Sponsorlar

Sponsorlar

46.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu | Antalya – Alanya

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ISD –NERİ takımının İtalyan sporcusu Giovanni VISCONTI’nin üstünlüğü ile sona ererken 8 gün süren ve toplam 1257 km yol kat eden bisikletçiler bir kez daha Türkiye’nin güzelliklerine hayran oldular.

Genel Ferdi Klasman :

1- Giovanni VISCONTI ISD-NERİ 32.42.28

2- Tejay VAN GARDEREN Columbia 32.42.67

3- David MONCOUTIE Cofidis 32.43.01
Andre GREIPEL’e ödülünü Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İSEN, ikinci Angelo FURLAN’a ödülünü Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus AKGÜL, üçüncü Kenny Roberts VAN HUMMEL’e ödülünü Antalya Valisi Alaattin YÜKSEL verdi. Mustafa İSEN ayrıca Genel Ferdi Klasman birincisi VISCONTI’ye de ödülünü takdim etti. Yeşil mayonun sahibi GREIPEL’e Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin MÜFTÜOĞLU, kırmızı mayonun sahibi Cofıdıs’ten Remi PAURIOL’un ödülünü Alanya Kaymakamı Hulusi DOĞAN, beyaz mayonun sahibi Cofıdıs’ten Christophe KERN’in ödülünü Alanya Belediye Başkanı Hasan SİPAHİOĞLU verdi.
Turun ortasında iki kişiye düşen Türk milli takımından Mustafa SAYAR 33.26.25 ile 62. Fatih HARMANCI 34.05.37 ile 83. sırayı paylaştılar. Bu iki bisikletçi müthiş bir performans göstererek hiçbir destek almadan finişe gelerek haklı bir takdir topladılar.

Genel Takım Klasman

1- ISD – NERİ 98.16.45

2- COFIDIS 98.17.43

3- COLUMBİA 98.18.40 şeklinde oluştu.
1257 km’lik toplam yarış boyunca yüzelliikibin yediyüzyirmibeş (152.725 EURO) para ödülü dağıtıldı. Her bir etapta ilk 20 sporcuya dağıtılan toplam para ödülü 12.400 EURO idi. 8 Etap boyunca sadece 99.200 EURO dağıtılmış oldu. Her etapta ilk üçün aldığı para ödülü şu şekilde oluştu;

1- 4.955 EURO

2- 2.506 EURO

3- 1.237 EURO

Yarış sonunda Genel Ferdi Klasmanda ilk 3 dereceye para miktarı da şöyle oluştu;

1- 17.343 EURO

2- 8.771 EURO

3- 4.330 EURO

Bu tablodan da anlaşılacağı üzere 46.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunda 5 etap kazanan Columbia’nın sporcusu Andre GREIPEL ile ISD-NERİ’nin bisikletçisi Giovanni VISCONTI kupa ve madalyaların dışında binlerce EURO para kazanmış oldu.

VISCONTI, – HAYATIMDA İLK KEZ BİR TUR KAZANDIM -

Genel Ferdi Klasman birinciliğini elde eden ISD-NERİ takımının bisikletçisi Giovanni VISCONTI etap sonrası düzenlenen basın toplantısında, “ Benim için ilginç bir deneyim oldu. Hayatımda ilk defa bir tur kazandım. Bunda takım arkadaşlarımın çok büyük bir katkısı var dedi. Vıscontı

“Yarışı kaybetmekten korktunuz mu” şeklinde sorulan bir soruya şu yanıtı verdi, “Hayır korkmadım. Cofıdıs takımın çok girişimleri oldu. Ama başaramadılar. Cofıdıs ve birkaç takım oyuncusundan ürktüm, sadece bugünkü sprintte kaza yapmaktan endişe duydum. Genel olarak çok iyi bir yarıştı. Vıscontı soru cevap şeklinde geçen toplantıda şu görüşlere yer verdi ;

- İtalya turuna katılmadığın için pişman mısın ?

- Böyle bir pişmanlığım yok. Bundan sonra İtalya ve Fransa turu koşmak istiyorum. Büyük yarışlarda olmak niyetindeyim.

- Bundan sonra sezonun kalan kısmında yine etap kazanabilir misin?

- Sadece tur yarışlarında deneyimli olmadığım için değil gerçekten genel klasmanda birinci olmayı hiç denememiştim. 3 sene önce İtalya turunda 8 gün boyunca pembe mayoyu taşımıştım. Türkiye turunda kendini daha iyi hissettim.

- Turkuaz mayoyu elde etmek mi zor tutmak mı ?

- Zor değildi. Bu ruhu yaşamak gerekiyor

- Eve döndüğün zaman ailene ve dostlarına neler söyleyeceksin ?

- Aileme ve dostlarıma tekrar Türkiye’ye gitmek istediğimi söyleyeceğim.
Yorum Yok “46.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu | Antalya – Alanya”

Yorum Yap