Sponsorlar

Sponsorlar

2009 Turkish Riviera MTB Cup – Alanya / Kızılalan 1.Etap

Kızılalan mevkisindeki Alanya Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışları’na 13 ülkeden 50′si yabancı, 200 sporcu katıldı.


Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Alanya Belediyesinin birlikte organize ettiği Alanya 2009 Dağ Bisikleti 13-Mart Cuma günü sabah 09:00 da ilk startını Yıldız Erkekler Kategoriyle ve Master Erkekler Kategorisiyle aldı. Kızılalan da çok çekişmeli geçen günde zaman zaman bisikletçiler zorlu parkur şartlarına ayak uyduramayınca kazalar yaşadılar ve küçük sıyrıklarla atlattılar.


Günün sürprizi ise ,  Elite Men Ve Elite Women Startlarını vermeden önce havanın sağanak yağmura dönmesiydi. Yağmurla birlikte Parkur’un daha da ağırlaşması sonucu yarışmacılar adrenalini yüksek bir yarış çıkartarak yarışı tamamlamaya çalıştılar. Sorunsuz geçen günün sonunda sonuçlar ise şu şekilde oluştu.Elit bayanlar kategorisindeki 22 kilometrelik zorlu etapta Hollanda’dan Laura Turpijn (01.31.30) yarışın birincisi olurken, ikinci aynı ülkeden Suzanna Clark (01.34.55), üçüncü ise Slovakya’dan Janka Stevkova oldu.
Elit erkeklerde ise 33 kilometrelik etabın sonunda Hollanda’dan Bas Peters (01.47.25) yarışın galibi olurken, ikinciliği Avusturya’dan Hanners Metzler (01.49.00), üçüncülüğü de Norveç’ten Christian Pagerli (01.49.20) elde etti.Zamana karşı 60 ve 90 dakika yarışları, hava şartlarının uygun olmamasından dolayı iptal edilrek onun yerine diğer kategorilerde de turlu yarış yapıldı.
Buna göre, genç erkeklerde, (16,5 kilometre) Kazakistan’dan Nikolay Zaidsev birinci olurken, ikinci Kazakistan’dan Almaz Almabaev, üçüncü ise Hamza Kansız (İstanbul Gençlik Spor)

Yıldızlarda, (11 kilometre) birinci Yusuf Cabık (Gaziantep Ferdi), ikinci Uğur Recep Çelik (Gaziantep ferdi), üçüncü Faruk Dinç (İstanbul ferdi) oldu.

40 yaş üstü masterler kategoisinde ise (11 kimoetre) Zafer Yalın (Eskişehir Gençlik Spor) birinci, Yusuf Ecevit (Konya Bisiklet Kalkındırma Derneği) ikinci, Abdulkadir Erduru (Adana ferdi) üçüncü oldu.
FEDERASYONU BAŞKANININ DEĞERLENDİRMESİ


Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu yaptığı açıklamada, bu yarışın, 2009 yılının Uluslararası Bisiklet Birliği takviminde yer alan Türkiye’deki ilk dağ bisikleti yarışı olduğunu söyledi. 2 gün arayla iki ayrı yarış yapılarak bisikletçilerin daha fazla puan almasına imkan verildiğini anlatan Müftüoğlu, ”Sezonun ilk yarışı olmasına rağmen, son derece yoğun bir yağış altında, zaman zaman sisli bir havada yarışan sporcular çok önemli bir performans ortaya koydular. Benim için en sevindirici olanı budur” dedi.
Yarışın bir diğer özelliğinin, Alanya’nın bisiklet sporu açısından cazibe merkezi olmasının başlangıcı olduğunu vurgulayan Müftüoğlu, bu yarışların sayısını artırarak yöreye daha fazla sporcu gelmesini sağlayacaklarını, böylelikle yöredeki turizm ve sportif  faaliyetlerin hareketlenmesini sağlayacaklarını dile getirdi. Bugünkü yarışlara 13 ülkeden 50′ye yakın sporcunun katıldığını hatırlatan Müftüoğlu, şunları söyledi:
”Bugüne kadar bisiklet ve bazı spor dallarında Türkiye’ye sporcu getirmekte zorlanıyorduk. Çoğu kez sporcuları, ya uçak bilet paralarını karşılayarak, ya otel masraflarını çekerek cazibe oluşturup buraya getirebiliyorduk. Ama bugünkü yarışta hiçbir takımın masrafını üstlenmedik. Bu yarışa katılan yabancı sporcu ve kulüpler tamamen kendi istekleri ve imkanlarıyla katıldılar. Bu da yıllardır uyguladığımız programların artık bir sistem haline dönüştüğünü ve Avrupa ülkelerinde prestijimizin arttığını gösteriyor. Alanya Belediyesi ile yıllardır yaptığımız organizasyonlar ve kararlı çalışmalar meyvesini verdi. Bugünkü yarışa bu kadar yabancı sporcunun katılmasına hem çok şaşırdım, hem de yaptığımız işlerin doğruluğunun ortaya çıkması ve Türk bisikletinin dünya ile entegrasyonunun hızlanması açısından çok sevindim”  dedi.

2 Yorum “2009 Turkish Riviera MTB Cup – Alanya / Kızılalan 1.Etap”

2 Comments

  1. Metin Kayhan diyor ki:

    ne yağmur yağdı anlatamam, buna rağmen yarışmayı bırakmadan tamamlayan sporcuları kutlarım.

  2. yener şimşek diyor ki:

    dag bisikleti yarıslarına katılmak için lisanslı sporcumu olmak lazım

Yorum Yap