Sponsorlar

Sponsorlar

46.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu | Bodrum – Marmaris

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Büyük Bir Çekişme İçinde Geçen 166 Km.Lik Bodrum-Marmaris Etabını; ISD-Neri Takımı’ndan Giovanni Visconti Kazandı!..Yarışın 2.’liğini Lampre’den tekerlek farkı ile Simon Spilak, 3.’lüğünü Cofidis’ten Estonyalı Rein Taaramae, 4.lüğünü de Yine Cofidis’ten Fransız Remi Pauriol Elde Etti.Bu sonuçlarla Turkuaz mayo el değiştirdi. Genel Ferdi Klasman’da 1. liğe Cofidis’ten Taamarae 9.11.51 sn ile yükseldi. Griepel 2., Visconti’de 7 sn farkla 3.sıraya yerleşti.
166 km lik Bodrum-Marmaris etabının startı genel ferdi klasman birincisi HTC-Columbia takımından Andre Griepel’in turkuaz mayoyu giymesinin ardından verildi. Birgün önceki etaba karşın rüzgar daha dingin, hava her zaman olduğu gibi yörenin nefis bir güneşi ile bütünleşiyordu. Prolog dahil, 111 bisikletçinin startı ile Turgutreis’e gelen pedallar, 1 fire ile 3. etaba başladı. Türk Milli Takımı’ndan Uğur Marmara Kuşadası-Turgutreis etabında düşüp yararlanınca yarış dışı kaldı ve 110 bisikletçinin kıyasıya mücadelesi zor parkurlardan biri olan Bodrum-Marmaris arasında cereyan etti. Yine Türk bisikletçilerinden Mustafa Sayar, genel ferdi klasmanda birinci ile arasında 1.24 saniye olmasına rağmen 80. sırada etaba başladı.
TUR’un iddalı takımlarından Lampre-Farnese Vini bisikletçisi Angelo Furlan’ın 1 gün önce podyuma çıkamayışının cezası olan 200 İsviçre Frankı ile etap ödülü olarak verilmesi gereken 2.000 Avro’dan oluşu yine Bodrum-Marmaris etabının konuşulanları arasındaydı.Bodrum startından önce Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı aynı zamanda Yarış ve Proje Direktörü Abdurrahman Açıkalın ile bir süre sohbet eden İspanya Turu’nun Yarış Direktörü Xavier Bedoya Türkiye’nin bisiklette bir organizasyon ülkesi olduğunu belirtip adeta yüreğimize su serpecek şekilde bir açıklama yapması da gözlerden kaçmadı. Bedoya, Açıkalın’a “Sizin artık Pro-Tour düzenlemeniz gerekir. Gördüğüm kadarı ile hakkınız da yeniyor. 46.sı yapılan bu yarış için söyleyeceğim tek şey: muhteşem” dedi.
Start verildikten sonra uzun süre bisikletçiler fazla engebeli olmayan bir parkur üzerinde toplu olarak gittiler. Turgutreis’e ilk finish yapan Greipel’in grup içinde yine dinlenerek pedal bastığı gözlendi. Columbia’dan Greipel’in dışında Yeşil mayo Lampre takımından Angelo Furlan’ın CCC Polsat takımından Kırmızı mayolu primlerin kralı Thomasz Marczynski ve Cofidis takımından Christophe Kern’de aynı grup içinde uzun süre içinde pedal bastı. İlk ataklar 13. Km den sonra gözlendi. ISD-Neri takımından Longo Borghini kaçtı ancak kısa bir süre sonra yakalandı. 27. Km geçilirken Liquigas-Doimo takımından Bodnar, Galicia’dan Oliveira, ISD takımından Diego Caccia ve CCC Polsat’tan Sznitko’nun arayı açtığı görüldü. Genel ferdi klasman 3. sü Liquigas’dan Maciej Bodnar’ın ataklarına yarışın iddialı ekibi Columbia müsaade edince ana grupla farklar; 1.10, 1.40, 2.56’ ya kadar çıktı. Bodnar’ın giderek artan temposu ile şimdilik fark, 3 dakika 56 saniye idi. Bu arada yarışın düz denebilecek parkurunda bisikletçilerin saatte kat ettiği km ortalama 44 olarak tespit edildi. Bu da bir başka deyişle temponun beklentilerin üzerinde olduğunu gösteriyordu. Ancak önlerinde kendilerini bekleyen zor yokuşlar ve engebeli parkurlar vardı. 64.km’deki tırmanmada ilk 4 bisikletçi arasında bulunan Caccia’nın tempoya ayak uyduramadığı ve geri düştüğü görüldü.

