Sponsorlar

Sponsorlar

Manavgat Sırtköylüler den Dağ Bisikleti Turizmi

Manavgat Sırtköylüler, kendi imkanlarıyla yaptıkları tanıtımlarla köylerini doğa ve bisiklet sporunun da dünyada cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyor. Köylüler, Avrupa’daki bisiklet kulüpleri ve takımlarına yazdıkları davet mektuplarıyla Etanna Antik Kent’te gelin birlikte pedal çevirelim çağrısında bulunuyor.


Yazdıkları mektuplarla Manavgat’a 30 kilometre uzaklıktaki köylerini Avrupa ülkelerine tanıtmak olduğunu belirten Sırtköy muhtarı Şevket Kuru, köylerinde tura çıkmayı genelde Alman, Hollandalı, İsveç, Belçikalı, Norveç ve Danimarkalı turistler geldiğini söyledi. Almanca, İngilizce ve Felemenkçe dillerinde gönderdikleri davetlere Alman, Hollanda ve Belçikalı turistlerin yoğun ilgi gösterdiğini belirten Kuru, dünyanın sayılı dağ bisikleti parkur alanlarının köylerinde olduğunu söyledi.


Şahin Kayası


Kuru, “Köyümüzü bisiklet sporunda dünyada bir numara yapmak istiyoruz. Tanıtımlarımızı Avrupa’daki bisiklet kulüplerine mektup yazarak yapıyoruz. Mektup davetiyemizde ‘Mayorka kadar size yakınız’, ‘Etanna Antik Kent’te gelin birlikte pedal çevirelim’ diyoruz. Mart ayı başından bu yana Belçikalı bisiklet sporcularından yoğun ilgi görüyoruz. Köyümüzün doğal güzelliğini beğenen yabancı bisikletçiler, gün boyu köyümüzde dolaşıyor.” diye konuştu.


Etenna Döneminden Kalma Çeşme


Köylülerden davet gelmesi üzerine İspanya Mayorka’ya gitmek yerine Türkiye’ye geldiklerini belirten Belçikalı bisiklet sporcusu ve diş hekimi Peter De Witte, Sırtköy’ün tarihi ve doğal güzellikleri ile dağ bisikleti parkur alanı çok beğendiklerini söyledi.


Son 5 yıldır kış ve bahar döneminde antrenman için İtalya, İspanya ve güney Fransa’ya gittiklerini belirten profesyonel dağ bisikletçisi Filip Van de Vyven, Manavgat bölgesindeki doğal parkur alanının hiç bir Avrupa ülkesinde olmadığını ifade etti.


Kaya Mezarı


Vyven, “On iki yıldır profesyonel bisiklet sporuyla uğraşıyorum. Manavgat’ın köylerinde gördüğümüz dağ bisikleti yolu doğal güzelliğini hiç ülkede görmedik. 3 gündür antrenmanlarımızı Etanna’da yapıyoruz. Nisan ayı için Belçika’da 5 takım davet üzerine antrenmanını Manavgat’ta yapacak.” diye konuştu.


Antalya’nın Manavgat ilçesinin çoğu köyünün eko, doğa ve bisiklet sporuna uygun olduğunu belirten Almanya Bielefeld Üniversitesi Psikoloji ve Spor Fakültesi Spor Psikolojisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Horts Ottmann, köylerin doğa ve eko turizmine açılarak Avrupa ülkelerinde tanıtılmayı beklediğini dile getirdi.


Sırtköy


Bisiklet sporcuların pedal çevirirken en önemli özelliklerinden biri de yöre insanıyla tanışmak ve kaynaşmak olduğunu belirten Ottmann, Anadolu insanının sıcakkanlılığı, sempatikliği, yardım severliği ve misafirperverliğinin Avrupalı bisiklet severleri Türkiye’ye çekeceğini söyledi.


Sırtköy


Avrupa ülkelerinde Manavgat, Alanya, Konya Kapadokya bölgesinin tanınmasıyla birlikte bisiklet tutkunlarının rotalarının İspanya, İtalya, güney Fransa, Portekiz yerine Türkiye’ye kaydırmaya başladığına dikkat çeken Ottmann, bu fırsatın iyi değerlendirilerek bir an önce altyapı eksikliklerinin giderilmesi gerektiğini kaydetti.


Sırtköy


Ottmann, “Köylerde bisiklet sporunun yaygınlaşmış olması köylülere de ek gelir olacak. Köylüler ürettiği ürünü ayağına kadar gelen bisiklet sporcularına ekonomik katkı olacak. Köylüler kendi ayakları üzerinde kalmasını öğrenecek. Böylece kırsal alanda işsizliğinde önüne geçilmiş olur. Bisiklet sporcuları 10 günlük konaklamalarında ortalama 4 bin 500 Euro harcama yapıyor. Bu sporla uğraşanların yüzde 90′nı kariyer sahibi. Mektup yazarak bisiklet sporcu çağırmak güzel bir tanıtım. İçten ve doğal olduğu için etkili bir tanıtım.” şeklinde konuştu.

4 Yorum “Manavgat Sırtköylüler den Dağ Bisikleti Turizmi”

4 Comments

 1. Bülent Akgün diyor ki:

  Manavgata yolu düşenler mutlaka sırtköyü ziyaret etsin, böyle bir parkuru bunca zaman nasıl görmedim diyeceksiniz.

 2. hüseyin ergen diyor ki:

  sırtköy’e gezmeye gelmek isteyen olursa yardımcı olabilirim,bir sırtköylü olarak.

 3. hüseyin ergen diyor ki:

  hüseyincook@hotmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

 4. Adem SARI diyor ki:

  Dogal Guzellık manzara ve tarıhıyle gorulmeye deger bır koydur..ınsanları sıcak kanlı ve mısafır perverdır…Tarıhı kalıntılarıda barındıran etanna sehrı koyden 15 dakıka uzaklıktadır…

  Daha fazla bılgı ve yardım ıcın
  photo-adem@hotmail.com

Yorum Yap