Sponsorlar

Sponsorlar

45.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Yaklaşırken

Bu yıl 45. si düzenlenecek olan bisiklet turu için birçok ülkeden 20 takım, 160 sporcu katılacak. Dünyaca ünlü sporcuların mücadele edeceği tur 8 etap ve toplamda 1212 km’den oluşuyor.


Tur, 12 Nisan günü İstanbul’daki (Etap-1) yarışla başlacak ve yarış sonrasında bütün kafile uçakla İzmir’e geçecek. 13 Nisan’da İzmir-Kuşadası etabıyla (Etap-2) devam edecek turun diğer eteapları da şu şekilde olacak: 14.04.2009 – Kusadasi-Bodrum (Etap3), 15.04.2009 – Bodrum-Marmaris (Etap4), 16.04.2009 – Marmaris-Fethiye (Etap5), 17.04.2009 – Fethiye-Finike (Etap6), 18.04.2009 – Finike-Antalya (Etap7), 19.04.2009 – Antalya-Alanya (Etap8).Bu büyük organizasyonun tanıtılacağı “Basın Toplantısı” 1 Nisan Çarşamba günü Çırağan Palace Kempinski Otel, Balo salonu A’da gerçekleşecektir. Detaylar aşağıda yer almaktadır :


Tarih    :  1 Nisan Çarşamba 2009
Yer       :  Çırağan Palace Kempinski Otel, Balo salonu A
Saat      :  10.00 Kayıt ve kahvaltı


Tura katılan takımların listesi asağıda listelenmiştir:


- FUJI-SERVETTO
– KATUSHA
– MILRAM
– CONTENTPOLIS-AMPO
– SILENCE-LOTTO
– LAMPRE
– QUICKSTEP
– ELK HAUS
– CSF GROUP NAVIGARE
– MOKAMBO
– PSK WHIRLPOOL
– BARLOWORLD
– VORARLBERG-CORRATEC
– XACOBEO GALICIA
– STEGCOMPUTER
– BK LOBORIKA
– RABOBANK
– BOURGAS
– ALMANYA MİLLİ TAKIMI
– TÜRKİYE MİLLİ TAKIMI
YARIŞ KURALLARI


1.ORGANİZASYON45.Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun organizasyonu;

Organizasyon Komitesi

Türkiye Bisiklet Federasyonu

Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, 06050 Ulus, Ankara, Türkiye

Tel : +90 312 310 96 13

Fax : +90 312 312 12 75

E Mail :

Yarış, UCI kuralları çerçevesinde gerçekleştirilecektir.


2.MÜSABAKANIN KATEGORİSİ


Müsabaka Elit erkekler ve U23 yaş altı sporcularının katılımıyla yapılacaktır. UCI’ nın Avrupa yarış programına dahil olup 2.1 kategorisindedir. UCI yarış puanlaması aşağıya çıkarılmıştır.

* Genel Klasmanda yer alan ilk 12 sporcunun müsabaka sonucunda UCI’ dan alacağı puanlar sırasıyla 80; 56; 32; 24; 20; 16; 12; 8; 7; 6; 5; 3 puan.
* Etap klasmanlarında ilk 6 sporcunun alacağı puanlar 16; 11; 6; 5; 4; 2  puan.
* Günlük Genel Klasman birincisi ( Sarı Mayo )  8 puan.


3.KATILIM


UCI 2.1.005 Kuralı gereğince; müsabakaya katılabilecek takımlar; Ülkelerinin UCI Pro Takımlar, UCI Profesyonel Continental Takımı, UCI Continental Takımları ve Milli Takımlar

UCI 2.2.03 Kuralı gereğince; Takımlar min.4 sporcu, max.6 sporcudan oluşacaktır.
4.YARIŞMA OFİSİ


Yarışma Ofisi  12 Nisan 2009 saat 14:00 itibariyle aşağıdaki adres’te hizmete girecektir.

Dedeman Hotel, Yıldız Posta Cad. No:50 Esentepe 34340 İSTANBUL

Takım Yetkilileri müsabakaya katılacak olan sporcuların listesini vermek ve numaralarını almak üzere 11 Nisan 2009 tarihinde 14:00 ile 17:00 arasında yarış ofisinde olmalıdırlar.

UCI 1.2.087 Kuralı gereğince; yarışın teknik toplantısı 12 Nisan 2009 tarihinde saat 17:00 de Dedeman Hotel Toplantı salonunda yapılacaktır.


5.RADYO


Bütün takım araçlarının telsiz bağlantısı organizatör tarafından yaptırılacaktır. Radyo frekansları bültenlerle duyurulacaktır.


6.TARAFSIZ TEKNİK ARAÇ


Yarışta 3 adet tarafsız teknik araç olacaktır. Araçların plaka ve bilgileri bültenlerle takımlara duyurulacaktır.


