Sponsorlar

Sponsorlar

Makam Aracı Yerine Bisiklet

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan makam aracı olarak bisiklet kullanmaya başladı.İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, bisiklet kullananların daha mutlu olduklarını söyledi.Dr. Doğan, bisikletin önemine dikkat çekmek için evinden Belediyeye makam aracı yerine bisiklet kullanarak gelmeye başladı Doğan, işe sık sık bisiklet kullanarak gideceğini söyledi ”İzmit`i seviyorum,bisiklete biniyorum” sloganıyla bisiklet kullanımını artırmayı amaçladıklarını söyleyen Başkan Doğan, ”Hedefimiz İzmit`i bisiklet kenti haline getirmektir.Bugün gelişmiş birçok ülkede insanlar işe,çarşıya,okula, bisiklet ile gidip geliyor. Bizim ülkemizde de bu konuda bir yerden başlanması gerekiyordu.İzmit Belediyesi olarak ilk adımı attık. Yaklaşık bir yıldan beri bisiklet kullanımını teşvik ediyoruz. Şimdiye kadar bu konuda önemli mesafeler aldık. İzmit, bisiklet kullanımında Türkiye`ye örnek olma yolundadır. Bukonuda, toplumun her kesiminden destek bekliyoruz. Konuyu sahiplenirsek bisiklet kullanımını kısa sürede arttırmış oluruz” dedi.

BİSİKLET MUTLULUK VERİYOR


Bisikletin bir hobi aracı olmaktan ziyade bir taşıt aracı olduğunun kabullenilmesi gerektiğinin altını da çizen Dr. Doğan” Bisiklet çevreci bir araçtır. Hava kirliliğine neden olmaz. Bisiklet sağlık dostu biraraçtır. Bisiklet kullananların kolestrolü düşmekte, kalp hastalığına yakalanma riski azalmaktadır. Kandaki mutluluk hormonu yükseldiğinden bisiklet kullanan insanlar daha mutlu olmaktadır. Trafiği rahatlatan bisiklet hiçbir yakıt gerektirmediğinden ekonomiktir. Bisiklet sempatik bir araçtır” şeklinde konuştu. Bisikletin dünyada iki ülke tarafından çok kullanıldığını da söyleyen Başkan Doğan” Biri zengin ülkeler diğeri de çok fakir ülkelerde bisiklet kullanımı yaygındır.Zengin ülkeler bisikletin faydalarını bildiği için kullanırken, fakir ülkelerde imkansızlıktan bisiklet kullanıyorlar. Bizler, bisikleti avantajları için kullanmalıyız. Bisiklet için ayrı yollar yapmaya da gerek yok. Caddelerde, sokaklarda, yaya kaldırımlarında bisiklet kullanılabilir. İzmit`te bisiklet için hiçbir yasak yok. Daha önceden alınan yasaklara kaldırılacaktır” dedi.ÖĞRENCİLERE 5 BİN BİSİKLET


Bisiklet kültürünü geliştirmekte kararlı olduklarını belirten İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan,” Bisiklete sahip çıkıp teşvik etmek hem kentimiz için hem de ülkemiz için önemli bir kazanım olacaktır. Belediye olarak önümüzdeki yıldan itibaren ilköğretim okulu 4-5. sınıf  öğrencilerine ücretsiz olarak 5000 adet bisiklet vermek istiyoruz. Normal taşıt kullananlardan bisiklet kullananlara saygılı olmalarını onların da bir ulaşım aracı kullandıklarını unutmamalarını istiyoruz. Hedefimiz 4-5 yıl içinde bisiklet kültürünü İzmit`e tam olarak yerleştirmektir” şeklinde konuştu.Incoming search terms:

4 Yorum “Makam Aracı Yerine Bisiklet”

4 Comments

 1. Tuba diyor ki:

  Tebrikler başkanımıza :)

 2. M savsa diyor ki:

  Takım elbise, çanta ve bisiklet…
  Size inandırıcı gibi mi geliyor?
  Peh…

 3. serdar acar diyor ki:

  Başkanımızı tebrik ediyorum.Umarım bütün başkanlara ve devlet büyüklerine örnek olur.

 4. tolga öner diyor ki:

  cumhurbaşkanımıza bir bisiklet hediye edilmeli ve kullanmasını istediginizi belirtilmeliydi..sayın gül gibi toplumun liderlerinin bisiklet kullanmasının türkiye için petrol krizinde önemli oldugu belirtilip kullanmasının takipçisi olacagımızı belirtmeli ve turlarada bekledigimizi belirtmeliydiniz…..

Yorum Yap