Sponsorlar

Sponsorlar

Elektrikli Bisikletin Pazarı Hızla Büyüyor

Detroit’te elektrikli otomobil tasarımları tanıtılıyor. Çin’de ise otoyollara ve demiryollarına büyük yatırımlar yapılıyor. Ama New York’taki dağıtım elemanları, Almanya’daki postacılar ve Kanada’dan Japonya’ya kadar birçok ülkede işe gidip gelen milyonlarca insan, ulaşımdaki tesadüfî bir değişime katılıyor. Her şey şu anda tahminen 120 milyon elektrikli bisikletin yollara çıktığı Çin’de başladı. Oysa 1990′larda bu araçların sayısı birkaç bindi.
Hızla geleneksel bisiklet ve motosikletlerin yerini alan bu araçlar, çoğu kişinin arabalarını bir kenara bırakmasını sağladı. Çin’in hızla büyüyen elektrikli bisiklet sanayisi, dünya çapında ilgi uyandırarak Hindistan, Avrupa ve ABD’deki satışları artırıyor. Çin çok sayıda bisiklet ihraç ederken, kendi modellerini üretmek isteyen Batılı imalatçılar da onu taklit ediyor. On yıl önce nerdeyse hiç bilinmeyen elektrikli bisiklet sektörü, dünya çapında yıllık 11 milyarlık dolarlık hacme ulaştı.
Manhattan’da elektrikli bisikletiyle dolaşan 78 yaşındaki Roger Phillips, “Bu inanılmaz. Tepelere bile tırmanıyor” diyor. Bağımsız sektör danışmanı Edward Benjamin, elektrikli bisikletin bisiklet imalatçılarının başına konan “talih kuşu” olduğunu söylüyor. Hollanda’da geçen yıl satılan bisikletlerin üçte biri elektrikliydi.
Sektör uzmanları Avrupa’nın başka yerlerinde de büyüme bekliyor. Bisiklet kullanımı yaşlı nüfusta daha fazla olduğu için, bu büyüme özellikle Almanya, Fransa ve İtalya’da gerçekleşebilir. Hindistan’da iki yıl öncesine kadar hiç satış olmazken, şu anda hızla büyüyen piyasa gelecek yıl Avrupa’yı geride bırakabilir. Hindistan’ın en büyük bisiklet ve motosiklet üreticisine ait Hero Electric’te idareci olan Naveen Munjal, “Son iki yıldaki büyüme inanılmazdı” diyor. Munjal, 2009′da 100 bin adet olan satışların 2012′de 250 bine ulaşacağını tahmin ediyor.
ABD piyasasındaki satışlar daha mütevazı olsa da (bazı tahminlere göre, geçen yıl yaklaşık 200 bin araç satıldı), bisiklet sektörü uzmanı Jay Townley, ilginin arttığını belirtiyor. Elektronik ürünler perakendecisi Best Buy haziran ayında, San Francisco, Los Angeles ve Portland’daki 19 mağazasında elektrikli bisiklet satmaya başladı. Küresel piyasa büyürken iki tip elektrikli bisiklet öne çıkıyor. Birincisi pedallı standart bisikletlere benzese de, istendiğinde veya sürücü pedal çevirince devreye giren elektrikli motoru var. Çin’deki elektrikli bisikletler ise, pille çalışan daha büyük araçlar. Pedalları var ama çok kişi onları kullanmıyor.
Saatte 50 km kadar hız yapabilen bu bisikletler, dolu batarya ile 80 km gidebiliyor. Bu büyük modeller, küresel ulaşım planlamacılarına zor anlar yaşatıyor. Çünkü bunları çevreci bir ulaşım biçimi olarak kabul etmekle, güvenlik riski yarattığı için yasaklamak arasında karar veremiyorlar. “Asya Şehirleri için Temiz Hava Girişimi” adlı gruptan Cornie Huizenga, elektrikli bisikletlerin Çin’deki araba kullanımını azalttığını söylüyor. Bu bisikletlerin kilometre başına yaptığı sera gazı salımı, arabalara kıyasla çok daha az. Ama Çin’deki model ömrü boyunca beş batarya kullanıyor.
Her bataryada 10 ile 14 kg arasında kurşun var. Sıkı geri dönüşüm programlarının uygulanmadığı bölgelerde çevre kirliliği yaratma olasılığı fazla. Elektrikli bisiklet sürücülerinin kazada ölme veya yaralanma ihtimali de araba sürücülerine kıyasla yüksek. Artan bisiklet trafiğiyle birlikte, Çin’deki ölümlü kaza sayısı da yükseldi. Bu araçları kullananlar, genelde daha yavaş giden bisiklet ve yayaların kullandığı bisiklet yollarını tercih ediyor.
Bu da kaza olasılığını artırıyor. New York’ta ve Avrupa’nın değişik yerlerindeki sürücüler, bu yolları kullanınca normal bisiklet sürücülerince rahatsız edildiklerini söylediler. Dükkâna giderken bindiği elektrikli bisikletin her zaman dikkat çektiğini söyleyen 71 yaşındaki Hollandalı Jessy Wijzenbeek-Voet, “İnsanlar bana bakıp, ‘Bu kadın nasıl bu kadar hızlı gidebiliyor?’ diye merak ediyor” diyor.

