Sponsorlar

Sponsorlar

45.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu /Antalya-Alanya Etabı

12 Nisan’da İstanbul Sultanahmet Meydanında Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün start bayrağını indirmesiyle başlayan 1.212 km’lik 45. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Antalya – Alanya arasında koşulan 166 km’lik etapla sona erdi.


UCI ( Uluslararası Bisiklet Birliği ) takviminde yer alan ve 2.1 kategorisinde ( yarı profesyonel ve gençler ) gerçekleşen tur’da 23 ülkeden 20 profesyonel takım,  Almanya ve Türkiye Milli takımlarıyla birlikte 160 sporcu mücadele etti.


45. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun son mücadelesi 166km’lik Antalya – Alanya etabında 112 bisikletçi Antalya Valisi Alaaddin Yüksel’in startı ile yarışa başladı.
Yarışın son etabı Genel Klasmanda aralarında sadece saliseler bulunan sporcular arasındaki mücadeleye sahne oldu. Finişe 3 km kala 6 bisikletçi kötü  bir düşüş yaşadı. Bu kazadan hemen sonra.  Finişe 500metre  kala aralarında sarı mayo sahibi Daryl Impey’in de bulunduğu bir grup bisikletçi kötü bir kaza yaşadı.
Etabın birbaşka dikkat çeken yönü ise 2. kazada ciddi bir şekilde yararlanan Sarı Mayo sahibi Daryl Impey’in finiş çizgisine bisikletin üzerinde takım arkadaşının yardımıyla gelmesiydi.  Impey finiş çizgisini etap birincisinden 8 dakika 18 saniye sonra geçti.  Impey hemen hastaneye kaldırıldı.
Son km’lerde favorilerin dışında atak yapan Vorarlberg takımından 85 sırt numaralı Sebastian Siedler 03:24.54 ile etabın sahibi olurken, 2.liği tekerlek farkı ile Robobank’dan 168 sırt nolu Michael Van Staeyen , 3.lüğü yine tekerlek farkıyla Whirlpool takımından 91 sırt numaralı Andre Schulze kazandı.
1,212 km’lik 45. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun  birinciliğini 117 sırt numarasıyla Barloworld takımından Dayrl Impey 29:19:32’lik derecesiyle kazandı. İlk startan itibaren gerçekten görülmeye değer bir yarış yaşandı.
Antalya – Alanya etabının ödülleri Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, GSGM Genel Müdürü Yunus Akgül  ve Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu tarafından verildi.Sarı Mayo sahibi Daryl Impey ödül törenine sakatlığı nedeniyle katılamadığı için Sarı Mayo takım arkadaşlarına verildi. Genel Klasmanda 2.liği Quick Step takımından 34 sırt numaralı Davide Malacarne, 3.lüğü Galicia takımından 1 sırt numaralı  David Dapena Garcia kazandı.
Bizim açımızdan sevindirici bir husus da turun başından beri ilk 10’nun içinde bile göremediğimiz 193 sırt nolu 2005 Balkan Şampiyonu Miraç Kal’ın finişi 9. olarak geçmesiydi. Kal etap birincisiyle aynı zaman ve tekerlek farkıyla finiş gördü.
Antalya – Alanya etabınının 48.2. km’sinde yer alan Aspendos Türkiye Güzellikleri etabını Contentpolis Ampo takımından 102 sırt numaralı Oleg Chuzhda, 78.1.km’deki Manavgat sprint etabını Acqua Sapone takımından 132 sırt numaralı Alessandro Donati kazandı.
Türkiye Güzellikleri Etabı Genel Klasman 1.cisi  Acqua Sapone takımından 133 sırt numaralı Alessandro Fantini, Sprint Etabı Genel Klasman 1.cisi 117 sırt numaralı sarı mayo takımı Dayrl Impey ,
King Of the Mountain ( Yokuş) Etabı Genel Klasman 1.cisi Galicia Takımından 4 sırt numaralı Gonzalo Rios Rabunal oldu.  Genel Takım Klasmanı 1.ciliğini  sarı mayonun sahibi olan Barloworld takımı kazandı.
Antalya startı bir temmuz sıcağının ısıttığı yakıcı güneşin altında verildi. Güçlü olan dayanacak Alanya’ya birinci gelecekti. Her zaman olduğu gibi ilk km’ler toplu geçildi. 50. km’den sonra kaçmaya başlayan ilk grupda sarı mayo sahibi Daryl Impey bulunmuyordu.  Birara Türk Milli Takımından Miraç Kal ilk grubu zorladıysa da daha sonra 2. grubun arasında sıkışıp kaldı. Parkur bir önceki etaptaki gibi fazla rampa olmayan dümdüz biryolda geçti.
Finişe 53 km kala 1. grup arkadaki grupla arasındaki farkı 2dak18 saniyeye kadar çıkardı. Yine bir önceki etapda olduğu gibi 15 kişilik ilk grup sıcağa rağmen artan bir tempoyla pedal çeviriyordu. Rüzgar bisikletçilerin lehine asfaltda sorun yoktu. Dapena’nın bu grupta olması belki Alanya’daki finişten sonra Genel Ferdi Klasman 1.cisini bile değiştirecekti. Onun için Galicia’lılar mükemmel bir disiplin ve süper bir taktikle pedal çevirdi.
Ancak 2. grup da boş durmuyordu. Finişe 30 km kala fark 2 dakika 34 saniyeden iyice aşağıya inmeye başladı. 27 km kala artık ön grupla 2.grup arasındaki mesafe kapama inadı iyice kızışmıştı.  Fark süratle 1 dakikaya kadar inmeye başladı. 23 km kala fark 1dakikanın altına indi. Alanya’nın içinde finişi geçtikten sonra bir tur daha atan bisikletçiler bu kez kapanan farkı ilk grup adına yeniden açmaya başladılar.
Finişe 10 km kala yine mükemmel sprinter izledik. Herkes kontrollü ataklar yaptı kaçana izin verilmedi. Fark yeniden kapandı ve 30 saniyeye kadar indi. İlk grup temposunu iyice düşürürken geriden gelen büyük grup gittikçe artan bir performansla pedal çevirmeye başladı.


