Sponsorlar

Sponsorlar

45.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu /Bodrum-Marmaris Etabı

12 Nisan’da İstanbul Sultanahmet meydanında 23 ülkeden 20 takım ve 160 sporcunun katılımıyla start alan 1,212 km’lik 45. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda yarı yol geçildi.


Bodrum – Marmaris arasındaki 166.9 km’lik etabının startına 150 sporcu kayıt yaptırdı.Eurosport ve TRT’nin canlı yayınlarıyla Türkiye  ve 123 ülkeye canlı olarak yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Türkiye bisiklet Turu ülkemizin tanıtımına büyük katkıda bulunuyor.


UCI ( Uluslararası Bisiklet Birliği ) takviminde yer alan ve 2.1 kategorisinde ( yarı profesyonel ve gençler ) gerçekleşen tur’da Almanya ve Türkiye Milli takımları da mücadele ediyor.
166.9 km’lik Bodrum – Marmaris etabında sporcular yoğun yağmur yüzünden kayganlaşan parkurda zorlu anlar yaşadılar. Finişe 36. km kala yaşanan kazada 10 bisikletçi kötü bir kaza geçirdi. 6 sporcu yarış dışı kalırken, mücadele son hız devam etti.
Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan’nın verdiği startla birlikte bisikletçiler ilk km’leri toplu halde geçtiler 18. km geçilirken başlayan yağmurla birlikte ana gruptan kopmalar da başladı. Quick Step takımından 36 sırt numarasıyla  Kevin Seeldbayers’ın grubun başını çektiği gözlendi.
Daha sonra Galicia takımından Veloso Cesar, aynı takımdan 4 sırt numaralı Ganzaio Rabunal , 114 sırt numaralı Barloworld takımından Gian – Paolo Cheula önce arayı 39 saniye açıp sonra 2dakika 10 saniyeye kadar çıkarttı. 65. km geçilirken King of Mountain primini ( yokuş etabı) 4 sırt numaralı Galicia takımından Gonzalo Rabunal kazanırken, arkasından gelen Veleso ve Cheula da ilk grubu oluşturdular.
Finişe 67 km kala 44 sırt numaralı  Silence – Lotto takımından Oliver Kaisen arkalardan gelip başı çekmeye başladı. Bu bisikletçiye 32 sırt nolu Quick Step takımından Mauro Facci  4 numaralı Galicia takımından Gonzalo Rios Rabunal ve 114 sırt numaralı Barloworld takımından Gian Paolo Cheula iştirak ettiler. Fark önce 1.58 dakika oldu ancak bu fazla uzun sürmedi.
Bu dörtlü finişe 65 km kala aradaki farkı 3 dakika 14 saniyeye çıkarttı şimdi 2 ana grup oluşmuştu. Ancak öndeki 4’lü keskin rampalarda süratini düşürünce fark finişe 52 km kala 2 dakikanın altına inmeye başladı. Bu aynı zamanda şu demekti Sultanahmet’de başlayan, İzmir – Kuşadası, Kuşadası – Bodrum etaplarındaki yine müthiş çekişmeyi yine finişe doğru izleyecektik. 2. grubun sürati o kadar fazlaydı ki fark ilk grupla giderek kapandı ve 1,5 dakikanın altına indi.
Finise 38 km kala arkadaki ana gruptan kopan yaklaşık 10 kişilik bisikletçi topluluğu önde giden 4’lüyü yakalamayı başardı. Artık finişe 15 kişilik bir grup olanca gücüyle pedal basmaya başladı. Bundan sonra grupta büyük parçalanmalar gözlendi. 34 sırt numaralı Quick Step takımından Davide Malacarne grubun önünü oluşturarak tempoyu artırmaya başladı. Bu arada bu çekişmeye tanık olurken 2. King of the Mountain( yokuş ) yine 4 sırt numaralı Galicia takımından Gonzalo Rabunal kazandı.
Yarışın 36. kmsinde ilk grup arayı açmaya çalışırken arkadan gelen 2. ana grup Sakar rampası aşağıya inilirken büyük bir kaza geçirdi. 10 kişi yağmurla birlikte kayganlaşan zeminde birden bire yerlerde yuvarlanmaya başladılar, tam bu kaza ucuz atladıldı diye geçerken bu kez yine aynı yerin biraz uzağında 2 kişi keskin viraj sonrasında yere kapaklandı. Doktor ve ambulansların müdahalesiyle yaralı bisikletçiler yoldan alınarak Marmaris Devlet Hastanesine yetiştirildiler. Bu arada 6 sporcu da yaraları yarışamayacak durumda olduğu için turdan çekildiler.
Kaza sonrası 31 km Quick Step takımından 34 sırt numaralı Davide Malacarne,78 sırt numaralı Elk Haus takımından Jan  Valach ve 132  sırt numaralı Acqua Sapone takımından Alessandra Donati finişe 25km kalırken kaygan zemine rağmen arayı açmaya başladılar.
Arkadan da aralarında Sarı mayonun sahibi Mauro Finetto’nun bulunduğu grup yetişmeye çalışıyordu. 17 km kala 10’lu grup finişe doğru gittikçe artan bir tempoyla pedal basarken arka grupla farkı 1dakika 24 saniyeye çıkarttı. Finishe 9 km kala 10’lu grubu 1 sırt numaralı Galicia Takımınından David Dapena Garcia  ile 34 sırt numaralı Quick Step takımından Malacarne ani ataklarla yıpratmaya çalışıp gruptan kopmaya başladılar ve nitekim David Dapena Garcia  8 km rampası çıkılırken ilk sıyrılan bisikletçi oldu.
Dapena’nın atağına rampa inilirken finişe 5 km kala Miller takımından Fothen de katılınca öndeki ikili biranda arayı 15 saniyeye çıkarttı. Tam büyük çekişme yaşanırken yine kaygan zeminde hem Dapena ve hem de Fothen  aniden düştüler. Ancak şans eseri buyük bir yara almadan kurtuldular ve hemen kalkarak finişe doğru büyük bir hızla pedal çevirmeye başladılar.
Finişe metreler kala yine bir önceki etabın çekişmesi şeklinde gerçekleşti. Ataklar yanıt bulamayınca grup toplu finiş yaptı. Aradan fırlayan 117 sırt numaralı Barloworld takımından Darly Impey 04;07;16 ile kazanırken, 2.liği tekerlek farkıyla Quick Step’den 34 sırt numaralı Davide Malacarne, 3.lüğü 24 sırt numaralı Lampre takımından David Loosli kazandı. Genel Klasmanda Sarı Mayo’yu Lampre Takımından David Loosli elde etti.
Bodrum – Marmaris   arasındaki 166,9 km  etapda sporcular Genel Klasman ( Sarı Mayo), Etap, Sprint( yeşil mayo) ve King of the Mountains ( Yokuş Kırmızı mayo)   kategorilerinde derece için kıyasıya mücadele etti.
4 sırt numaralı Galicia takımından Gonzalo Rabunal 65. kmdeki 1. ve 116.8.km’deki 2. King of the Mountain primini (yokuş etabı) kazandı.110,1,km’deki Sprint etabını Barloworld takımından 114 sırt numaralı Gian-Paolo Cheula elde etti.


Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 5. gününde Marmaris – Fethiye arasındaki 130 km’lik etabın 13;45 de başlamasıyla devam edecek.1 Yorum “45.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu /Bodrum-Marmaris Etabı”

1 Yorum

  1. Hüseyin Sunker diyor ki:

    Sakar rampası en korktugum yerdi kötü oldu bisikletciler için,geçmiş olsun ucuz atlattılar.

Yorum Yap