Sponsorlar

Sponsorlar

45.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu /Finike-Antalya Etabı

12 Nisan’da İstanbul Sultanahmet Meydanında Cumhurbaşkanımız Sn. Abdullah Gül’ün start vermesiyle başlayan 1.212 km’lik 45. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda finişe varılmaya 1 etap kaldı.Mükemmel bir havada Akdeniz’in incisi sayılan Finike’den starta başlayan bisikletçiler düz fazla engebeli olmayan bir parkurda güneşli ancak hafif rüzgar altında mücadeleye başladılar. Yol yarışında güçlü olan pedallar bu düz parkurda yarışın ilk km’lerinden itibaren hünerlerini göstermeye başladılar.


50. m geçildikten sonra ilk parçalanmalar gözlendi. Aralarında Sarı Mayo sahibi ve genel Ferdi Klasman 1.cisi İmpey’in bulunduğu 25 kişilik grup biraz da artan bir tempoyla ilk grubu oluşturdular. Impey’in bir avantajı Barloworld takımından 114 sırt numaralı Cheula ve 111 sırt numaralı Borcghi adına bu grupta bulunmasıydı. Finişe 45 km kala ilk grup arayı 1dakika 03 saniye açtı. Bu ikinci grupla arasındaki dakika farkıydı.
3. grup ile aradaki fark 4 dakika 26 saniyeye çıktı. Genelde İzmir – Kuşadası etabından sonra büyük çekişme içinde geçen Genel Ferdi Klasmanı birinci bitirebilme adına kıyasıya bir mücadele demekti.  Geriye dönüp baktığımız zaman sarı mayonun 2-3 kez el değiştirmesi de bunun en belirgin işaretiydi.
Finişe 33 km kala yine sarı mayonun da aralarında bulunduğu 25 kişilik grupta parçalanma gözlenmedi. Ancak gittikçe artan tempo 2. grupla arasındaki farkı yaklaşık 2 dakikaya kadar çıkarttı. Bu grubun 3. grupla arasındaki fark ise yaklaşık 7 dakikaya çıktı.
25 kişilik grubun içinde dikkat çeken başka bir olayda finiş için her takımdan 2-3 kişinin bulunduğu böylelikle finişi yapacak sporcunun daha kolay bir yardım alacağı da ortaya çıkmış oldu. Daha önceki etaplarda genelde başı çeken grupta her takımdan birer bisikletçi bulunuyordu. Finiş yine çok renkli geçmeye adaydı. Tempo artık çok hızlanmıştı, finişe 20 km kala sarı mayonunda arasında bulunduğu grup 2.grupla arasındaki farkı yaklaşık 3 dakikaya kadar çıkarttı. 3. grupla da arası 11 dakikaya yükseldi.
Finişe 8 km kala 25 kişiyi oluşturan ilk grubun temposu neredeyse rüzgar gibiydi.3. grupla aradaki fark 15 dakikaya çıktığında artık etap birincisinin aralarında sarı mayonun bulunduğu 25 kişilik gruptan çıkması kesinleşti.
Finişe 3km kala peşi sıra ataklar göründü ama kaçanlar atağa karşılık aldılar yani yakalandılar. 2 km kala 165 sırt numaralı Martin Kaiser bir sprint daha yaptı ama o da kaçamadı. Yarış müthiş sprintlerle birlikte toplu finişe sahne  oldu. 100metre kala Millram’ın büyük atakları vardı. Milram takımından 62 sırt numaralı Robert Forster 02;34:31 saniye ile 1.ci oldu.
2. Elk Haus takımından 76 sırt numaralı Daniel Schorn , 3. ise CSF group Navigare takımından 128 sırt numaralı Marco Frapporti elde etti. Ödülleri Antalya Valisi Alaaddin Yüksel takdim etti.
Etap böyle bitince Genel Ferdi Klasman 1.side değişmedi. Sarı Mayoyu Antalya – Alanya etabında Barloworld takımından 117 sırt numaralı Darly Impey giyecek. Ama şu bir gerçekki Genel Ferdi Klasman da ilk sırayı alabilmek için müthiş bir etap startı bekliyor.
Türkiye Güzellikleri Primi (turkuaz mayoyu) 133 sırt numaralı Acqua Sapone takımından Alessandro Fantini elde etti. 144,5 km’lik Fethiye – Finike etabında Sprint primini (yeşil mayo) Barloworld takımından 117 sırt numaralı Darly Impey aldı. 33.3 km’de King Of The Mountain ( Yokuş ) primi etabını ise Galicia takımından 4 sırt numaralı Gonzaio Rios Rabunal kazandı.
Yarışa sadece 5 kişiyle devam eden Türk Milli Takımı genel klasmandaki ümidini yitirmesine rağmen, Ugur Marmara, Mustafa Sayar, Eyüp Karagöbek, Miraç Kal ve Serhat Sert’den oluşan 5 kişi ile etapda dereceye girmek için mücadele etmeye devam ediyor.
Finike – Antalya etabında en iyi dereceyi yapan 3 Türk sporcuya Antalya Büyükşehir Beledi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın cumhuriyet altını ile ödüllendirdi. Akaydın ayrıca Sprint etabı sahibini de cumhuriyet altınıyla ödüllendirdi.
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turun da 8. ve final etabı bugün Antalya-Alanya  arasındaki  166 km’lik bölüm saat 13.00 de başlayacak.Yorum Yok “45.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu /Finike-Antalya Etabı”

Yorum Yap