Sponsorlar

Sponsorlar

46.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Tarihi Değiştirildi

Uluslararası bisiklet ve spor takviminin yoğunluğundan dolayı alınan karar sayesinde, takımlar organizasyona daha rahat katılabilecekler. Ayrıca, yapılan yeni tarih düzenlemesiyle turun medya görünürlüğünün daha etkin olacağı düşünülüyor.Türkiye Bisiklet Federasyonu, organizasyon tarihini daha önce 21-28 Nisan 2010 olarak açıklamıştı.
Öte yandan, yarışların etaplarında veya tura ilişkin diğer ayrıntılarda herhangi bir değişiklik yapılmadı. Buna göre organizasyon, 1.252 kilometrelik parkurda 8 etapta koşulacak. Dünyanın en prestijli profesyonel takımlarının ve Türkiye Bisiklet Milli Takımı’nın yarışma şansı bulacağı 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 11 Nisan’da İstanbul’da ”Prolog” etabıyla başlayacak ve aynı gün, takımların hava yoluyla İstanbul’dan İzmir’e transferinin ardından, 12 Nisan’da Kuşadası-Bodrum etabıyla devam ederek; Bodrum–Marmaris, Marmaris–Pamukkale, Pamukkale-Fethiye, Fethiye–Finike, Finike–Antalya, Antalya–Alanya etaplarının koşulmasıyla 18 Nisan’da sona erecek.
2010 yılında ilk kez, turun zorluk derecesinin artırılması amacıyla Pamukkale’yi Marmaris ve Fethiye ile bağlayan, uzun tırmanışların yer aldığı yollar tur güzergahına dahil edildi.Final etabında toplamda en iyi zamana sahip sporcu genel klasman birincisi unvanını ve formasını (Turkuaz Mayo) kazanırken, her etapta prim kapılarına ilk önce ulaşarak puan toplayan sporcular; en iyi tırmanışçı (Kırmızı Mayo) ve en iyi sprinter (Yeşil Mayo) unvanı ve formalarının sahibi olacak.
Sporcular ayrıca, parkur üzerinde Efes, Bafa Gölü, Pamukkale, Ölüdeniz, Dalyan, Demre ve Aspendos gibi tarihi, kültürel ve Türkiye’nin doğal mirasına vurgu yapılmak üzere konumlandırılan prim kapılarında topladıkları puanlara göre Türkiye Güzellikleri özel ödülü için yarışacaklar. Tur kapsamında toplamda 160 bin Avro değerindeki para ödülü de sahiplerini bulacak.


2 Yorum “46.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Tarihi Değiştirildi”

2 Comments

 1. bisikletcim.com diyor ki:

  zor bir yarış olacak ama ödül bayağa iyiymiş :)

 2. MUSTAFA KEMAL GÜRSU diyor ki:

  Türkiye’nin tanıtımı için çok önemli bir organisazyon,yarışları tv’den takip ediyorum,Fethiye de finish ve start’larda bulunuyorum,çok heyacanlı.
  Ne yazık ki ülkemizde genç nüfusun fazla olmasına rağmen,yüzme de ve diğer sporlarda da aynı,dünya çapında bir bisikletçi yetiştiremiyoruz,ilk 5 te bir yarışçımız niye yok…..
  Aileler ve okullara,gençlik spor müdürlükleri ve federasyonlara çok iş düşüyor,artık ciddi olarak düşünüp çocuk yaştan hazırlıklara başlamamız gerek.
  Bugüzel organizasyon için Federasyonu kutluyorz.

Yorum Yap