Sponsorlar

Sponsorlar

Bu Okulda Servis Yok Bisiklet Var

Samsun’daki Ali-Emine Kahvecioğlu Teknik Lisesi’nin öğrencileri bisikletleriyle okul yollarını aşındırıyor. Bisikleti olmayanlar ise arkadaşlarının selelerine atlıyor. Bazı öğretmenleri de onlara özenip bisiklet kullanmaya başlamış.Burası Samsun’un Tekkeköy ilçesindeki Ali-Emine Kahvecioğlu Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi. Hayırsever işadamı Turgut Kahvecioğlu’nun, 15 bin metrekarelik arsası üzerine babası ve annesinin adına yaptırdığı okul, 1999 yılında eğitime başlamış.
Mobilya-dekorasyon, elektrik ve elektronik bölümleriyle eğitime başlayan okul, metal işleri, bilgisayar ve Anadolu Teknik Lisesi bünyesinde de bilgisayarlı nümerik kontrol bölümlerinin açılmasıyla 6 alanda eğitim veriyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nca yürütülen proje yarışmalarında elde ettiği başarılarıyla adından söz ettiren okul, bölgede daha çok bisikletli öğrencileriyle biliniyor. Kurulduğu günden itibaren eğitimin gün boyu sürmesi, öğle tatilinin 1,5 saati bulması ve ekonomik olması açısından araç olarak bisikleti benimseyen 580 öğrenciden 300′ü, ilçeye 2 km uzaklıkta bulunan okula yetişebilmek için hızla pedal çeviriyor. Bu nedenle özel servislere ihtiyaç duyulmuyor.
Öğrencilerin bu alışkanlığına zamanla okul yönetimi de ayak uydurmuş. Bu kadar çok bisikletin karmaşaya sebep olmaması için bahçenin bir bölümü bisiklet park yeri olarak düzenlenmiş. Yüzlerce bisiklet arasında öğrenciler ilk zamanlar kendisine ait olanı bulmakta zorluk çekse de zamanla bu sıkıntı, sürekli aynı yere park edilerek aşılmış. Okul yöneticileri önümüzdeki yıl bisikletlerin yağmur ve kardan zarar görmemesi için kapalı park alanı yapmayı da düşünüyor. İlçede oturan bazı öğretmenler de öğrencilerden özenerek güzel havalarda okula bisikletle geliyor.
Her sabah ve akşam sokakları bir anda dolduran yüzlerce bisikletli öğrencinin kalabalık görüntüsü, Çin sokaklarını andırıyor. Farklı modellerdeki rengarenk bisikletlerle cadde ve sokakları dolduran öğrenciler, ilginç bir görüntü oluşturuyor. Öğrenciler, bu sayede hem spor yapıyor hem de okulu daha eğlenceli hale getiriyor. Onların bu bisikletli ulaşımı Tekkeköylüler için sıradan hale gelirken, ilçeye dışarıdan gelenleri şaşkına çeviriyor. Yağışlı havalarda yağmurluk giyerek bisikletlerinden vazgeçmeyen öğrenciler, hallerinden oldukça memnun. Bisikleti olmayan arkadaşlarını da selelerinde ücretsiz taşıyorlar. Ancak öğrencilerin, en büyük problemi bisiklet yollarının olmaması. Yolun dar ve çukurlu olması sebebiyle bazen küçük kazalar yaşayan öğrenciler, bisikletlerinin kolay bozulmasından yakınıyor ve kendileri için ayrı bir bisiklet yolu yapılmasını istiyor.
Elektrik Bölümü 11. sınıf öğrencisi Ahmet Turoğlu, okulla ev arasındaki 5 kilometre yolu bisikletiyle kat ediyor. Okula bisikletle daha rahat geldiğini ifade eden Turoğlu, “Bisiklet yürümekten daha iyi. Yürüyerek gelip gidenlerin sayısı çok az. Önceki müdürümüz servis getirebiliriz, dedi; ama biz istemedik. Çünkü bisiklet daha ekonomik. Bu sayede spor da yapmış oluyoruz. Bisikleti olmayanlar bazen rica ediyor, selemize bindiriyoruz. Ücret almıyorum ama yorulunca değiş tokuş yapıyoruz. Bütün günümü bisikletin üzerinde geçiriyorum. Çarşı işlerini de bisikletle görüyorum. Bisikletimi her zaman aynı yere koyduğum için bulmak daha kolay oluyor. Yağmurlu havalarda üzerimizi sıkı giyinerek yine bisikleti kullanıyoruz. Herkes bu duruma alıştı.” diyor.
Bilgisayar bölümü 10. sınıf öğrencisi Halil Serttaş da ulaşım için bisikleti tercih ediyor. Bisiklet kullanmayı sevdiğini söyleyen Serttaş, “Okula geç kalmamak için bisiklet kullanıyorum. Temiz havayı koklaya koklaya pedal çevirerek okula geliyorum. Hem servise veya minibüse para ödememiş oluyorum, hem de istediğim gibi hareket ediyorum. 90 kiloyum, bu sayede spor yapmış sayılıyorum.” şeklinde konuşuyor. Park yerindeki yüzlercesi arasından ‘gözü gibi baktığı’ bisikletini bulmakta hiç zorlanmadığını ifade eden Serttaş, “Bisikletler arasında en parlak olanı benimki. Ehliyet alınca motosikletle geleceğim. Ama önce güzel bir yol yapılması lazım.” şeklinde isteğini dile getiriyor.
Kapalı park yapılacak

Müdür Yardımcısı Selim Aydın bisikletin bu kadar benimsenerek kullanıldığı başka bir okulun bulunmadığı görüşünde. Aydın, “Okul, ilçenin 2 km dışında. Köylerden gelenler de var. Toplu halde geliş gidişlerinde ortaya yüzlerce bisikletliden oluşan çok güzel bir manzara çıkıyor. Öğrencilerin isteği üzerine okul bahçesine üç yıl önce bisiklet parkı da yaptırdık. Ancak 100 bisiklet kapasitesindeydi, yetmedi. Şimdi 300 bisikletlik yerimiz var. Bu parkımızı kapalı hale getirmeyi düşünüyoruz. Ehliyeti olanlardan bazıları motosiklet, bazıları ise araba ile gelebiliyor.” diyor.1 Yorum “Bu Okulda Servis Yok Bisiklet Var”

1 Yorum

  1. G. Funda ULUTÜRK diyor ki:

    Harika bir haber…

    Bisiklet sevgisi dolu tüm yürekleri tebrik ediyorum…
    Okul yönetiminin gösterdiği duyarlılığı umarım en kısa zamanda bisiklet yolları yaparak da belediye gösterir…

    Sevgiyle pedalla…

Yorum Yap