Sponsorlar

Sponsorlar

UCI Road World Championships – Women’s Elite Road Race

Bayanlar yol yarışında pedal basarak bir ilki gerçekleştiren Semra Yetiş, güçlü takımların ve bisikletçilerin katıldığı mücadelede dereceye giremezken, yarış sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye’yi bayanlar kategorisinde ilk kez kendisinin temsil etmesinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Abdurrahman Açıkalın ise, parkurun sert iniş, çıkış ve dönüşlere sahip olduğunu belirterek, ”22 yaşındaki Semra Yetiş, Türk bisiklet tarihinde bir ilki gerçekleştirerek, Dünya Şampiyonası’nda mücadele etme hakkını kazanan ilk bayan sporcumuz oldu” dedi.
Yetiş, yaptığı açıklamada, tecrübesizliğinin kurbanı olduğunu belirterek, ”Yarışa arka grupta başladım. Startın hemen sonrasında önümdeki grupta düşenler oldu ve öndeki grupla aram açıldı. Yaşadığım bu gecikmeyi kapatacak deneyim ve tecrübeye sahip olmadığım için de tecrübesizliğimin kurbanı oldum ve hedeflediğim başarıyı elde edemedim” diye konuştu.
Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası’na çok iyi hazırlandığını ve kendine güveninin de tam olduğunu vurgulayan Yetiş, şöyle devam etti:
”Yapabilirdim, ama bu işler şans işi. Her şeyi dört dörtlük hazırlıyorsunuz, ama olmuyor. Her şeyin mükemmel olduğu zaman beklemek gerek. İlk dünya şampiyonam olduğu için çok heyecanlıydım. Yarıştan bir gece önce uyudum, ama öncesinde 1 ay uyuyamadım. Çalışmalarımın tamamını buraya göre yaptım. Yarışın krokisi, 1 ay öncesinden yayınlandığı için, buradaki bütün yokuşlara çalıştım. Yarışın böyle geçmesi beni çok üzdü.”
Yarışa başlarken kendisine oldukça güvendiğinin altını çizen milli bisikletçi, ”Yarış sırasında yağmur vardı. Herkes için eşit şartlar vardı, ama önüme grup düştükten sonra yetişemedim. Bu sefer de üzerimde onları kaçırmanın stresi oluştu. Ama ben pes etmedim, bırakmadım ve elimden geldiğince devam ettim. Ama bu kadar oldu” şeklinde konuştu.

DİĞERLERİNİN BANA GÖRE ARTISI TECRÜBE


Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası’nda yarışmanın kendisi için büyük bir tecrübe olduğunu ifade eden Semra Yetiş, ”Eminim ki bir sonraki dünya şampiyonasına katılacağım. O zaman daha tecrübeli olacağım. Burada yaşadıklarımı bir sonraki şampiyonada yaşamayacağım” dedi.
İsviçre’de organize edilen şampiyonada annesi yaşında sporcuların olduğuna dikkati çeken Yetiş, ”Çok tecrübeli isimler var. Bu işi çocukluklarından beri yaptıkları için tecrübeliler. Onların artısı da buydu” diye konuştu.

BU YARIŞA KAFA OLARAK HAZIR DEĞİLDİM


Semra Yetiş, Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası’na fizik olarak çok iyi hazırlandığını ifade ederek, ”Ben bu yarışa kafa olarak hazır değildim” dedi.

Bisiklet Federasyonu olarak hedeflerinin Olimpiyat Oyunları’na katılmak olduğunun altını çizen başarılı sporcu, ”Benim şahsi hedefim ise bisiklet sporunu tamamen öğrenmek ve yurt dışında bu sporun eğitimini almak. Türkiye’de bisiklet sporunu Avrupa standartlarına getireceğime inanıyorum. Yurt dışında sistem çok düzenli, başarılı olmamak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

GENÇLERİN GÖZÜNDEKİ IŞIĞI GÖREBİLİYORUM


Bisiklet sporunun Türkiye’de gelişmesi için birçok faktörün biraraya gelmesi gerektiğine dikkati çeken Semra Yetiş, ”Ben bir eğitimciyim ve alttan gelen gençlerin gözündeki ışığı görebiliyorum” dedi.
Türkiye’de bisiklet sporunu daha çok erkeklerin yaptığını belirten Yetiş, ”Bu sporu yapmak isteyen bayanları teşvik etmek gerekiyor. Devletimizin de bisiklet için yol yapması lazım. Çünkü aileler yollarda yapılan bu sporda çocuklarının güvenliğini düşünüyor” diye konuştu.

ARKADAŞ TAVSİYESİ BAŞLANGIÇ OLDU


Semra Yetiş, üniversite yıllarında dağ bisikleti arama ve kurtarma ekibinin bisiklet birimine yazıldığını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:
”Üniversiteye başladığım zamanlar voleybol oynuyordum. Ancak daha sonra üniversitenin Dağ Bisikleti Arama ve Kurtarma ekibinin bisiklet birimine yazıldım. Arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine de yarışmalara katıldım. İlk yarışımda derece yaptım. Bu da bana zevk verdi ve devam etmeye karar verdim. O sezonun sonunda Türkiye ikincisi, sonra da maraton şampiyonu oldum.”Bayanlar Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası’nda ilk 3 sırayı alan sporcular ve dereceleri şöyle:


1- Tatiana Guderzo (İtalya) 3:33:25


2- Marianne Vos (Hollanda) 3:33:44


3- Noemi Cantele (İtalya) 3:33:44


Yorum Yok “UCI Road World Championships – Women’s Elite Road Race”

Yorum Yap