Sponsorlar

Sponsorlar

SPD Pedal Kullanımı ve İncelikleri

SPD tabirinin genel anlamda tanımladığı kilitli pedalların en önemli getirisi pedala aktarılan gücü pedalın 360°’lik hareketi esnasında kesintisiz olarak çekiş sistemine iletmeleri. Yani sadece pedala basarken değil, pedalı çekerken de güç aktarımı söz konusu. Bunun yanında haliyle ayağın pedaldan kayması söz konusu değil.

Dolayısıyla sportif dağ bisikletçiliğinde (tepe inişi vb. gibi istisnaî sahalar dışında) baştan birkaç defa düşmeyi göze alıp kilitli pedal kullanmakta karar kılmak gerçekten en doğrusu.

SPD (Shimano Pedaling Dynamics) ‘ye geçmeye karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken iki nokta var. Öncelikle yeni pedalın yayının sertliğini ayarlamak gerek. Bu iki taraflı SPD pedallarının üzerinde ikişer tane bulunan vidalar aracılığıyla 3mm allen anahtar kullanarak yapılıyor.

null

İlk zamanlar oldukça gevşek bir ayar bırakmanızı ve pedaldan çıkma işlemini alıştıra alıştıra zaman içinde yayı sertleştirmenizi tavsiye ederiz. Shimano ilk defa kullananlara önce duvara dayalı ya da bir trabzana tutunarak sabit pozisyonda pedala girip çıkma antremanları yapmanızı öneriyor.

Bundan sonra elbette normal pedallarda da olduğu gibi pedal kolunun yivleri üzerine gres/kuru yağ sürmek gerekiyor, ki zaman içinde oluşan krozyon ve paslanmadan dolayı cro-moli’den yapılmış olan pedal kolları muhtemel bir paslanma sonucu ayna kolla birleşmesinler.

null

Bundan sonra yapcağımız pedalların ayna koldaki yuvalarına takılmalarından ibaret. SPD pedallarının üzerinde L/R şeklinde pedalın sağ mı sol mu olduğu yazıyor. Aynı şekilde pedal kolları üzerinde sıkılacak yön işareti de mevcut. Bu noktaya dikkat,aksi durumda yanlış yönde pedalı zorlayıp yivlerde hasara yol açmak içten bile değil.

null

Gerekli araç ve gerçeler ; 15mm kurbağa anahtar. Pedal kolları için Shimano özellikle,35Nm gibi oldukça yüksek bir baskı tavsiye ediyor.

null

Ayakkabının altına SPD dillerinin takımı esnasında dikkat etmemiz gereken en önemli şey dillerin yönü.Shimano’nun kendisinin tavsiye ettiği yöntem sağlıklı bir kullanım için dillerin ayakkabının eksenine paralel durmaları gerekiyor. Kişiden kişiye kullanım ölçüsünde değişmekle beraber ancak bu şekilde diz sakatlıklarına varabilecek bedensel hasarların önüne geçebiliriz.

null

null

Önemli olan bir başka nokta ise 10-15 dakikalık ilk kullanım süresinden sonra tekrar sıkılmaları gerektiği. Siz ilk montajda ne kadar sıkarsanız sıkın, bisiklet üzerindeki değişik güç dengeleri nedeniyle ilk binişte vidalar tekrar gevşeyecekdir.

SPD pedal kullanımı başlarda biraz korku ve sıkıntı yaratsada acemilik dönemi sonrası alacağınız performans ve keyif , neden bunca süredir geçmemişim sorularını beraberinde getirecektir.İlk başlarda pedal yaylarını gevşek tutmanızı riskinizi düşürme açısından önerilir.

Incoming search terms:

1 Yorum “SPD Pedal Kullanımı ve İncelikleri”

1 Yorum

  1. Onur diyor ki:

    Faydalı ve öz bir yazı olmuş.
    Teşekkürler.

Yorum Yap