7.RAVİTAYMAN


Ravitayman müsabakanın 50Km.den son 20 Km ye kadar yarış komiserinin izni ile 15 ve daha az sporcunun olduğu gruplarda, grubun sonunda araçtan yapılır.

150 Km üzerindeki etaplarda ( 3, 4 ve 5. Etaplar ) işaretlenmiş sabit Ravitayman alanı olacaktır. Bu alanların başlangıçında ‘’ BUFFET ‘’ bitişinde ise ‘’ END OF BUFFET’’ yazıları olacaktır. Bu alandaki gıda yardımı yolun sağında, ayakta bulunan takım yetkililerinden yapılacaktır.
8.ZAMAN LİMİTİ


Bütün etaplarda uygulanacak zaman limiti % 15 dir. Yarış Komiseri bu zaman limitini Yarış Direktörü ile konuşarak değiştirebilir. Bu değişiklikler olur ise etap startından önce duyurulacaktır.


9.KLASMANLAR


a ) Yokuş Klasmanı : Yokuş Klasmanı ile ilgili kategorilere göre puanlamalar aşağıdaki gibidir.

A Kategorisi Yokuş Primi: 10; 7; 5; 3; 1 Puan

B Kategorisi Yokuş Primi: 5; 3; 2; 1 Puan

Bu klasman birincisi Kırmızı mayo giyecektir. Bu kategorinin klasmanı; Bu klasmana ait olan primlerin toplanması ile hesaplanacaktır. UCI 2.6.017 kuralına göre; Yokuş Klasmanındaki eşitlik halinde aşağıdaki kriterlere göre derecelendirme yapılacaktır.

1.Yokuş Klasmanında ( A Kategori ) derecelere bakılır

2.Yokuş Klasmanında ( B kategori ) derecelere bakılır.

3.Genel Klasmandaki yerine bakılır.

b ) Puan Klasmanı : Puan Klasmanı; Her yarışın sonunda oluşacak olan puanlara ve etap içerisinde olacak olan ara sprint puanlarının toplamı ile oluşacaktır. Ara sprintler de ilk üç sporcuya 5; 3; ve 1 Puan; Her Etabın sonunda oluşan etap ferdi klasmanda yer alan birinci sporcuya 15; ikiciye 14; üçüncüye 13; dördüncüye 12; beşinciye 11; altıncıya 10; yedinciye 9; sekizinciye 8; dokuzuncuya 7; onuncuya 6; on birinciye 5; on ikinciye 4; on üçüncüye 3; on dördüncüye 2 ve on beşinciye ise 1 puan verilir.

Bu klasman birincisi yeşil giyecektir. UCI 2.6.017 kuralına göre; Puan klasmanındaki eşitlik halinde aşağıdaki kriterlere göre değerlendirme yapılacaktır.

1.Kazanılan etap sayısına bakılır.

2.Kazanılan ara sprint sayısına bakılır.

2.Genel Klasmandaki yerine bakılır.

c ) Takım Klasmanı: UCI 2.6.016 kuralına göre; Takım Klasmanı, ferdi klasmanda o takımın en iyi zamana sahip 3 sporcusunun zamanının toplanması ile hesaplanır. Eşitlik halinde zamanı hesaplanan 3 en iyi sporcunun dereceleri toplanır. Eşitlik halinde ise bu en iyi 3 sporcunun içerisinde en iyi dereceye sahip olanların dereceleri karşılaştırılır.

Genel Takım Klasmanında ise; O takıma ait etap ferdi klasmanda oluşan en iyi 3 sporcunun zamanı toplanarak etap takım klasmanı oluşturulur. Eşitlik halinde ise;

1. Etap takım klasmanında oluşan ilk derceye bakılır.

2. Etap takım klasmanında oluşan ikinci dereye bakılır. Vb.

Eşitlik halen devam ediyor ise, Takımlar Genel Ferdi Klasmandaki en iyi sporcularının yerine göre tespit edilir. 3 sporcudan daha az sporcusu olan takımlar, genel takım klasmanı içerisinde değerlendirilmezler.

d ) Türkiye Güzellikleri Sprint Klasmanı: Türkiye Güzellikleri Sprint Puanlaması ilk 3 sporcu için 5 puan, 3 puan ve 1 puandır.

Bu klasmanın lideri Turkuaz mayo giyecektir. Türkiye Güzellikleri Sprint Klasmanında eşitlik halinde aşağıdaki kriterlere göre değerlendirme yapılacaktır.

1. Kazanılan etap sayısına bakılır.

2.Kazanılan Türkiye Güzellikleri Sprint Puanına bakılır.

3.Genel klasmandaki yerine abkılır.

e ) Zaman Ödülleri: Zaman ödülü, ferdi genel klasmanı etkileyecek olup bütün etapların sonunda dereceye giren ilk üç sporcuya 10; 6; 4; saniye olmak üzere zaman ödülü verilir.

f) Ferdi Klasman: Ferdi Klasman, her bir sporcunun her etapta almış olduğu zamandan kazandığı bonifikasyonu düşülerek zaman cezası eklenerek çıkarılacaktır. En düşük zamana sahip olan sporcu kazanandır. Bu klasman birincisi sarı mayoyu giymeye hak kazanır.

