Sponsorlar

Sponsorlar

Konya’da Fıkra gibi Bisiklet Yolu

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Şefikcan Caddesi üzerine yapılan bisiklet yolu, görenleri şaşırtıyor.Kaldırımda başlayan bisiklet yolu bir evde bitiyor. Evin yanından yeniden başlayan bisiklet yolunu önüne çıkan ev kesiyor. Evden sonra yeniden başlayan bisiklet yolunun önüne bu kez bir bahçe duvarı çıkıyor. Bahçeden sonra yeniden başlayan bisiklet yolu, trafik ışıklarına kadar uzanıyor. Konya’daki çevre duvarından hemen sonra başlayan yol trafik ışıklarına kadar devam ediyor.
Konya Motosiklet ve Bisiklet Tamircileri Odası Başkanı Ahmet Çal, Türkiye’de en çok bisiklet bulunan ilin Konya olduğunu belirterek 450 binin üzerinde bisiklet bulunduğunu söyledi. Çal, “Ancak bisiklete binenlerin en büyük sorunu bisiklet yolları. Bazı bisiklet yolları kaldırımla birlikte başlıyor ve ilk önce evin duvarına gelerek kesiliyor. Duvarın diğer tarafına geçtikten sonra yeniden başlayan yol 3-4 metre gittikten sonra başka bir eve ait bahçe duvarı ile kesiliyor. Bu engelden sonra da bisiklet yolu yeniden başlıyor. Böyle bir yolda bisiklete binen vatandaşımız mecburen bisikletinden inerek trafiğe açık olan yola inecek” dedi.

Konya’da ilçe belediyelerinin de bisiklet yolu yapması gerektiğine dikkat çeken Ahmet Çal, özellikle şehir merkezinde bisiklet yollarının yapılmasını istedi. Konya’nın arazisi düz olduğu için birçok kişinin bisiklete binmeyi tercih ettiğini ifade eden Ahmet Çal, “Tabii bunun yanında spor için bisiklete binenler de var. Vatandaşlarımız ne kadar çok bisiklete binerse trafik sıkışıklığı da o kadar önlenmiş olur” diye konuştu.Ahmet Çal, şehir merkezinde yapılan bazı bisiklet yollarının bozulduğunu ve genellikle araçlar tarafından park yeri olarak kullanıldığını söyledi.

HALK DUVARLARIN YIKILMASINI İSTEMEDİ

Konya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de Şefikcan Caddesi üzerinde bulunan ilginç bisiklet yolu ile ilgili açıklama yaptı. Yetkililer, “Kamulaştırma yapılarak bu yol açıldı. Ancak bazı vatandaşlarımız kaldırım ve bisiklet yolu üzerinde bulunan ev ve bahçe duvarlarının yıkılmasını istemedi. Vatandaş rıza göstermediği için de yıkım yapılmadı. Ancak önümüzdeki günlerde bu yolda şerit daraltımına gidilerek bisiklet yolu ile ilgili gerekli düzenleme yapılacak” dedi.Incoming search terms:

2 Yorum “Konya’da Fıkra gibi Bisiklet Yolu”

2 Comments

  1. yusuf küçüksakallı diyor ki:

    söz konusu haberde geçen yer konyamızda yeni oluşan bir caddede kamulaştırmanın bilinen zorluklarından kaynaklanmış mahkemeye intikal eden bu problemin çözülmesinden sonra yolun kesintiye uğrayan kısmı devam edecektir,hiç olmamasından genede iyi değilmi ? ülkemizde kara yoluna duvar örülüp araçların geçişine engel olunabiliyorsa bunuda hoşgörüyle karşılamalıyız.hiç bisiklet yolu olmayan şehirlerimizin belediye yetkililerinin de şevkini kırmayalım lütfen işin olumlu yönlerini gündeme getirelim.90 km lik bisiklet yolu konya dan başka hangi ilde var ? sayın yavuz donat beyin 8 mart 2010 tarihli köşe yazısını bisiklet aşığı herkesin okumasını rica ediyor bisikletli mutlu günler diliyorum.

  2. Emrah Özkan diyor ki:

    konyayı tebrik ediyorum, hiç yol olmamasından daha iyidir, eninde sonunda bu tür sorunlar giderilir, ankara örnek alsın

Yorum Yap