Sponsorlar

Sponsorlar

Paris’te ki Velib’lerin Kötü Talihi

İklim değişikliği çağında kentsel yeni toplum düzeni için esinlenilmiş, Paris’e özgü bisiklet kiralama sistemi; Vélib. Paris sakinleri burada yüzlerce genel istasyonlardan sağlam bir bisiklet kiralayarak istedikleri yere ucuza, sağlıklı ve araba ya da otobüse oranla düşük karbonlu bir alternatifle pedal çevirebiliyor. Ancak bu son Fransız ütopyası sıkıcı bir gerçekle karşılaştı: 3 bin 500 dolara mal olan, özel olarak tasarlanmış birçok bisiklet, Doğu Avrupa ya da kuzey Afrika kara borsalarında görülmeye başlandı.


Diğer birçoğu da eğlence için yol kenarlarındaki hendeklere yuvalandı, pedalları büküldü, tekerlekleri söküldü. Başlangıçtaki 20 bin 600 bisikletin yüzde 80′inin çalınması ya da hasar görmesi yüzünden programın organizatörleri bunların tamiri için birkaç yüz insanı işe almak zorunda kaldı. Ve kent bütçesine yük olanlar dışında Parislilerin kendilerine bakışına zarar verdi. Le Monde yazın yayınladığı bir başyazıda “Düzene sokulan, çevre dostu bir kentin sembolü yeni bir suç kaynağı haline geldi” sözleriyle yas tuttu. “Vélib kent ulaşımını medeni bir hale getirmeyi amaçlamıştı.


Medeniyetsizliği artırdı.” Ağır, kum sarısı Vélib bisikletleri, “boboların” ya da son moda kentsel orta sınıf “bohem burjuvazinin” teçhizatı olarak görülüyor ve kızgınlığı ve aç gözlülüğü harekete geçiriyor. Ulaşım konusunda uzman sosyolog Bruno Marzloff, “Bu, özellikle araba yakmak gibi diğer medeniyetsiz davranışlarla ilişkilendirilmelidir” diyor 2005 yılında gösteriler sırasında genç göçmen çetelerinin araba yakmalarını hatırlatarak. Marzloff, “Burada bir kayıtsızlık var,” diyor ve ekliyor, “Bu, ‘bizim diğer insanlar gibi hareket etme hakkımız yok, Paris’e gitmek büyük ıstırap, arabamız da yok, olduğunda da, çok pahalı ve uzak’ anlamına geliyor.”


Bazı Velibler tekerlekleri patlatılmış, sokak lambalarına asılmış, Seine nehrine atılmış, Bükreş sokaklarında kullanılmış ya da Kuzey Afrika’ya yolunda bir geminin konteynırında bulundu. Bazısı da basitçe çalınarak boyanmış bir halde. Çoğunlukla şehrin merkez bölgelerinde kullanılan Vélib programı birçok açıdan başarılı. Ancak sağlam yapıları ve üzerlerindeki elektronik aksamları Macaristan’da yapılmış bu bisikletleri pahalıya getiriyor ve herkes Paris’in sosyalist belediye başkanı Bertrand Delanoë’nun teşvik ettiği bu ortaklaşa kamu malı kullanım ruhunu benimsemiyor.


Bu projenin en büyük organizatörü ve finansörü Outdoor reklam şirketi JCDecaux’da strateji, araştırma ve pazarlama direktörü olan Albert Asséraf, “Zararı ve hırsızlığı yanlış hesapladık” diyor ve ekliyor, “Ama dünyada bu türden bir girişim için referans noktamız yoktu”. Asséraf, “Bisikleti daha güçlü yaptık, zarar vermeye karşı reklâm kampanyaları yürüttük ve insanları daha iyi bilgilendirmeye çalıştık” diyor. “Gerçek çözüm sadece kişiye saygı.”


VİDEO

http://www.dailymotion.com/video/xb4530

Yorum Yok “Paris’te ki Velib’lerin Kötü Talihi”

Yorum Yap