Sponsorlar

Sponsorlar

Kazakistan’da Bisiklet Yolları

Kazakistan’ın en büyük kenti Almatı’da Spor Günü ve Asya Kış Oyunları dolayısı ile bisiklet maratonu düzenlendi. Yarış öncesi bisiklet severlere seslenen Almatı Valisi Ahmetjan Asimov, kentte trafik ve araba sorununu çözmek için özel bisiklet yolları yapılacağını söyledi.Almatı’da Spor Günü dolayısı ile düzenlenen bisiklet maratonuna 500′den fazla kişi katıldı. Bisiklet yarışında profesyonel bisikletçileri ile birlikte devlet yetkilileri ve çok sayıda bisiklet sever yerini aldı. Sabah erken saatlerde yapılan yarış için yollar bisikletçiler için trafiğe kapatıldı. Yarışın toplam uzunluğu ise 7 kilometre. Bisiklet maratonun amacı ise vatandaşları araba yerine bisiklet kullanmaya teşvik etmek.
Yarışa kendi bisikleti ile katılan Almatı Valisi Asimov ise vatandaşları araba yerine bisikletleri tercih etmeye çağırdı. Asimov, “Araba çok yer alıyor, park sorunu var, kentimizde trafik sorunu ve en önemlisi araba çevreye zararlı gazlar yayıyor. Bisiklet ise sadece yarar verir. Bunun için kentimizde bisikletlere özel yollar yapılması için çalışmalar yapılıyor.” dedi.
Şehirde araba yerine bisiklet kullanmanın faydalarına değinen Almatı Konservatuarı Rektörü Janiya Aybarikova, ” Bisiklet kullanmak faydadan başka bir şey getirmez. Kentte artık araba gazlarından nefes alacak hava kalmadı. Bisiklet kullanımı artarsa birçok insan sağlık bulur. Kentte sevinç ve neşe artar. Büyük Jeep’lerde gezmek yerine en iyi bisiklet kullanmak.” diye konuştu.

Incoming search terms:

Yorum Yok “Kazakistan’da Bisiklet Yolları”

Yorum Yap