Sponsorlar

Sponsorlar

Gökova Bisiklet Turu 2009

Gökova Bisiklet Turu, Muğla’nın Akyaka beldesinden start aldı.Yollar Hepimizin, Paylaşalım sloganıyla yola çıkılan tur, Muğla Bisiklet Derneği tarafından yerli ve yabancı 144 sporcunun katılımıyla devam ediyor.Muğla Bisiklet Derneği Başkanı Bülent Savran, yaptığı açıklamada, amaçlarının sağlıklı bir toplum için gerekli şartların yaratılması olduğunu belirterek, ”Hastalıklardan korunma, yaşam şartlarının iyileştirilmesi, çevremizi yerel ve küresel açıdan korumayı hedefleyerek yola çıktık” dedi.

Savran, ”Sağlıklı, çevre dostu bir ulaşım ve eğlence aracı olan bisikletin kullanımını, bir turizm alternatifi olarak ülkemizde ilerletmek ve teşvik etmek istiyoruz. Ayrıca ulaşım planlamasını ve yönetimin dikkatini bisikletçilerin ihtiyaçlarına çekmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.TUR 7 GÜN SÜRECEK

Gökova Bisiklet Turu’na çok çeşitli nitelikte insanların katıldığına dikkati çeken Savran, şöyle devam etti:

”Tura Ankara, Mersin, İstanbul, Kastamonu, Çanakkale, Antakya, İzmir, Antalya ile Yunanistan, Almanya ve İngiltere’den aralarında doktor, hakim, emekli asker, öğretim görevlisi ve üniversite öğrencilerinin bulunduğu 144 kişi katılıyor. Akyaka’dan start alan ve 7 gün sürecek tur kapsamında Ören, Çökertme, Mumcular ve Bodrum’a geçilecek. Bodrum’da bisikletler teknelere yüklenerek deniz yoluyla Datça’ya gidilecek. Datça’dan da Marmaris, Köyceğiz, Ekincik, Sultaniye ve Dalyan’a varılacak. Dalyan İztuzu Plajında sona erecek turda, sporcular toplam 446 kilometre pedal çevirecekler” diye konuştu.
AYRAN, GÖZLEME VE KEŞKEK


Turda bisiklet tutkunlarının doğayla iç içe kültürel bir gezi yapacağını anlatan Savran, ”Burada bölgenin tarihi ve doğal güzellikleri anlatılacak. Ayran, gözleme, keşkek ve yöresel yemekler ikram edilecek. Köylülerle sohbet niteliğinde toplantılar yapılacak. Bisiklet tutkunları gündüz eşsiz Gökova manzarasını seyrederken, gece ise ormanda kamp kurarak doğayla baş başa kalma fırsatı bulacak” dedi.
Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca ise 5 yıldır çeşitli bisiklet turları yapıldığını ve belediye olarak bu turlara gereken desteği verdiklerini söyledi.
Bisiklet turlarının, Akyaka ve Gökova’nın doğal kaynakları ve alternatif turizm imkanları doğrultusunda gelişmesine çok uygun bir faaliyet olduğunu dile getiren Çalca, bölgede bulunan doğal kaynakların doğaya zarar verilmeden kullanılmasının da büyük avantaj olduğunu kaydetti.
MUĞLALI İNGİLİZLER


5 Yıldır Muğla’nın Fethiye ilçesinde yaşayan İngiliz vatandaşları Barbara ve John Yans ise bisiklet turuna katılmaktan çok mutlu olduklarını ifade ederek, ”Biz bölgenin doğal güzelliklerini çok önce keşfetmiştik. Fakat Akyaka ve Gökova’ya gelme imkanımız hiç olmamıştı. Burası gerçekten çok güzel. Burada olmaktan çok mutluyuz” diye konuştular.
Haberin Videosu

http://www.dailymotion.com/video/xar3pa

Incoming search terms:

1 Yorum “Gökova Bisiklet Turu 2009”

1 Yorum

  1. Çiğdem Baydar diyor ki:

    Gökova Körfezinin tamamını bisikletle turlamak zorlu ama çok mutluluk verici bir etkinlik oldu. Pedala basarken belki de dünyanın en güzel kıyılarını göz ucuyla süzmek sporcuları mest etti, hayata şükranlarımızı arttırdı. Mentol kokulu ormanlar ciğerlerimize pansuman yaptı. İşte tee ordan buraya kadar kadar bisikletle varmak mümkünmüş, yaptım dedirtti. 2 metrekarelik çadırlarımız yaşamak için ne kadar az şeye ihtiyacımız olduğunu kanıtladı. Ve gün sonunda neşemiz dünyada dostluktan ve sevgiden başka bir şeye ihtiyacımız olmadığını bir kez daha duyumsattı. Yollar hepimizin paylaşalım..

Yorum Yap