Sponsorlar

Sponsorlar

Dağ Bisikletinin Tarihi

70′li yılların ortalarında California’li bir kaç bisiklet çılgını hobilerinin gelecek yıllarda bisiklet teknolojisini yönlendireceğinden ve dünya çapında bisiklet patlamasına yol açacağından habersizdiler.

İşte bu onların hikayesi..

1860 doğumlu mühendis İgnaz Schwinn, calıştıgı bisiklet fabrikasının yeniliklere kapalı olmasından dolayı fikirlerinin daha saygı göreceğini umarak 1891′de Chicago’ya göç eder.Dört yıl sonra Adolf Arnold ile ‘Arnold, Schwinn & Company” kurar ve yılda 25,000 bisiklet satmaya baslarlar.

null

null

Amerika, 20.yüzyıl baslarında ilk bisiklet patlamasını yaşamaktadır. Fakat,otomobillerin gelişimi bisikletlerin pabucunu dama atar.Schwinn Excelsior modeli 26”modeli tekerli, balon lastikli, yuvarlak hatlı aero dizaynı ile 40′lı-50′li yılların moda bisikleti olur. Bu dünya da American tipi bisiklet diye anılır.

null
Schwinn Excelsior

1974′de California Marin County’de bisiklet yarışları Gary Fisher ve Charles Kelly, bisikletlerin asfalt ve düzgün yollar dışında da kullanılması gerektiğini düşünüp bir Schwinn Excelsior ile Tamalpais dağının patikalarından aşağı çılgınca hızla inmeyi hobi edindiler.Bu inişlere Joe breeze ve Tom ritchey de katılınca,sonradan “toplama” yarışları düzenlenmeye başlandı.

Bunlara “toplama” denmesinin nedeni,her inişten sonra dağılan bisikletleri toplamak gerekiyordu.Özellikle kontr-pedal frenler içindeki gres yağı,aşırı ısıdan sıvılaşıp akınca fren sisteminin tekrar açılıp yağlanması kaçınılmaz oluyordu.

null
Gary Fisher

null
Soldan sağa ; Mert Lawwill, Marilyn Price, Chris Lang, Charles Kelly, Gary Fisher, Joe Breeze, Ross Shafer and Dave Garoutte.

null
Joe Breeze

null
Tom Ritchey,1981 Bicycling

1976′da yarışlara ilgi iyice artmıştı, ülkenin her yerinden gelen bisikletçiler,Fairfax yakınlarındaki cascafede fire trail’de müthiş süratlerle 3 milde 500m. irtifa kaydederek yarışıyorlardı.1979′da artık Marin County’deki yarıslar festivale dönüştü ve TV’den yayınlanarak tüm dünyaya yeni bir bisiklet patlamasını müjdeledi.

null
1975 US CycloCross Championships Berkeley’sTilden Park.

“Clunkers” olarak da tanınan Schwinn Excelsior artık bu koşullara,dayanamaz olmuştu. Kadrolar kırılıyor,frenler kısa sürede bozuluyordu.

1975′de Gary Fischer bisiklete 5 vites, balata fren ve motosiklet gidonu ile fren elcikleri ekledi.Vites kollarını da uygun bir yere yani gidona takma fikri yine Gary Fischer’indi geriye dönük motosiklet gidonunun yerine hafifce arkaya eğimli düz gidon aldı.

null
Soldan sağa ; Fred Wolf, Wende Cragg, Mark Lindlow, Robert
Stewart, Chris Lang, James Preston, Ian Stewart, Charlie Kelly, Gary Fisher, Joe Breeze, Eric Fletcher,
Craig Mitchell, John Drum, Roy Rivers, Alan Bonds.

Sonuç,daha rahat bir arazi sürüşüydü.O zamanlar,Schwınn kadrolarda,tek kadro ölçüsü vardı,fakat insanlar farklı boydaydı.İmdada yine Gary yetişti ve sele borusuna “Quick-release” uyguladı.