Incoming search terms:

2 Yorum “Elektrikli Bisikletin Pazarı Hızla Büyüyor”

2 Comments

  1. Cevdet ŞENER diyor ki:

    Günümüz ulaşımında yollar insanı değil arabaları taşıyor.Yollardaki araçları bakıldığı zaman her araçta bir-iki kişiden fazla yok.Bu araçlar oysa 4-6 kişilik olabiliyor ve biz bu araçlarla 1-2 kişi biniyoruz.Verdiğimiz paray yazık ve ç.evre kirliği cabası.Bisikletlerde 1 ve 2 kişi taşıyor,daha ucuz.Elektrikli olması çevreye daha uyumlu ve sessiz.Artık yollarda elektrikli bisiklet kullanmanın tam sırası ve sağlık için en iyisi.İki teker kullanamayan için üç tekerleklisi var,hatta üstü kapalı yağmurda bile kullanılan bisiklet var.Ben üç tekerleklisini almaya karar verdim,arabamı satacağım,bir elektrikli bisiklet alacağım üstü ile altın yapıp kenara koyacağım.Ben ülkenin ulaştırma sorumlusu olsam düz arazilerde şehir içine bisiklet hariç diğer araçların girmesini yasaklarım.Çin’i yabana atmayın İŞTE ÇİN’İN BİSİKLET DUYARLILIĞI:ÇİN EKONOMİSİ KRİZE GİRMİŞTİR:ÇİN İŞÇİLERİ TAM 5 YIL İŞLERİNE BİSİKLETLE GİDİP GELDİLER VE ÇİN EKONOMİSİ DÜZELDİ.ÇÜNKÜ:ÇİN BENZİN MAZOT VS MASRAFDAN KURTULDU.HEM BİR BİSİKLETİN NE KADAR MASRAFI VAR.1.000-5.000 TL ARASI EN KRAL BİSİKLET VAR.HER YIL BİSİKLET DEĞİŞTİRSEN BİR OTOMOBİLE VERECEĞİMİZ PARAYLA TAM 25 SENE DEĞİŞİK BİSİKLET MODELİNE BİNERİZ.BENCE LÜKS OTOBİLE DEĞİL LÜKS BİSİKLETE ÖZENMEK EN SAĞLIKLI VE EN KARLISI.CEVDET ŞENER ABİNİZ YAŞIM 47 BİSİKLETE BİNMENİN YAŞI YOKTUR.

  2. Rifat Şahin diyor ki:

    Artık Türkiye yolları bu araç trafiğini kaldırmıyor. Trafik çevreyi ve cebi yakıyor. Yeni konsept, çevreci ve ekonomik araçlardan yana. Ben şahsen her gün işime bisikletle gidip gelmeye başladım. Ancak bisiklet yollarının olmayışı bisiklete binmeyi de riskli hale getiriyor. Her şeyimiz gigi yollarımız da çarpık. Kışın da Mercedes firmasının ürettiği üstü kapalı elektrikli araba konseptine uygun bisikletlerden edinmeyi düşünüyorum. Birçok araştırma yapmama rağmen bu tarz bisikletleri Türkiye pazarında bulamadım. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevineceğim. Dilerim bir gün en azından insanların çoğu bisikleti tercih eder. Bu sayede yollarda daha güçlü oluruz. Biz trafiğe değil, trafik bize göre kendini ayarlar. Devlette bu pahalı akaryakıtı kime satarsa satsın. Bu halk bu kafayı değiştirmediği sürece kaz misali yolunmaya devam eder gider.

Yorum Yap