Sponsorlar

Sponsorlar

Tülin Şahin ve Okan Bayülgen’in Bisiklet Tutkusu

Bugün yarın baba olacak Okan Bayülgen’le ‘örnek baba’lıktan kızıyla ilgili düşüncelerine, yürüyüş tutkusundan seksi erkeğin tercihlerine kadar birçok şeyi konuştuk. Bayülgen, ‘Paris’te bir ayda altı kilo veririm, ama kendi ülkemde yürüyecek yol bulamıyorum,’ diyor.Bisiklet tutkunu olan Okan Bayülgen zaman zaman toplu bisiklet turlarına katılıyor.Bisiklet birçok kişi için çocukluk anılarında kalan bir tutku, bir eğlence aracıdır. Birçoğumuz ilk özgürlüğümüzü pedalları çevirirken tatmışızdır. Belki de ilk kez oyun parkından uzaklaşmamız, mahalle sınırlarını aşmamız da yine bisiklet üzerinde gerçekleşmiştir. Düşmeyi de sapasağlam ayağa kalkmayı da bize iki tekerlekli bu alet öğretmiş, hayat yolunda belki de ilk dersi bize o vermiştir.
300 kiloluk bir Harley’nin üstündeki adam çok seksidir. Kendisi için öyle düşünür. Ama 120 kiloluk scooter’ın üstündeki adam hem çok seksi hem de entelektüel, renkli ve eğlencelidir. Kadınlar onu daha hoş bulur. Ama erkek bisikletle doruğa ulaşır. Çünkü aşırı iyi bir bisiklet, bin avroya satın alınabilir. Çok iyi bir spor arabaya 350 bin avro verirsin. 350 bin avrodaki bir köfte, bisiklet üstündeki atletik yapılı adama ve bisikletine hayranlıkla bakar. Yani bin avroluk bir bisiklet, erkeğe müthiş bir seksapel ve yatakta başarı kazandırır. Bunlar sonradan görüp de zengin olmak isteyip, altına araba çeken adamların anlamadığı şeylerdir. Ben bisikletimi lüks mekânlarda valeye veririm.
Ve şimdi bir zamanlar eğlence aracı olarak gördüğümüz aletin çok daha önemli bir işlevi var: Çevreye duyarlı ve ekonomik bir ulaşım aracı olmak. Avrupalıların 1980′li yıllardan itibaren ulaşımın önemli bir parçası olarak gördüğü bisikletin, ülkemizde yaygınlaşması 1990′lı yılları buldu. Ama yine de bisikleti ulaşım aracı olarak görenlerin sayısı yeterli değildi. Ancak her geçen gün artan trafik ve benzin fiyatları, hava kirliliği, bilinçli ve duyarlı kişileri pedal başına geçirdi. Anadolu’da köylerde zaten ulaşım aracı olarak kullanılan, Avrupalının vazgeçemediği bisiklet Türkiye’de İstanbul gibi büyük kentlere de yayıldı. Ve sonunda ana yollarda sırtında çantası, işine ya da gezmeye gidenlerin sayısı yükseldi. Kısacası pedal çevirmek sadece formda kalmak isteyen kadınlar ve çocuklar arasında bir trend olmaktan çıktı, bilinçli tüketicinin de yeni gözdesi oldu.
Formunu bisiklete binmeye borçlu olduğunu söyleyen bir başka bisiklet severde Tülin Şahin, ileride kendi bisiklet markasını yaratmayı düşünüyor.Belediye yol yapacağız dese, kazma kürek alır çalışırım
diyen Tülin Şahin,
“Yaz-kış demeden her gün, kar, yağmur, fırtına da olsa günde 25 kilometre bisiklete biniyorum. Çekimim olduğu günler bile üşenmeyip sabah 06.00′da kalkar sahilde bisiklete binerim. Formumu bisiklete binmeye borçluyum. Anadolu yakasında bir defile ya da çekim varsa mutlaka bisikletle giderim. Bu da tabii bazen büyük şaşkınlığa yol açıyor. Danimarka’da başbakan ve prens bile işlerine giderken bisiklete biniyorlar. Bisiklet formda kalmak isteyenler için de ideal. Özellikle kalça, basen ve bacakları çalıştırıyor ve incelmesini sağlıyor.
Benim için en güzel, en pahalı otomobilden bile daha heyecan vericidir bisiklet. 15 yaşından beri aynı bisiklete biniyorum ve hatta bu bisikletin üzerinde keşfedildim. Bisikleti o kadar seviyorum ki kendi markamı bile yaratabilirim. Bana belediye, “Gel bisiklet yolu yapıyoruz,” dese, alırım elime kazma kürek kendim de çalışırım. Bisiklete binerken mutlaka alınması gereken önlemler var. Bisiklete binerken mutlaka kask takmalı, kışın mutlaka arkada ve önde farlarınız olmalı. Yoksa kıyafetinizde reflektörler olmalı ki karanlıkta sizi diğer taşıtlar görebilsin. Mutlaka sağa ya da sola sapmadan önce işaret vermek gerekiyor. Üzerinizde her şeyin hafif olmasında yarar var. Çok bol kıyafetler zincire dolanabilir.” Bisiklet tutkusu zorluk tanımaz.

Incoming search terms:

2 Yorum “Tülin Şahin ve Okan Bayülgen’in Bisiklet Tutkusu”

2 Comments

  1. Chevrolet Impala diyor ki:

    Tülin Şahin’i sahilde görmüş biri olarak söylediklerinize katılıyorum bisiklet gerçekten muazzam bir spor aleti, hem gez hem eğlen hemde sağlıklı yaşa.

  2. Murat Taner diyor ki:

    Eeee ne demişler aklın yolu bir.

Yorum Yap