Sponsorlar

Sponsorlar

Bisiklet Değişimini Başlat İklim Değişimini Durdur

İklim değişikliğini önlemek amacıyla başlatılan ”Bisiklet değişimini başlat iklim değişimini durdur” kampanyasına destek veren  bisikletseverler, Sultanahmet-Ortaköy arasında bisiklet turu yaparak bildiri dağıttı. Sultahahmet Meydanı’ndaki Alman Çeşmesi önünde toplanan yaklaşık 50 bisikletli adına açıklama yapan Ebru Satır,  Kopenhag’da başlayan İklim Değişikliği Zirvesi’nin, dünya ülkelerinin, hükümetlerin ve halkların iklim değişikliğini durdurma yolunda verecekleri önemli bir sınav olacağına işaret etti.
Etkileri giderek artan iklim değişikliğinin sera gazları, fosil yakıtlar ve doğanın acımasızca tahrip edilmesinden kaynaklandığını ve bunun birinci nedenini de tüketim alışkanlıklarının hiç sorgulanmadan sürdürülmesinin oluşturduğunu ifade eden Satır, tüketime dayalı yaşam biçiminin simgelerinden birisinin otomobiller ve petrole dayalı ulaşım biçimi, diğerinin de insanların kendi gücüne bir türlü güvenmemesi olduğunu kaydetti.

Bu sistemi sürdürenlerin güçlü olduğunu, ama bireyler olarak kendilerinin de güçlü olduğunu ifade eden Satır, şöyle konuştu:
”İklim değişikliğini durdurmak için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Bugün yapacağımız eylem, hem otomobillerin simgelediği tüketime ve fosil yakıtlara bağımlı bu yaşam biçimine karşı çıkmak, hem de her bireyin dünyayı değiştirme gücünü vurgulamak için yapılıyor. İşte bu yüzden, ‘küresel ısınmayı durdurun. Kopenhag’da sorumluluk alın, şirketleri değil, dünyayı kurtarın, kendinizi ve dünyayı değiştirin’ demek için bisikletlerimizle yola çıkıyoruz. Bugün bisikletliler, sıradan insanlar, iklim değişikliğine karşı harekete geçme güçlerini ve isteklerini göstererek gezegenimizin bir çok yerinde otoyolları ve sokakları dolduracaklar.”
Satır, bu eylemin Ağustos 2008′den bu yana Avustralya’nın Brisbane kentinden Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a kadar bisikletiyle giden Kim Nguyen tarafından başlatılan ”Dünya Gezegeni İçin Bisiklete Bin Projesi”nin bir parçası olduğunu belirtti. Satır, ”Amacımız iklim değişikliğinin savunmasız ve zayıf topluluklara yapacağı etkilere vurgu yapmak ve Kopenhag’da başlayan görüşmelere katılan hükümetlere iklim değişikliğini durdurmak için gerekenleri yapmaları için çağrıda bulunmaktır. Bu eylemle gelişmiş ülkelerin uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeleri, tarihsel ve güncel sera gazı salımlarının sorumluluğunu almaları, sera gazı salımlarını acilen düşürmeleri ve 2020 yılına kadar en az yüzde 40 azaltmayı hedeflemeleri çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu.
Bisikletli grup daha sonra, bildiri dağıtarak Sultanahmet Meydanı’nda bir tur attı ve Ortaköy’e hareket etti.Haberin Videosu
http://www.dailymotion.com/video/xbf8w1

Yorum Yok “Bisiklet Değişimini Başlat İklim Değişimini Durdur”

Yorum Yap