Sponsorlar

Sponsorlar

Kopenhag Tekerleği

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (Massachusetts Institute of Technology – MIT) araştırmacıları  geliştirdikleri  Kopenhag Tekerleği’ni tanıttılar.  Kopenhag Tekerleği, sürücüsüne enerji desteği veriyor ve istenirse cep telefonu yardımıyla bisikletinizi bir e-bisiklete dönüştürüyor. Sıradan bir bisiklet tekerleğine benzeyen Kopenhag Tekerleği’nin farkı, becerikli kırmızı merkezinde. Bu merkez alışılmamış özellikleri ve elektronik aletlerin işlevini görme yetisiyle bisikletinizi ‘akıllı’ kılıyor. Araştırmacılar, ucuz elektronik parçalar sayesinde bisikletleri geliştirip onları daha istenenebilir ve gelişmiş hale getirdiklerini söylüyorlar.


MIT araştırmacıları projenin öncelikli amacının, sürücülerin kat edebilecekleri mesafeyi artırarak bisiklet kullanımı teşvik etmek olduğunu söylüyorlar. Bunu sağlamak için sürüş deneyimi yumuşatılması ve yokuşların rahat bisiklet kullanımının önünde engel olmaktan kaldırılmaya çalışılması hedeflenmiş. Sürücü frenleri her kullandığında Tekerlek enerji depolayarak gerektiğinde (bir yokuşu tırmanırken ya da hızlanmak istediğinizde) kullanmanız için saklıyor.


Araştırmacılar kullanılan teknolojinin Formula 1’deki Kinetik Enerji Geri Kazanım Sistemi’ne (Kinetic Energy Recovery System – KERS) benzediğine değiniyorlar. Fren kullanıldığında kinetik enerjinizi elektrikli bir motor yardımıyla yeniden kazanan Kopenhag Tekerleği, bu enerjiyi tekerlek içerisindeki pillerde depoluyor. Sistemi kullanmak için başka elektronik parça ya da sensör eklenmesi gerekmediği, sadece tekerleğin yeterli olduğu, eski bisikletinize kolayca monte edilebileceği de belirtiliyor.


Kopenhag Tekerleği’nin ilave özellikleri birkaç sensör, bluetooth bağlantısı ve akıllı telefon aracılığıyla işliyor. Tekerlek, bisikletin gidonuna yerleştirilmiş telefon sayesinde hızınızı, yönünüzü ve kat ettiğiniz mesafeyi ölçebiliyor, hava kirliliği değerlerini ölçebiliyor hatta arkadaşlarınızın o sırada yakınlarda olup olmadığını söyleyebiliyor.

Haberin Videosu
http://www.dailymotion.com/video/xbwrgm

Incoming search terms:

Yorum Yok “Kopenhag Tekerleği”

Yorum Yap