Sponsorlar

Sponsorlar

Antalya için 6 Bisiklet Parkuru Belirlendi

Alman spor psikologu, Antalya’nın Alanya, Manavgat, Gündoğmuş, İbradı, Akseki ve Serik ilçelerinde dağ bisikleti spor alanlarını belirledi.


Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşayan Alman Bielefeld Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr. Horst Böhmert Ottmann, 6 ilçenin köy ve beldenin doğa sporları turizmine kazandırılması için haritalandırma çalışması yaptı. Alman bisiklet sporcularıyla birlikte yaptıkları parkur belirleme çalışmasıyla 6 ilçenin doğal güzelliğini eko ve doğa sporları turizmine kazandıracaklarını belirten Ottmann, Avrupa ülkeleri bisiklet takımlarının 170 kilometrelik Alanya-Manavgat, İbradı-Akseki ve İbradı-Gündoğmuş karayolunda antrenman yapmayı çok sevdiklerini söyledi.
Ottmann, başta Almanya olmak üzere bir çok Avrupa ülkesi bisiklet takımlarının kışın hazırlık çalışmasını Manavgat, Gündoğmuş, Akseki ve İbradı ilçelerinde yapmak istemelerine rağmen, yeterli altyapı olmadığı için İspanya, güney Fransa ve İtalya gitmek zorunda kaldığını söyledi. Bu 4 ilçenin doğa, iklim ve coğrafi yapısının dağ bisikleti sporuna uygun olduğunu belirten Ottmann, 170 kilometrelik alanda bir tek bisiklet sporu yolu olduğunu gösteren levhanın bulunmamasının üzüntü verici olduğunu ifade etti.
Ottmann, “İspanya’nın Mallorca Adası’nda bisiklet turizmi 25 yıldır yapılıyor. Altı ilçedeki parkur alanları Avrupa ülkelerinde çok güzel tanıtılırsa bölge destinasyonu kısa sürede ikinci Mallorca olur. Fakat Türk yetkililerin yapması gereken ödevler var. Bu güzel parkur alanları başka bir ülkede olsa bisiklet sporunda lider ülke olur. Türk dostlarımızı maalesef kültürel ve doğal zenginliklerinin kıymetini yeteri kadar bilemiyor.” diye konuştu.
Manavgat’ın 78 köyünün tamamı bisiklet sporuna elverişli. Taşağıl Beydiğin köyünden başlayan Konya’dan biten tarihi İpek Yolu turizme kazandırılmalısı gerekir. Anadolu Selçuklu Devleti baş yapıtı Kargı han’da restore edilerek doğa turizmine kazandırılmalı.” diye konuştu.
Yerel yönetimlerin yol yapımında bisiklet sporunu da göz önünde bulundurarak çalışma yapması gerektiğini belirten Ottmann, yol kasislerinde bisiklet geçiş hakkının olmamasının çok büyük haksızlık olduğunu söyledi. Ottmann, Manavgat gibi dünyaca ünlü turizm şehrinde kiralık, motosiklet yerleri varken, bisiklet kiralama yerinin olmamasının çok önemli eksiklik olduğunu kaydetti.

Incoming search terms:

1 Yorum “Antalya için 6 Bisiklet Parkuru Belirlendi”

1 Yorum

  1. Onur Çemberci diyor ki:

    Türkiye’miz için çok güzel bir gelişme olmuş, Antalya’da ki bu parkurda insan bisiklet binmeye doyamaz :) Umarım ilerki yıllarda yetkililer dahada güzel parkurlarla Avrupalıları mest etmeyi başarır.

Yorum Yap