Sponsorlar

Sponsorlar

Titreyengöl- Sorgun Destinasyonu

Antalya’nın Manavgat ilçesi Titreyengöl-Sorgun bölgesinde kışın turizm hareketliliği doğa ve bisiklet sporlarıyla hareketlendirilecek.Almanya’nın bisiklet takımları kasım ile mart ayları arasındaki antrenmanlarını Manavgat’ta yaparak, bölgeyi Avrupa ülkelerinde cazibe merkezi haline getirecek.


Bölgenin bisiklet sporunda cazip hale gelmesi için Almanya’nın Kuzey Ren Westfalya Eyaleti Bisiklet Federasyonu Başkanı Toni Kirsch, eşi İnge Kirsch (eski Alman Milli Takım atleti), Alman Bisiklet Milli Takım Antrenörü Hermann Mühlfiedel, Türkiye Bisiklet Milli Takım Antrenörü Fatih Özkan, Milli Takım Menajeri Mustafa Maral, Linda Hotel Genel Müdürü Ali Keleş ve Manavgat’ta yaşayan bisiklet sporu uzmanı Petra Ottmann Linda Hotel’de toplantı yaptı.
Antalya’nın Manavgat, Alanya, Gündoğmuş, İbradı ve Akseki ilçelerinin doğa yapısı, iklimi ve coğrafyasının yol ve dağ bisikleti sporuna uygun olduğunu belirten Kuzey Ren Westfalya Eyaleti Bisiklet Federasyonu Başkanı Toni Kirsch, bölgenin en önemli eksiğinin bisiklet sporuyla ilgili altyapı çalışması yapılmaması olduğunu ifade etti.
Alman bisiklet kulüpleri ve takımlarının kasım, aralık, ocak, şubat ve mart aylarında antrenmanlarını İspanya’nın Mallorca Adası, İtalya ve güney Fransa’da yaptığına dikkat çeken Kirsch, Mallorca’nın bisiklet sporunda cazibe merkezi ve aranan yer haline gelmesinde Avrupa bisiklet takımlarının bir birine tavsiyesiyle gerçekleştiğini söyledi.

Kirsch, “Türkiye Bisiklet Federasyonu(TBF) Başkanı Emin Müftüoğlu’nun daveti üzerine Türkiye Bisiklet Milli Takımı ile Alman Bisiklet Takımları bahar antrenmanlarını Manavgat’ta birlikte yapıyor. Bölgeyi bisiklet sporunda etkin hale getirmek istiyoruz. Yerel yönetimlerin, bölgenin bisiklet sporunda cazibe merkezi haline gelmesi için yol yapmasını istiyoruz. Bölgeye antrenman için gelen sporcular yön levhası olmadığı için çok sıkıntı çekiyor. Bunun bir an önce giderilmesini istiyoruz.” diye konuştu.
Kirsch, her kış Kuzey Ren Wesftalya Eyaleti’nden Mayorka Adasına 70 bin pedal tutkunun gittiğini söyledi. Titreyengöl-Sorgun destinasyonunda bisiklet sporunun canlanması için 2 yıldır Almanya’nın Herford Belediyesi ile çalışma yaptıklarını belirten Linda Hotel Genel Müdürü Ali Keleş, destinasyon alanının bisiklet sporuna çok uygun olduğunu kaydetti.
Keleş, her kış Almanya’dan İspanya’ya giden 70 bin pedal tutkunun Manavgat’ta gelmesi halinde otellerin kapanmayacağını söyledi. Keleş, yılın 12 ayı konaklama tesislerinin açık olmasının bölgede doğa ve bisiklet sporlarının yaygın hale gelmesiyle mümkün olduğunu kaydetti.
TİTREYENGÖL : Titreyengöl 3000 m2′lik bir alana sahiptir. Titreyengöl, içinde karabataktan Pekin Ördeğine kadar çok sayıda kuşu barındırmaktadır.Titreyengöl ve sorgun Türkiye’de ki dört önemli kuş halkalama merkezinden biri.


Titreyngöl’ün ise ilginç bir hikayesi vardır. Rivayet göre, gölün kenarında yaşayan ve kuşları besleyen yaşlı bir balıkçı oturmaktadır.
Kuşlar yaşlı balıkçıyı gölün kenarında gördüklerinde kanatlarını çırparak ona doğru gelirdi. Bir gün bu gölde avlanan avcılar su üstündeki ördekleri vurur. Yaşlı balıkçı bunun karşısında avcıların üzerine yürür ve onları avlanmaktan vazgeçirmeye çalışır. Avcılar yaşlı adamı iter ve su üstündeki vurdukları ördekleri almaya çalışır. Bu sırada diğer ördekler hep birlikte havalanarak kanatlarıyla bir hortum oluşturur ve avcıları kaçırırlar. Bu olaydan sonra göl hep titremeye başlar. Bu titremeye yöre halkı, kuşlar yaşlı balıkçıya ağlıyor diye yorum yaparlar.

SORGUN:
Sorgun ormanı, TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Tarafından 14 Haziran 2007′de I. Derece Doğal Sit Alanı kapsamına alınmıştır.
Burası kendine özgü bir ekosisteme ve zengin biyolojik çeşitliliğe sahip bir doğal yaşam alanı. Kumul önleme ağaçlandırma sahalarına sahip Sorgun Ormanı, bitişiğindeki Titreyen Göl ile önemli bir ekosistem oluşturuyor.
Orman kelebek çeşitliği ve diğer yaban hayat bakımından önemli bir barınma merkezi ve görülmeye değer bir doğal ortamdır.Ayrıca Türkiye’de dört önemli kuş halkalama merkezinden biri.
Bölge 22 tesis ve 18.000 yatak kapasitesine sahiptir.

Incoming search terms:

1 Yorum “Titreyengöl- Sorgun Destinasyonu”

1 Yorum

  1. Emre Meramlı diyor ki:

    Ülkemin doğal zenginlikleri bir bir ortaya çıkıyor, Avrupalı da farkında.Bir de biz farkına varsak artık ;)

Yorum Yap