi.

Uzun bir bisiklet yolculuğundan sonra gezisinin son durağı olan Japonya’ya ulaştığını belirten Gürkan Genç, ”Bu yıl, Türkiye-Japonya dostluk yılının 120. yıl dönümünün kutlanıyor. Gezimi Japonya’da noktalamamın en büyük sebeplerin biri bu oldu. Türk-Japon ilişkileri açısından böylesi önemli bir yılda benim gerçekleştireceğim bu proje, Türk Büyükelçiliği tarafından da çok beğenildi. Umarım Türk-Japon dostluğuna küçük bir katkı sağlayabilirim. Yolculuğum boyunca bisikletimin arkasında taşıdığım Türk bayrağını Kushimoto şehrinin belediye başkanına teslim ettim. Teslim töreni Japonya’nın önde gelen haber kanallarından NHK’de de yayınlandı. Japon halkından inanılmaz ilgi ve destek görüyorum. Bu, benim için gurur verici bir durum” dedi.

Yolculuğu boyunca birçok farklı kültürü yakından tanıdığını kaydeden Genç, ”Kırgızistan, Moğolistan ve Türkmenistan gibi Türk cumhuriyetlerini de gezerek oradaki kardeşlerimizin yaşadıkları yerleri görmek heyecan vericiydi. Gezdiğim ülkelerde yaşadığım birçok macera ve anı oldu. Yolculuğumdaki deneyimlerimi ve anılarımı kendime ait bir blog sitesinde paylaşıyorum. Bunu yapmamdaki amaç, insanlara bu işin zannedildiği kadar zor olmadığını gösterebilmek. Fotoğraf video görüntülerimin de yer aldığı blog, Türkiye’nin yanı sıra başta Portekiz olmak üzere başka ülkelerde de takip ediliyor” diye konuştu.

”Doğa için pedalla” adlı projesini gerçekleştirmedeki amacının, Türkiye’de insanların bisikleti bir ulaşım aracı olarak görmelerini sağlamak olduğunu belirten Genç, şöyle devam etti:

”Yaşadığım şehir olan Ankara’da artık bisiklet yollarını görmek istiyorum. Ankara ülkemizdeki diğer büyük şehirlerde olduğu gibi bunu fazlasıyla hak ediyor. Bisikletin bir spor aracı olduğu gibi ekonomik ve çevreci bir ulaşım aracı olduğunu da dikkat çekmek istiyorum. Umarım bu projeyi tamamladığımda başkentli yetkililerin bu konuya yaklaşımını olumlu yönde etkilerim.”

”İLKLERE İMZA ATTIM”
Türk bisikletçi Gürkan Genç, yolculuğu boyunca birçok ilke imza attığını söyledi.

Türkmenistan’ın Karakum Çölü’nü bisikletiyle geçen ve ”Bisikletçilerin Everest’i” olarak nitelenen Pamir Dağları’nda 4 bin 650 metreye bisikletiyle tırmanan ilk Türk olduğunu kaydeden Genç, ”Türkmenistan’ı bir ucundan diğer ucuna 1250 kilometre katederek tek başına geçen ilk insan oldum. Ayrıca Dünya’nın en büyük çölleri arasında yer alan Gobi Çölü’nü bisikletle geçen ilk Türk olarak kayıtlara geçtim” dedi.

”AVRUPA VE AMERİKA’YA DA GİTMEK İSTİYORUM”
Gürkan Genç, Japonya gezisinin ardından en büyük hedefinin Avrupa ve Amerika kıtasını bisikletle gezmek olduğunu kaydetti.

Yeni yerler ve yeni kültürler göreceği için çok heyecanlı olduğunu ifade eden Genç, sözlerini şöyle tamamladı:

”Hayatımız boyunca hayallerimizi gerçekleştirmek için uğraş veriyoruz. Hayal kurmayı bir şekilde bırakıp o hayalleri gerçekleştirmeye bakmak lazım. Ben artık hayal kurmak yerine onu gerçekleştirmeyi tercih ettim. Döndüğümde yollarda yaşadığım maceraları anlatan bir kitap çıkaracağım. Bisiklet işine başladınız mı bir daha bırakamıyorsunuz. Ülkeme döndüğümde tekrar para biriktirip başka yerleri keşfetmek adına pedal çevireceğim.”

http://www.dailymotion.com/video/xdi5ej

Projenin İçeriği

I. Projenin Adı : Doğa İçin Pedalla
II. Projenin Süresi : 2010 yılı içerisinde 8 – 10 ay
III. Uygulayıcı : Gürkan Genç
IV. Ana Sponsor: ATILIM ÜNİVERSİTESİ
V. Projenin Kısa Tanımı : Başlangıç tarihi 3 Nisan – 2010, başlangıç yeri Samsun ili olan bu proje 8 ila 10 ay sürecek olup bitiş

noktası Japonya’nın Tokyo kentidir. Projenin tahmini Süresi 8 ila 10 aydır. Tahmini Mesafe 13500 KM. Ülke sayısı 11. Proje tek kişi

tarafından gerçekleştirilecektir. Güzergah üzerinde bulunan ülkeler sırası ile Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan,

Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Rusya, Moğolistan, Çin, Japonya. Tur boyunca kat edilecek ülkelerdir
VI. Projenin kısa ve uzun vadeli amaçları :
- Küresel ısınmaya ve giderek artan çevre kirliliğine dikkat çekmek
- Türki Cumhuriyetlerdeki bisiklet seyahati ile ilgili kısa belgesel.
- Şehirlerde doğa dostu ve ekonomik bir ulaşım aracı olan bisiklet için yol ağını büyütmek , başkentte yapım sürecini hızlandırmak
- Bisikletin bir karne hediyesi değil ulaşım aracı olduğunu çocuklara ve ailelere anlatmak
- Gençlerde ben de başarabilirim duygusunu canladırmak. Kişisel hedeflere destek olmak.
- Çevrecilik, güç, dayanıklılık, performans, azim, hırs, cesaret, hayal gücü, macera değerlerini gençlere hatırlatmak.
- Türk kültürünü başka ülkelere anlatmak
VI. Projenin Gerekçesi : Şimdiye kadar hep yabancıların gerçekleştirdiği bu gibi yolculukların, bir Türk tarafından gerçekleştirilmesi, bu yolculuğu izleyen tüm gençlere hayallerini gerçekleştirmeleri yönünde özgüven kazandıracaktır. Dünya’nın gözünde ise alışılmış Türk imajını bozacak ve bu başarı, bütün Türkiye’ye gurur kaynağı olacaktır. Bu proje , 2010 yılı Türkiye Japonya dostluk yılı olduğu için ve Kuzey Asya’yı daha önce bisikletle geçen bir Türk olmadığından ayrıca önem kazanmaktadır. Bitiş noktası olan Japonya’ya ulaşılması ve Türkiye’ye dönülmesi ile amacına ulaşmaya başlayacaktır. Hedef kitle ise Türkiye ve dünya’daki bisiklet ve doğa severler.

Incoming search terms:

1 Yorum “Bisiklet ile Dünya Turuna Çıkan Türk Bisikletçi”

1 Yorum

 1. Gany diyor ki:

  Hello Gurkan
  My name’s Ganbaa. I’m Mongolian. I’m member of Mongolian bicycle trip. We were made around the world trip on bicycle on 1992-1993. Our team named ” Five fingers”.
  I lucky saw your interview from sonin.mn website.
  So, I want to say for you good luck, good success and good trip.
  Ganbaa

Yorum Yap