Sponsorlar

Sponsorlar

Küçük Çin’de Herkes Pedal Çeviriyor

İlçede yaşlısından gencine, kadınından erkeğine hemen herkes bisiklet kullanıyor. Ulaşımın bisikletle sağlandığı Uzakdoğu ülkesi Çin’e benzerliği münasebetiyle ‘Küçük Çin’ olarak adlandırılan 5 bin 270 nüfuslu ilçede, yaklaşık 5 bin bisiklet bulunuyor.
Ulalılar, bisikletle 1940 yılında tanışmış. O yıllarda araca ‘şeytan arabası’ diyerek tepki gösterenler olsa da bölge halkı bisikleti bir daha bırakmamış. Ula, düz bir coğrafi yapıya sahip. Bu yüzden bisiklet kullanımı çok yaygın. Okula giden öğrencilerden kahvehaneye giden yaşlı vatandaşlara kadar kadın-erkek herkes pedal çeviriyor burada. Doğa harikası ilçede, motorlu taşıtların sayısı bin 500 civarında. Bisiklet sayesinde trafik yoğunluğu yok. Temiz hava solumanın rahatlığıyla da Ulalıların sağlığı çok iyi durumda.
Bisikletin Ulalıların sağlığına, keselerine ve çevreye büyük fayda sağladığını belirten Ula Belediye Başkanı Nadi Şenkal, “Çin’de de bisikletle ulaşım fazla olduğu için ilçemize, ‘Türkiye’nin küçük Çin’i deniyor ama biz Ula’yız.” diyor.
Ula’da yaz aylarında düzenlenen boğa güreşleri çerçevesinde bisiklet yarışları da yapıldığını ifade eden Nadi Şenkal, “Yarışlarda ‘dedeler’, ‘orta yaşlılar’, ‘gençler’ ve ‘çocuklar’ kategorileri var. Çok eğlenceli geçen ve halkın kaynaştığı bu yarışmalarda dereceye girenlere hediyeler veriliyor. Bisiklet Ulalılar için çok özel. Ne otomobil ne de motosiklet, bisikletin yerini alamaz. Ben de boş vakitlerimde bisiklete binerek stres atıyorum.” şeklinde konuşuyor.
Emekli esnaf Şinasi Tekin de yarım asırdır bisiklete bindiğini anlatarak, “Bisiklet, uzun yaşamanın sırrıdır. Hem kesemize hem de sağlığımıza fayda sağlıyor. Yakıtı yok, gideri yok. Ula’nın düzlük oluşu, bisiklet kullanmamızı kolaylaştırıyor. Herkese tavsiye ediyorum.” ifadelerini kullanıyor.

Yorum Yok “Küçük Çin’de Herkes Pedal Çeviriyor”

Yorum Yap