Sponsorlar

Sponsorlar

Vuelta Al Besaya’da Podyumdayız

135 bisikletçinin start aldığı turun 85,6 kilometrelik 1. etabının finiş noktasına oldukça yüksek bir tempo ile ulaşıldı. Genç Milli Takımı’nın sporcusu Alirıza Tanrıverdi, sprint klasmanında birinciliği elde ederek çok önemli bir başarı kazandı. Türk sporcu, yarışı 1 saat 59 dakika 18 saniyelik derecesi ile ilk sırada tamamlayan Güney Afrikalı bisikletçi Johann Van Zyl’dan 1 dakika 25 saniye geç tamamlayarak etabı da 6. sırada bitirdi. Genç Milli Takım’daki diğer sporculardan Adil Kurkut 41, Ali Osman Usta 69, Rasim Reis 91. oldular.


Yarış sonrasında sevincini takım arkadaşlarıyla birlikte kutlayan Alirıza Tanrıverdi, yaptığı açıklamada, yarışa başlarken iyi bir derece alacağını hissettiğini söyledi.


Tanrıverdi şöyle konuştu:


“Yarışın başlarında da çok iyiydim. İlk 5 kilometre geçildikten sonra yapılan atakları iyi takip ettim. Kaçış yapabilecek rakipleri belirledim. Yarışın 15. kilometresinde iyi bir pozisyon yakaladım ve atak yaparak 7 kişilik bir grupla ana gruptan her geçen kilometre saniye saniye arayı açtık. Bir ara fark 1 dakika 55 saniyeye çıktığında etabı kazanabileceğimi hissettim. Bu arada geçtiğimiz sprint priminde ilk sırayı aldım. Sprint mayosunu alabilmek için büyük efor harcadım ve amacıma ulaştım. Ancak yarışın son 3 kilometresi tırmanıştı. Son üç kilometrede oldukça fazla irtifa kazandık.Ancak son kilometrelerde yapılan ataklarda zorlanmaya başladım, buna rağmen etabı 6. sırada tamamladım. Elde ettiğim bu sonuçla takımımız da güçlü rakipler karşısında 6. sırayı aldı. Bu bana ayrıca gurur verdi. Şimdi hedefim elde ettiğim mayoyu tur sonuna kadar sırtımda taşımak olacak ve Avrupa Şampiyonası’nda da iyi bir derece elde etmek için tüm gücümle çalışacağım.”
TBF BAŞKANI MÜFTÜOĞLU

Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, elde edilen başarının çok önemli olduğunu söyledi. Uzun yıllardır, özellikle gençlerde Türk bisikletinin Avrupa’da kürsüye çıkmadığını belirten Müftüoğlu, Alirıza Tanrıverdi’nin başarısının Avrupa’da da büyük ilgi ve taktirle karşılandığını dile getirdi. Başarıyı genç bir sporcunun kazanmasının bisiklet sporunun geleceği açısından daha da önemli olduğunun altını çizen Müftüoğlu, şunları kaydetti:
“Son 5 yıldır, Türk sporcusunun gelişmesi için önemli çalışmalar yaptık. Öncelikle onların imkanlarını iyileştirdik. Ülkemizde her zamankinden fazla organizasyon yaptık ve başka ülkelerde yapılan organizasyonlara katıldık. Bisikletçilerimizin daha iyi yetişmesi için Almanya Bisiklet Federasyonu ile eğitim ve kamp konularında iş birliği anlaşması yaptık. Bu çalışmaların sonucunda da sporcularımızın performansı sürekli artıyor. Gençler kategorisinde Avrupa’da çok uzun süredir, belki de ilk kez bir Türk bisikletçisi kürsüye çıkıyor. Bunu çok önemsiyorum. Şu an olimpiyatlara ve Temmuz ayında Belçika’da yapılacak Yol Bisikleti Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Yol bisikletinde olimpiyatlara mutlaka gitmek istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalara başladık. Bu başarımızın süreceğine inanıyorum. Artık korkmadan finişlere koşmaya devam edeceğiz.”


Milli Takım Antrenörlerinden Mutlu ERÇEVİK yarışla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:  “Bugün Alirıza’nın elde ettiği başarı bizleri mutlu ettiği gibi oldukça heyecanlandırdıda. Zira bu turu özetle anlatmak gerekirse birkaç örnek vermem yeterli olacaktır diye düşünüyorum.  Turun bu yıl 23. sü gerçekleştiriliyor ve İspanya’da en prestijli Ulusal Junior turlardan biri.  Çok değil daha 7-8 yıl öncesinde Alberto Contador burada en iyi tırmanış formasını giymiş, Luis Leon Sanchez genel klasman kazanmış,  Roberto HERAS etap kazanmış, Oscar De La Fuente tırmanış klasmanında yine 1. lik elde etmiş. Daha bir sürü dev ismin 17-18 yaşlarında boy gösterdiği gerçekten önemli bir yarış. Yarışın atmosferi,  özellikle tırmanış bölümlerinde yol kenarlarındaki seyircilerin ilgisi, sporcularımıza desteği, motivasyonu en üst seviyeye çıkarıyor.” dedi.
Genç Milli Takım Antrenörlerinden Cenk TUFAN da “Bisiklette söz sahibi ülke ve takımların arasında genç sporcularımız ferdi ve genel takım sıralamasında bugün oldukça iyi sonuçlar çıkardılar Alirıza’nın da en iyi sprinter forması giymesi bizi hem çok sevindirdi hem sporcularımızın da kendine güven kazanmalarını sağladı. İki sezondur çalışmalarımızın sonuçlarını yavaş yavaş almaya başladık. Amacımız ve asıl hedeflerimiz olan Avrupa ve Dünya Şampiyonasında da bugüne kadar ulaşamadığımız sonuçlar çıkartacağımıza inanıyorum.” dedi.
Incoming search terms:

3 Yorum “Vuelta Al Besaya’da Podyumdayız”

3 Comments

 1. Taner Erkmen diyor ki:

  Büyük başarı,gözlerinden öpüyorum sporcumuzu ve tüm teknik ekibin.Başkan Müftüoğlu başarı eninde sonunda gelecektir.Ve görüyoruzki neticesini almaya başladınız.

 2. ADEM KOÇAY diyor ki:

  Bu gençlerimizin hepsini tebrik ediyorum.
  Bir takım sporu olan bisiklet sporunda,ektiklerini biçeceklerine inancım sonsuzdur.
  Emeği geçen Antrenör ve teknik arkadaşlarımızında ciddi bir çalışma temposu ile bir çok başarılara imza atacağına inanıyorum.

 3. Ali Rıza Tanrıverdi diyor ki:

  Çok teşekkür ederim geçen sene yaptıgım derece antrenörümü ve takım arkadaşlarımı çok sevindirdi ve turun sonuna kadar sprint mayosunu üstümde taşımayı başardım vede son etap meta volante mayosu ile 2 mayo ile türkiyeye döndüm hala daha bnu video yu olsun fotografları gördügüm zaman türkiye mayosu ile tüylerim kabarıyor. inş. elit erkeklerde u23 dede güzel bi başarılar almak istiyorum emegi geçen herkeze çok teşekkür ederim…

Yorum Yap