Sponsorlar

Sponsorlar

2009 Critérium du Dauphiné Libéré

Giro d’Italia sonrası, Tour de France öncesine gelen döneme (yani haziran ayına) girmiş bulunmaktayız. Takımlar Tour hazırlıklarını tam gaz sürdürüyor. Bu dönem içerisinde Tour de France antrenmanı olarak görülen iki prestijli yarıştan biri Critérium de Dauphiné Libéré, diğeri ise Tour de Suisse. Fakat her ne kadar Tour de Suisse, İsviçre gibi bisiklet sporunda söz sahibi bir ülkeye mal olmuş olsa da, Tour de France’ı kazanmak isteyen tırmanıcılar hazırlık olarak Dauphiné Libéré’yi tercih eder. Nedeni çok basit. Dauphiné Libéré, Tour de France’a hem karakteristik olarak benziyor, hem de ortak etaplar içeriyor. Bir bakıma maç sahasında yapılan son idman. Miguel Indurain, Lance Armstrong gibi efsanelerin kariyerlerinde aynı yıl hem Dauphiné Libéré hem de Tour de France’ı kazanmış olmaları da bu tezi güçlendiriyor. Bu yüzden olsa gerek ki, Eurosport tarih olarak kısmen çakışan bu iki tur arasında seçimini Dauphiné Libéré’den yana kullanıyor.Dauphiné Libéré’yi 7-14 Haziran arasında Eurosport’da izleyebilirsiniz.Prologue: NANCY > NANCY > 12.10 km

Etape 2: NANCY > DIJON > 228.00 km

Etape 3: TOURNUS > SAINT-ÉTIENNE > 182.00 km

Etape 4: BOURG-LES-VALENCE > VALENCE > 42.40 km

Etape 5: VALENCE > LE MONT VENTOUX > 154.00 km

Etape 6: GAP > BRIANCON > 106.00 km

Etape 7: BRIANCON > SAINT-FRANCOIS-LONGCHAMP > 157.00 km

Etape 8: FAVERGES > GRENOBLE > 146.00 km


* Kariyerine Tour ve Giro zaferleri sığdıran Contador, Team Astana’nın Dauphine’deki en büyük kozu.


Öncelikle belirtelim, Kazak sponsorları yüzünden nakit sıkıntısına giren ve lisansını kaybetmesi gündeme gelen Team Astana, 2009 Dauphiné Libéré’e katılacak. Finansal sorunlar bir süreliğine ertelenmiş gözüküyor.Takımın Giro d’Italia’daki en başarılı bisikletçisi Lewi Leipheimer bu tura katılmazken, 2007 Tour de France ve 2008 Giro d’Italia galibi Alberto Contador, Astana’nın kaptanlığını yapacak. Contador’u elbette bu turun favorileri arasında gösterebiliriz. Dauphiné Libéré’yi iki kez kazanan Lance Armstrong da bu turda yer almayacak. Böylelikle sene başında basının deşmeye çalıştığı “Contador ve Armstrong arasında patron kim olacak” sorusuna bu turda bir cevap alamayacağız.


* Giro’da dağ etaplarının yeteri kadar zor olmadığından şikayet eden Basso, Dauphine’de aradığı eğimi bulacaktır.


Team Liquigas’dan Ivan Basso son dakika kararıyla Dauphiné Libéré’de yarışmaya karar verdi. Basso oldukça formda olmasına rağmen Giro’da bir etap zaferine veya podyuma ulaşamamıştı. Basso burada artık öne çıkmayı deneyecektir.Geçen yılın galibi Team Caisse d’Epargne bisikletçisi Alejandro Valverde de kuşkusuz dikkat edilmesi gereken isimler arasında. Vuelta a Cataluna’yı da kazanan İspanyol bisikletçi çok uzun tırmanışlardan hoşlanmasa da, şu an formunda gözüküyor. Team Caisse d’Epargne’nin bir başka kozu da, bu seneki Paris-Nice’in galibi Luis Leon Sanchez.Sprinterlere göz attığımızda ise çok fazla isimle karşılaşamıyoruz. Zorlu tırmanış etapları ve sadece iki sprint finish içeren Dauphiné Libéré’ye takımlar tırmanıcı ağırlıklı kadrolarla katılıyorlar. Takımı Team Quick-Step’te kadro dışı bırakılan ve Tour de France’a katılmamasına kesin gözüyle bakılan, son zamanların kokain suçlusu Tom Boonen burada göze çarpan ilk isim. Belçikalı sprinter burada şansını deneyerek içinde bulunduğu düşüşü biraz olsun yavaşlatmaya çalışacak.* Önce alkollüyken aşırı hızdan ehliyeti kaptırma, ardından kokain… Tour de France’a da katılamayacak olan Belçikalı sprinter, en azından Dauphine’de geçmişine bir set çekmek zorunda.


Tour de France için en büyük hazırlık olan Dauphiné Libéré’yi takip etmek isteyenlere, 7-14 Haziran arasında Eurosport’a  göz atmalarını tavsiye ederiz.


2008 Critérium du Dauphiné Libéré’den Videolar

http://www.dailymotion.com/video/x5pnm2 http://www.dailymotion.com/video/x5shgw

1 Yorum “2009 Critérium du Dauphiné Libéré”

1 Yorum

  1. Emre Güngör diyor ki:

    tdf öncesi son antremanlar ;)

Yorum Yap