Sponsorlar

Sponsorlar

Yeni Bir Serüven, Yeni Bir Dünya Turu

Mültecilerin yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekmek için 6 yıldır bisikletle dünya turuna çıkan ve gittiği ülkelerde ünlü futbol takımlarının imzalı formalarını toplayarak mültecilere gelir sağlamayı amaçlayan Norveçli gazeteci- gezgin Bjorn Heidenstorm Bodrum’a ulaştı. Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray kulüplerini ziyaret ederek formaları alan Heidenstrom, “Dünyada birçok ciddi sorun var. Bunlardan biri de mültecilerin yaşam hakkı ve barınma sorunları. Ünlü takımların formalarını toplayarak ve gittiğim ülkelerde bu konularda görüşmeler yaparak hem yardım, hem de konuya dikkat çekmek için yola çıktım” dedi.

Norveç’in Valeranga kentinde yaşayan gazeteci evli ve 2 çocuk babası 42 yaşındaki Bjorn Heidenstrom, son olarak 20 Haziran 2009 tarihinde bisikleti ve arkasına bağladığı bisiklet bagajı ile dünya mültecilerine yardım toplamak amacıyla dünya turuna çıktı. 7 bin kilometre pedal çevirdikten sonra Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’ndan feribotla Bodrum’a geçen Heidenstorm’u, Bodrum Denizciler Derneği üyeleri karşıladı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Norveç Temsilciliği için çalışan Heidenstrom, Bodrum’daki Mars Otel’e yerleştikten sonra hemen uçakla İstanbul’a giderek Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerinden imzalı formaları aldı ve Norveç’e gönderdi.

Formalar açık arttırmaya çıkacak
Mültecilere yardım amacıyla 6 yılda 500’ün üzerinde forma topladığını, bu yıl Fransızların dünyaca ünlü eski futbolcusu Michael Platini ile Totto ve Henry’nin yanı sıra Barcelona, Manchaster United, Roma, Arsenal, Valencia gibi takımların da formalarını aldığını belirten Heidenstrom şunları söyledi:
“Dünyada birçok ciddi sorun var. Bunlardan biri de mültecilerin yaşam hakkı ve barınma sorunları. Dünyaca ünlü takımların formalarını toplayarak ve gittiğim ülkelerde bu konularda görüşmeler yaparak hem yardım, hem de konuya dikkat çekmek için yola çıktım. UNHCR’nin Norveç Temsilciliği’nin yıllardan beri sürdürüğü yardımlara destek amacıyla 6 yıldır dünya turuna çıkıyorum. Gittiğim ülkelerde sivil toplum örgütleriyle yaptığım görüşmelerde bu konuya olan ilginin ve yardımların her geçen gün arttığını görmek beni mutlu ediyor. Ancak dünyamızda halen açlıktan ölen çocuklar, insanlar ve kıtlıkla boğuşan ülkeler var. Herkes elinden geldiğince bu konuda yardım sağlamalı, ilgili kuruluşlara destek vermeli. UNHCR Brezilya’da 2014 yılında yapılacak dünya kupasından elde edilecek gelirin bir bölümünün mültecilere aktarılmasını sağlamayı hedefliyor. Bu nedenle futbol formaları toplayarak konuya dikkat çekmek istedim. Türkiye’nin üç büyük kulübünden aldığım formalar da açık arttırmaya çıkartılarak gelir elde edilecek. Mülteciler konusunda herkesin mutlaka az ya da çok yapabileceği bir şey olmalı.”

Heidenstrom, Türkiye’den sonra Suriye’ye geçeceğini ve Mayıs ayında dünya turunun ilk etabını Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Cape Town kentinde sona erdireceğini söyledi.


Yorum Yok “Yeni Bir Serüven, Yeni Bir Dünya Turu”

Yorum Yap