Sponsorlar

Sponsorlar

Yalçın Cihangir’in Yeni Projesindeki İsim, Barack Hussein Obama

Hollanda’da yaşayan Yalçın Cihangir’in bisikletlere olan merakı, 2001 yılında çalıştığı lokantada bir iş arkadaşının bisikletini tamir etmesiyle farklı bir boyut kazandı. Eline aldığı tornavidayla göz açıp kapayıncaya dek tamir ettiği bisikletin sahibi, ona bisiklet tamircisi olarak çalışmasını tavsiye etti. Olayın üzerine Cihangir bunun hiç de fena bir fikir olmadığına karar verdi. Aradan geçen zamanda Bisiklet Fabrikası adını verdiği bisiklet dükkânının ünü gittikçe yayılan Cihangir, bugün dünya bisikletçilerinin başkenti Amsterdam’da bisiklet âleminin kralı olarak baş tacı ediliyor.
Yalçın Cihangir’e göre Hollanda’da bisiklet işine girmek pek de zor değildi. Bunun sebebini şöyle açıklıyor: “Yasalar bu işi çok kolaylaştırıyor. Türkiye’de ise bu konularda neredeyse her şey serbest olduğu için, aslında insanın işi çok daha zor. Çünkü birine işini doğru yapması için en az 10 defa olayı anlatmanız gerekiyor.” Cihangir, kendini bir mükemmelliyetçi olarak tanımlıyor. Bu nedenle de yaptığı bisikletlerle Amsterdam’da olay yaratıyor.Özellikle çocuğuyla seyahat eden ya da yanında eşya taşıyanlara büyük kolaylık sağlayan kargo bisiklet modelleri çok popüler. Cihangir, aslında bisikletçiliği bir iş olarak değil, sanat olarak gördüğünü söylüyor ve “Benim bu hayatta asıl yapmak istediğim şey, bisikletlerin Ferrari’sini yaratmak,” diyor.


Hollanda’da bisiklet fabrikası bulunan Türk vatandaşı Yalçın Cihangir’in şimdiki projesi , ABD Başkanı Barack Obama’ya hediye etmek üzere özel tasarım bir bisiklet.
Yakın arkadaşı olduğunu söylediği Yalova Emniyet Müdürü Selim Akyıldız’ı makamında ziyaret eden Cihangir, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, çalışmak üzere yıllar önce Ankara’nın Bala ilçesine bağlı Büyük Cami köyünden Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a gittiğini söyledi.
Burada bisiklet yapmaya başladığını anlatan Cihangir, kısa süre sonra 20 kişinin çalıştığı bir bisiklet fabrikasını kurduğunu belirtti.Son dönemde yakın dostlarının teşvikiyle özel tasarım bisikletler yaptığını, bu kapsamda ülkenin önde gelen tasarımcılarından biri olduğunu ifade eden Cihangir, projelerine sürekli yenilerini eklediğini bildirdi.


Özellikle küresel ısınma nedeniyle insanları bisiklet kullanımına özendirmek istediğini, bu çerçevede ABD Başkanı Barack Obama için özel bir bisiklet tasarladığını belirten Cihangir, ”Bisikletin yapımına Bala’ya bağlı Büyük Cami köyündeki imalathanemde başladım. 6 aydır bu bisiklet üzerinde çalışıyorum” dedi.Bisikleti en kısa zamanda tamamlayarak Hollanda’ya götürmeyi palanladığını ifade eden Cihangir, ”Burada da son rötuşları yapıp bisikleti ABD’ye ulaştırmayı hedefliyoruz. Bisikleti Beyaz Saray’da bizzat Obama’ya teslim etmeye çalışacağım. Küresel ısınmaya dikkat çekmek için onu bisiklete bindirmeyi istiyorum” diye konuştu.
Tasarımını kendisinin yaptığı 28 ayrı model bisiklet bulunduğuna değinen Cihangir, ziyaretin ardından birbirinden ilginç 10 ayrı model bisikletiyle Yalova sokaklarında tur attı.

İLETİŞİM

 Haberin Videosu

http://www.dailymotion.com/video/xauayd

Incoming search terms:

1 Yorum “Yalçın Cihangir’in Yeni Projesindeki İsim, Barack Hussein Obama”

1 Yorum

  1. Metin ÖK diyor ki:

    Hayırlı Günler Yalçın Bey
    Bu çalışmalarını gönülden destekliyorum.Sizden bir istirhamım olacak Ben İzmir Seferihisar da oturuyorum.Seferihisar ilçemiz şu günlerde yavaş şehir ünvanını aldı.Yani Avrupada Cittaslow şehri oldu.Sizinde ilçemize katkıda buylunmanız için ilçemizde bir bisikletleriniz için tanıtım yapmanız ilçemize şube kazandırmanız çok yerinde olacaktır.Yavaş şehrin oluşmasına katkıda bulunmuş olursunuz kanatimce,şimdiden bu konuda destekleriniz bekliyoruz.saygılarımızla

Yorum Yap