5 km kala 2. grup ilk grubu yakaladı. Alanyada’ki finişe doğru yaklaşık 100 kişilik bir grup pedal basmaya başladı. Artık nasıl bir finiş olacağı merak konusuydu. Ataklar birbirini kovaladı. Nefes kesen bir mücadeleyi finişe doğru izlemeye başladık. Finişe 3 km kala 6 bisikletçi kötü  bir düşüş yaşadı. Bu kazadan hemen sonra.  Finişe 500 metre  kala aralarında sarı mayo sahibi Daryl Impey’in de bulunduğu bir grup bisikletçi kötü bir kaza yaşadı.
Son km’lerde favorilerin dışına atak yapan Vorarrlberg takımından 85 sırt numaralı Sebastian Siedler 03:34:53 ile etabın sahibi olurken, 2.liği tekerlek farkı ile Robobank’dan 168 sırt nolu Michael Van Staeyen , 3.lüğü yine tekerlek farkıyla Whirlpool takımından 91 sırt numaralı Andre Schulze kazandı. Etabın birbaşka dikkat çeken yönü ise 2. kazada ciddi bir şekilde yararlanan Sarı Mayo sahibi Daryl Impey’in finiş çizgisine bisikletin üzerinde takım arkadaşının yardımıyla gelmesiydi.
Impey finiş çizgisini etap finiş çizgisinen 8 dakika 18 saniyelik bir farkla geçti. Bizim açımızdan sevindirici bir husus da turun başından beri ilk 10’nun içinde bile göremediğimiz 193 sırt nolu 2005 Balkan Şampiyonu Miraç Kal’ın finişi 9. olarak geçmesiydi. Kal etap birincisiyle aynı zaman ve tekerlek farkıyla finiş gördü.
Diğer taraftan 45. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 1.212 km’lik yarış birinciliğini 117 sırt numarasıyla Barloworld takımından Dayrl Impey kazandı. Ancak hemen belirtelim ilk startan itibaren gerçekten görülmeye değer bir yarış yaşandı.Yorum Yok “45.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu /Antalya-Alanya Etabı”

Yorum Yap