Eşitlik halinde ise UCI 2.6.015 kuralına göre; daha önceki etaplarda alınan dereceler toplamına bakılır, yine eşitlik bozulmadığı takdirde son etaptaki derece değerlendirmeye alınır.


10.ÖDÜLLER

11. DOPİNG


UCI Kurallarına göre müsabakalar esnasında performans artırıcı ilaç kullanmak yasaklanmıştır. Doping kontrolleri yarış esnasında günlük olarak istenildiği takdirde yapılacaktır. Doping testine girecek sporcular müsabaka sonunda duyurulacaktır.


12.ÖDÜL TÖRENİ


Etap sonunda dereceye giren ilk üç sporcu ve diğer klasmanlarda dereceye giren sporcular, etap sonunda düzenlenecek olan ödül töreninde hazır bulunacaklardır. Finişten sonra sporcular podyuma çıkarılacaklar ve tören bitene kadar podyumu terk etmeyeceklerdir. Törene katılmayanlar cezalandırılacaklardır.


13.CEZALAR


UCI nin belirlemiş olduğu ceza tablosu uygulanacaktır.

Bütün cezalar genel ferdi klasmana karşı sayılacaktır. Ödül törenine katılmayan sporcuya her hangi bir ödül verilmeyecektir. Yapılan ihlallerin önemine göre Komiserler kurulunun alacağı kararla, etap ferdi klasmana da dahil edilebilir.
14.TAKIMLAR


Takım şefleri, takımlarını temsil ederler ve takımlarının bütün hareketlerinden ve disiplininden onlar sorumludurlar.

Takım araç sıralaması, takımın genel klasmandaki en iyi sporcusunun yerine göre yapılır ve konvoy düzeni sağlanır. Bütün takım araçları yarış direktörü ve yarış komiserinin talimatlarına göre hareket ederler. Bütün araçlar Türkiye’de uygulanan trafik kurallarına göre kullanılacaktır.


15.SPORCULARIN DAVRANIŞ VE SORUMLULUKLARI


Sporcular imza dosyalarını starttan 30dk. öncesinden başlayarak son 10dk.ya kadar imzalayacaklardır.

Sporcular yarış içerisinde ve diğer zamanlarda centilmen bir tavır izleyeceklerdir. Organizasyon tarafından kendilerine verilen numaraları kullanacaklardır. Bu numaralar kesilmeyecek, katlanmayacak ve görünüşleri bozulmayacaktır. Sporcular, yarışlarda daha önce toplantıda organizasyona ibraz edilen formalarla veya lideri bulundukları klasmanlara ait formalarla yarışacaklardır.Bu formalar sırasıyla, Birinci; Sarı Mayo, İkinci Yeşil Mayo, Üçüncü Kırmızı Mayo ve dördüncü Turkuaz Mayo Yarış esnasında sert, güvenli kask kullanacaklardır. Her hangi bir yağmurluk kullanılması gerekir ise, numaranın kolay okunabileceği, transparan yağmurluk tercih edilecektir. Numarası kolay okunamayan sporcular cezalandırılacaktır. Sporcular bütün trafik kurallarına, müsabaka içerisindeki görevlilerin ikazlarına uyacaklar, ve müsabaka içerisinde hareket eden araçlar için sol şeridi boş bırakacaklardır. Sporcular ekipman, jant ve bisiklet değişimini sadece kendi takımından yapabilirler. Takımlar kendi takımından kaza geçiren, lastik patlatan veya mekanik problemi olan sporculara yardımcı olabilirler. Sporcular başka sporcu yada başkaları tarafından itilmemeli veya çekilmemelidir. Araçlar tarafından da itilmemeli veya çekilmemelidir.


16.DİĞER


Burada bahsedilemeyen kurallarla ilgili karar verme yetkisi yarış direktörü, yarış komiseri ve organizatöre aittir. Bütün kararlar UCI Kuralları ile uyuşmalıdır. Kişiler,( Sporcu, idareci, mekanisyen, görevli ) yarışta görev alarak bu kuralları kabul etmiş sayılır ve uymakla yükümlüdür.

Bu kurallar 44.Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Kuralları olup Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından uygulamaya konulmuştur.ORGANİZASYON REHBERİ


2 Yorum “45.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Yaklaşırken”

2 Comments

  1. Selim Özkaynak diyor ki:

    Heyecanla bekliyorum, geçen seneki o yorumcu olmaz trt de insallah.

  2. Tayfun nuhlar diyor ki:

    Kaş Belediye baskanı degişmişdir,başkanımızın adı
    Abdullah Gültekin’dir
    Bilgilerinize sunarım…..

Yorum Yap