70′lerin sonuna doğru ağır demir jantların yerine japon araya ve alüminyum jantlar aldı.Lastiklerin dış yapısı değişti ve hafifletildi.

Bu sırada üçlü ayna dişli ortaya çıktı,bu gelişmeler bisikleti 3 kg ‘kadar hafifletti.

null
Breeze-2

Artık insanlar şehirlerden, motorsuz bir araçla ve kendi güçleriyle doğa köşelerini keşfe cıkıyorlardı.Fakat yeni bir sporun doğduğundan kimsenin haberi yoktu. Bu arada Gary ve Tom Richey bir günde kurdukları şirketin ismini “Mountain Bikes” koydular.Ancak bu ismin tescil hakkını alma çabaları boşa çıktı,çünkü bu isim çok genel anlam taşıyordu.Böylece mountain-bike ismi ortaya çıkmış oldu.

Tom kadro üretti,Gary malzemeleri temin etti,Charles Kelly de bisikletleri pazarladı. Fakat artık yanlız degillerdi. Don ve Eric Koski “Trailmaster” jeff Hindsay da “mountain Goat” marka bisikletleri 1980′de Long Beach’deki fuarda sergiledi. O zamanlar zarif, süratli yarış bisikletleri ağır,hantal görünüyordu. Buna rağmen,bir yıl sonra 15 firma daha dağ bisikletleri pazarına girdi.

Arz-talep baslamış oldu.Neredeyse pazardaki tüm dağ bisikletleri Tom Ritchey’in bisikletine benziyordu. model Ritchey R “Everest” bisikleti şu özellikleri tasıyordu: Borular Krom-moliblen çelik alt boru 1.2 mm,diğer borular 0.9mm et kalınlığında, mufsuz (geçmeli değil) kaynakla birlestirilmiş, Gidon açısı 69 derece, Magura motorsiklet fren kolları, frenler Mafac marka. Ayna kolları 175 yada 185 mm uzunlukta, 3′lü ayna dişli Fransız T.A pedaller Suntour 1000,tabii ön ve arka ücgeni birleştiren yanaklardaki iki boru, bisikleti ağırlastırdığından ve yeni üretim teknikleriyle sağlam kadrolar üretildiginden “Net Frame” çoktan terkedilmişti.

null

80′lerin başında dağ bisikletleri hala pahallıydı,kadroların elde yapılması,komponentlerin zor bulunması sonucu bir bisikletin maliyeti 1200-1500 dolara kadar cıkıyordu. Bu “Specialized Bicycle Imports” firmasının sahibi Joe sinyardın 4 adet Ritchey kadrosunu satın alıp japonyaya götürmesine kadar devam etti. Japonlar bu kadronun kopyalarını seri halde üretmeye basladılar. Böylece bisikletin maliyeti %50 ucuzlamış oldu.

Stumpjumper serisi bu bisikletler, önce Amerika’da sonra Avrupada pazara girdi. Batıda ki bisiklet pazarının gelişmesini,gözleyen japonlar hiç vakit kaybetmediler. Suntour Schimano, Sugino ,Dia-Compe ve Araya gibi firmalar hızla yeni pazarda yerlerini aldılar.

null

80′lerin sonunda japonya’da üretilen kadrolarında maliyeti artti, bisiklet üretim pazarını Taiwan ele geçirdi cok kısa sürelerde her türlü parçayı üreten firmalar kuruldu. Bugün dünya bisiklet ihtiyacını büyük bir bölümünü Taiwan karşılar, fakat son yıllarda bu üstünlük çin e geçmiştir.

1 Yorum “Dağ Bisikletinin Tarihi”

1 Yorum

  1. bisiklet oyunları diyor ki:

    nereden nereye dimi! bisiklet’in geçmiş öyküsüde güzelmiş. ülkemizde çocuklar hariç bisiklet kullananların sayısı gittikçe azalıyor. aslında buna eğilmek gerekir

Yorum Yap