Gözler 64.km’deki “dağların kralı” primine çevrilmişti artık..Bu en dik yokuşun primini ISD-Neri takımından Caccia kaptı. İkinciliği CCC Polsat’tan Sznitko, üçüncülüğü Galicia’dan Oliveira, dördüncülüğü aynı zamanda genel klasman üçüncüsü olan Liquigas’tan Bodnar, beşinciliği de CCC Polsat’tan Marczynski elde etti. 69.km’de ön gruptaki dörtlü, sanki dünkü etaba nazire yaparcasına farkı gittikçe artan bir tempoyla yükseltmeye başladı. 4.07 sn bu km geçilirken ulaşılan en farklı zamandı. Sonra bu fark 4.30’a kadar çıktı. Ancak bir anda sertleşen rüzgarı karşıdan alan bisikletçiler 84.km geçilirken 3.17, 90 km geride kalırken farkı arkadaki grupla 2 dakikaya kadar indirdiler. Geriden gelen grup bu kez bayağı artan bir tempoyla pedal basıyordu. Bu defa Caccia, Oliviera ve Bodnar biraz tempo yapınca Sznitko ve Marczynski arkadaki gruba yakalandı. Finişe 63 km kala, arkadaki ana grupla fark 2 dakika 24 saniyeydi.Muğla geride kalırken, öndeki 3 bisikletçinin nefes kesen mücadelesi bir prim olayına daha tanıklık etti. Liquigas’dan Bodnar müthiş bir atakla birinci olurken, ISD-Neri’den Caccia ikinciliği, Galicia’dan da Oliviera üçüncülüğü aldı. Finişe 53 km kala geride grupla fark 2 dakikanın üzerine çıkmıştı.
Marmaris’e 50 km kala son prim olan dağların kralı primi ise yine öndeki üçlünün kıyasıya çekişmesine sahne oldu. Bu tırmanış priminde bu kez Galicia’dan Nelson Oliveira’nın başarılı atağıyla son buldu. 2.liği ISD-Neri’den Caccia 3.lüğü de CCC Polsat’tan Lukasz Bodnar elde etti. Bu son tırmanış ile birlikte artık ana grupla öndeki üçlünün birleşmesi gibi bir şeydi. Çünkü fark 10 sn idi. Ve artık ana grup ile kaçan kalmamıştı. Şimdi yeniden başa dönülmüştü. Bir bakıma yarış yeniden başlıyordu. Nitekim müthiş ataklar birbirini kovaladı. Grup kısa süre de olsa küçük aralıklarla parça parça olmuştu. Bütün bunlar gerçekleşirken hala genel ferdi klasman 1.si Andre Griepel ne gariptir ki ortalarda gözükmüyordu. İyice arandığında onu grubun içinde rüzgardan korunaklı bir yerde görmemiz mümkündü.
Marmaris’e yaklaşırken dünyanın sayılı zenginliklerini bir arada taşıyan Sakar geçidi inişinde harika görüntüler vardı. Bisikletçilerin parçalanmış inişi nefes kesen sahneleri de beraberinde getirdi. Zaman zaman kronometre motosikleri ve takım arabaları bisikletçilerin önünden kaçamadı. Çünlü bu tehlikeli inişte süratleri 90 km ye kadar çıkıyordu. Marmaris sapağına kadar bu şahane manzara bisikletçilerin performansı ile doruğa çıktı. HTC-Columbia takımından Saramotins ile ISD-Neri takımından Grabovsky’nin rampa aşağı inişi görülmeye değerdi. Ama grupta düzlüğe indikten sonra büyük bir parçalanma olmadı. Finish’e 28 km kala De Rosa takımından Lagana’nın atağı gözlendi. Büyük bir fark değildi ama yine de yokuş aşağı inildikten sonra İtalyan bisikletçinin sprinti övgü aldı. Lagana finishe 25 km kala tek başına arkadaki grupla 15 sn. nin üzerinde çıkan bir fark oluşturdu. İtalyan bisikletçinin arkasındaki ana gruptan başka bir 3. grup vardı ki onlar da temposunu hiç düşürmedi. Griepel, 2. grupta yine ortalarda belki de şeytani hesaplar içindeydi. Finishe 22 km kala Lagana’da arkadaki gruba yakalandı. Şimdi bir başka yarışa daha tanık oluyorduk. Rampa’da inanılmaz ataklar birbirini kovalıyordu.
Finish’e 8 km kala aralarında Cofidis’ten Moncoutie ve Taaramae, Pauriol ile birlikte Lampre’den Simon Spilak, ISD-Neri’den Visconti müthiş bir atağa kalktı. Marmaris inişinde bu beşli büyük bir hızla finishe doğru pedal basmaya başladı. Ancak arkasındaki kalabalık grup da atağa atakla yanıt verdi 5’li grupla inişteki 2. Grup arasında 20 sn üzerinde fark oluştu. Ama Lampre’den Spilak’ın inişteki performansı görülecek cinstendi. 5 km kala fark 40 sn üzerine çıktı.Bu beşli finishe birlikte girdi. Visconti’nin müthiş atağı tekerlek farkı ile ona etap birinciliğini getirdi.


Yorum Yok “46.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu | Bodrum – Marmaris”

Yorum Yap