Sponsorlar

Sponsorlar

Bisiklet Kentleri / ALANYA

Surlarının uzunluğu 6.5  kilometreyi bulan  Alanya kalesi; kentin şirin limanı; selçuklu döneminden kalma tersane akdeniz’in berrak suları; muz ağacı ve Alanya’da yetişen kolokas,diğer adıyla Kıbrıs patatesi; kızıl kule; kentteki bisiklet terminallerinden biri; hava uygun olursa kendinizi Akdeniz’in şefkatli kollarına bırakın.


Akdeniz’in yaz kış gözde kentlerinden biri olan Alanya’nın zengin tarihini, eşsiz doğasını keşfedin; yaylalarında enfes yemeklerin, plajında güneşin tadını çıkarın.


Neden gitmeli ?


Sırtını Toroslar’a yaslamış, önünde Akdeniz’in uzandığı Alanya’nın Selçuklulardan kalma tarihi yapılarını, mağaraları başta olmak üzere doğal güzelliklerini, sıcak hava ve kalabalık bastırmadan önce gidip görün.
Ne yapmalı ?


Gezinize limandan başlayın. Alanya’nın simgelerinden sayılan Kızıl Kule limanın hemen yanı başında. 1226 yılında Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılan kulenin zemin katında sergilenen etnografık eserlere bakın. Sonra 33 metre yüksekliğindeki kuleye tırmanıp manzaranın keyfini çıkarın. Kuleden çıktıktan sonra surları takip ederek Tersane’ye ulaşacaksınız. Tekneyle de ulaşabileceğiniz yapı, Selçuklu Dönemi’nden kalma tek tersane unvanlı.Sonra Alanya Kalesi’ne yönelin. Kale limana 45 dakikalık yürüme mesafesinde. Yürümek istemeyenler kaleye giden dolmuşlara binebilir. Surlarının uzunluğu 6,5 kilometreyi bulan, 83 kuleli ve 140 burçlu kale denizden 250 metre yükseklikteki bir yarımadanın üzerinde bulunuyor. Kiliseden camiye dönüştürülen Arap Evliyası, kapı ve pencereleri Osmanlı Dönemi ahşap oymacılığının güzel bir örneği olan Süleymaniye Camisi, restore edilerek otel, kafe, restoran ve bar olarak kullanılan Bedesten ve eski Alanya evleri, kaleye çıkarken görecekleriniz arasında.

Kaleyi gezdikten sonra yeniden aşağıya yönelin ve renkli sarkıt ve dikitleriyle büyüleyici Damlataş Mağarası’nı ziyaret edin. Nem oranı yüzde 90-100 arasında değişen mağaranın havasının astıma iyi geldiği söyleniyor. Bu kadar gezdikten sonra, hava da müsaade ederse, mağaranın önünde uzanan plaja gidin ve kendinizi önce Akdeniz’in şefkatli kollarına, sonra da kumun üzerine bırakıp dinlenin.


Nerede kalmalı ?


Birinci sınıf bir konaklama için Alanya’nın merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Mukarnas Spa Resort’a (0242 527 55 10; www.mukarnas.com.tr) gidin. Selçuklu mimarisinden
esinlenilerek inşa edilen 420 odalı otelin spa’sının tadını çıkarmayı da unutmayın. Dört yıldızlı Alaiye Kleopatra Hotel8Apart (0242 513 40 18; www.alaiye.com.tr) kent merkezine yürüme mesafesinde, ayrıca Kleopatra Plajı’na çok yakın.
Nerede yemeli, nerede içmeli ?


Kebap tutkunlarının adresi, Çeşniciocakbaşı Restaurant (0242 513 60 60; www.cesniciocakbasi. com.tr). Adana kebap ve çöp şişini mutlaka deneyin. Restoranda ayrıca ızgara balık ve ev yemekleri de servis ediliyor, Gedevet Yaylası’ndaki Park Orman Restaurant’a (0242 513 36 37; www. parkormanalanya.com) gidip akciğerlerinize tertemiz hava, midenize de kuzu tandırla ziyafet çekin.


Tadı enfes olan kuzu tandır, restoranın yaylada kendi yetiştirdiği süt kuzularından yapılıyor, Alanya’ya arabayla 30 dakika uzaklıktaki restoranda pazar günleri servis edilen köy kahvaltısı da çok lezzetli. Akdeniz mutfağına özgü lezzetler ve deniz mahsulleri yemek için Kleopatra Plajı’nın hemen yakınındaki Sultan Filika Garden Restaurant’a (0242 512 69 36; www.sultansipahiresort. com) gidin. Red Tower Brewery Restaurant’ın (0242 513 66 64; www.redtowerbrewery.com) terasına kurulup restoranın kendi üretimi olan biraları için.
İskele Caddesi’ndeki Bamyacı’ya (0242 512 01 78) gidip bir külah dondurma yiyin. 68 yıllık müessese, bir Alanya klasiği. Toroslar’ın zirvesinden toplanan sahlep, günlük inek sütü, taze ve doğal meyvelerden yapılan katkısız dondurmaları bağımlılık yapıyor. Özellikle meyvelilerini deneyin.


Ayrıca, Damlataş, Fosforlu, Aşıklar ve Korsanlar mağaralarına düzenlenen dolmuş usulü motor gezilerine katılın. Yaz aylarında üç buçuk saatlik deniz otobüsü yolculuğuyla Gime’ye varabilirsiniz, yolculuk için yanınıza resmi evrak olarak nüfus cüzdanınızı almanız yeterli. Alanya-Gime deniz otobüsü seferleriyle ilgili her gün Denizcilik ‘ten (0242 511 53 58; www.fergun.net) bilgi alabilirsiniz.


Nerede bisiklete binmeli ?


Alanya’da sahil şeridi ve çevresinde 20 bisiklet terminali bulunuyor. Bu terminallerden ilk bir saat için hiçbir ücret ödemeden alacağınız bisikletle kent merkezini dolaşın, ilk bir saatten sonra her bir saat için 2 TL ödeyerek bisiklete binmeye devam edebilirsiniz.
Seyahat Bilgileri


Akdeniz ikliminin hakim olduğu Alanya’da ortalama hava sıcaklığı martta 13,5, nisanda 16,5, mayısta ise 21 derece.
Ulaşım


THY’nin (0212 444 0 849; www.thy.com) her gün İstanbul, Ankara ve İzmir’den; Pegasus’un (0212 444 0 737; www.flypgs.com) her gün İstanbul’dan Antalya’ya direkt uçuşu var

Incoming search terms:

1 Yorum “Bisiklet Kentleri / ALANYA”

1 Yorum

  1. Mehmet Poyraz diyor ki:

    Bu bisiklet terminalleri insallah bir gün tüm yurda yayılır.

Yorum Yap