Sponsorlar

Sponsorlar

46.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu-İstanbul Prolog

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu İstanbul’da güzel bir başlangıç yaptı. İlk defa tur zamana karşı yarışla başladı ve kazanan Andre Greipel oldu. Böylece Alman bisikletçi bir kez daha dünyanın en başarılı bisikletçisi olma unvanını teyit etti. Greipel bu yıl yedi galibiyeti bulunan tek bisikletçi.
5.8 kilometrelik prologda en iyi zamanı yapması (8.40) bir bakıma sürpriz oldu. HTC-Columbia’dan takım arkadaşı Tejay van Garderen tarafından daha önce yapılan en iyi zamanı altı saniye daha iyileştirdi. Greipel “Boğaz kıyısı rüzgârlıydı ama bu durum tüm bisikletçiler için aynıydı. Tırmanış için biraz enerji sakladım.” dedi. Sultanahmet’in tarihi meydanına arnavut kaldırımlı tırmanış bisikletçileri Ayasofya önündeki bitişe çıkardı. Sprinter Greipel belli ki bu büyülü sondan ilham aldı.
Greipel şunları söyledi: “Benim için Türkiye tatil demekti. Daha önce Belek sahiline gittim ama ilk defa bu ülkede yarışıyorum. Bir etap kazanma arzusuyla geldim ama bugün olacağını beklemiyordum. Bazen iyi, bazen kötü prologlar yapıyorum. Bu defakinde canımı dişime takmaya karar verdim. Çünkü bu sabah oda arkadaşım Bert Grabsch ile iddiaya girdik. Grabsch zamana karşı yarış dünya şampiyonu olmuştu ve hala Almanya şampiyonu. Ona ondan daha iyi bir zaman yapacağımı söyledim ama söylediğime aslında pek de inanmadım. Takımın bugün elde ettiği sonuçtan mutluyum.”
HTC-Columbia prestijli bir şekilde bir birincilik ve Van Garderen’in Liquigas-Doimo’dan Polonyalı şampiyon Maciej Bodnar’ın önünde en iyi ikinci zamanı yapmasıyla bir ikincilik kazandı. Estonyalı şampiyon Rein Taaramae de dördüncülüğü alarak grubu rahatsız etse de zamana karşı yarışın Çek şampiyonu Frantisek Rabon’un 5., umut vaat eden Belçikalı sporcu Jan Ghyselinck’in 6. ve Grabsch’ın 9. olmasıyla Amerikalı ekip ilk ona beş bisikletçi soktu.
Önümüzdeki haftaki Asya bisiklet şampiyonası için Dubai’ye giderken İstanbul’a uğrayan UCI Başkanı Pat McQuaid “Dünyanın en iyi takımının burada kazanması önümüzde harika bir yarış haftası olduğu anlamına geliyor.” dedi.
İkinci etapta Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 111 katılımcısı Kuşadası’ndan turizm merkezi Bodrum’un hemen dışında bulunan ve etkinlik rotasındaki yeni bir bitiş çizgisi olarak belirlenen Turgutreis’e uzanacak. Greipel’in favori olduğu yarışın kıran kırana bir bitişe sahne olması bekleniyor.


Haberin Videosu

http://www.dailymotion.com/video/xcx687Yorum Yok “46.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu-İstanbul Prolog”

Yorum Yap