Sponsorlar

Sponsorlar

Kopenhag Dünyanın İlk Bisiklet Şehri Seçildi

Uluslararası Bisiklet Birliği  Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ı dünyanın ilk bisiklet şehri olarak seçti. Yaklaşık 350 kilometre bisiklet yolunun olduğu şehirde, halkın yüzde 36′sı sürekli bisiklet kullanıyor. 2015 yılına kadar bu oranı yüzde 50′nin üzerine çıkarmayı hedefleyen şehir yönetimi bunun için pek çok alt yapı çalışması yapıyor.

Kopenhag bu günlerde son yılların en soğuk kışlarından birini yaşıyor. Hava o kadar soğuk ki şehirde yer alan göller tamamen donmuş durumda. Fakat buna rağmen sokaklar bisikletleriyle gezinen insanlarla dolu. Bisikletin kültürlerinin bir parçası olduğunu söyleyen Kopenhaglılar yağan kara ve soğuğa aldırmaksızın sürekli pedal çeviriyor.
Geçtiğimiz 10 yıl boyunca 350 kilometre bisiklet yolu inşa eden Kopenhaglılar önümüzdeki  dönemde 50 kilometre daha yapacaklar. Bisiklet kullanıcıları için özel trafik ışıkları bulunan şehirde sabah mesaisinin başladığı saatlerde bazı caddelerde trafik sıkışıklığı bile oluyor. Belediye yetkilileri bu sıkışıklığı aşmak için özellikle şehir merkezinde ilave bisiklet yollarının yapılacağını ifade ediyorlar.

Danimarka’da bisikletin yoğun olarak kullanıldığı tek şehir Kopenhag değil. Yüzölçümü yaklaşık Konya kadar olan ülkede bisiklet şehirler arası ulaşımda bile kullanılıyor.


Video

Yorum Yok “Kopenhag Dünyanın İlk Bisiklet Şehri Seçildi”

Yorum Yap