Sponsorlar

Sponsorlar

Hollanda’da Geçen Yıl 1 Milyon 300 Bin Bisiklet Satıldı

Hollanda Bisiklet ve Otomotiv Sanayi Derneği’nin (RAI) açıkladığı geçici rakamlara göre, ülke genelinde 2009′da toplam bir milyon 300 bin adet bisiklet satılmış. Rakamlara göre bu satışlardan elde edilen toplam gelir ise bir önceki yıla oranla yüzde 4 artarak 950 milyon Euro olarak gerçekleşti. 16 buçuk milyon nüfuslu ülkede bulunan toplam bisiklet sayısı 18 milyon adet.


Rosmalen kentinde düzenlenen bisiklet fuarında açıklamalarda bulunan dernek yetkilileri, insanların giderek daha kaliteli bisikletler satın almayı tercih ettiklerini ve bu durumun bir bisiklet için gözden çıkarılacak meblağı artırdığını kaydettiler. İstatistiklere göre 2009 yılında bir bisiklet için ödenen ortalama para 713 Euro civarında. Bu rakam 2008′de 683 Euro’ydu.

RAI’nin elde ettiği rakamlar, motorla çalışan bisikletlerin satışında da geçen yıl bir yükselmenin olduğunu gözler önüne seriyor. İstatistiklere göre 2009 yılında satılan motorlu bisiklet sayısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 30 artarak 150 bine yükseldi. Dernek yetkilileri bu yükselmede, gençler arasında motorlu bisiklet kullanma modasının başlamasının büyük rolü olduğu görüşünde.

Satışlarında bu denli yükseliş olmasına karşın Hollanda’da her sene 600 binden fazla bisiklet de çalınıyor. Özellikle büyük kentlerde hırsızlık olaylarının daha fazla yaşandığı ülkede, 2008 yılında çalınan toplam bisiklet sayısı 640 bin civarında. Bu rakam 2007′de 691 bin, 2006′da ise 750 bindi. Alınan ek güvenlik önlemleriyle hırsızlıkların önüne geçmeye çalışan yerel yönetimler, son iki yılda azalma yaşanmasına karşın çalınan bisiklet sayısının yine de yüksek olduğu görüşünü dile getiriyorlar.

Incoming search terms:

2 Yorum “Hollanda’da Geçen Yıl 1 Milyon 300 Bin Bisiklet Satıldı”

2 Comments

  1. hüseyin yalçın diyor ki:

    Hollanda bisikletleri dünyada tek. Ben şahsen Türkiye’de Gazelle, Batavus gibi bisikletlere binme arzusu olan biriyim. Arabaya binmekten dahada gönüllüyüm. Neden sıfır satışları Türkiye’de yok ? Olması tercihimdir.

    Saygılarımla

  2. TURKBIKE diyor ki:

    Merhabalar, Türkiye’de gazelle marka bisiklerin satışı bulunmaktadır. Satın almak isterseniz , verdiğim linki inceleyebilirsiniz. http://www.sedabisiklet.com/

Yorum Yap